Kiaušinis nelygus kiaušiniui: pokalbis su Tomu iš „Tuščių narvų“

Iš praeito mano įrašo galėjote suprasti, kad nieko neturiu prieš idiliškai pievose besiganančias smulkiųjų sūrininkų karves (o gal avis ar ožkas). Tačiau Velykų laikotarpiu būtų sudėtinga nepastebėti, kad kiaušinius parsinešu ne iš šieno kupetos. Tomas Byčkovas iš „Tuščių narvų“ atskleidė: #TURIMEKIAUŠINIUS – NE IŠ NARVŲ! Prieš keletą metų pristatę projektą „Kiaušinių kaina“, šįkart organizacija Velykas pasitinka su nauja kampanija. 

Besikalbėdama su Tomu dar kartą įsitikinau, kad etiškas stalas yra tvarus stalas (ir atvirkščiai). O toliau – skaitykite mūsų pokalbį!Kalbamės kaip tik projekto išvakarėse…

Taip, pirmadienį paleisime naują kampanijos įvaizdį – jis vadinsis „Turime kiaušinius“.

Prie jo prisijungė daug žinomų virtuvės žmonių: Beata Nicholson, Alfas Ivanauskas, Martynas Praškevičius bei kiti žinomi šefai, tinklaraštininkai. Labai smagu matyti, kad virtuvės žmonės atkreipia dėmesį ne tik į tai, kad maistas būtų pristatytas higieniškomis sąlygomis, ekologiškas ar kitaip kokybiškas, bet į savo pasirinkimus įtraukia ir gyvūnų gerovę. Ir jie, ir pati tendencija rodo, kad žmonėms maisto kokybė siejasi ne tik su gražia išvaizda ar teisinga sudėtimi, bet lygiai taip pat svarbu, kad jis būtų atkeliavęs iš humaniškesnių sąlygų.

Dalyvauja virš dvidešimties virtuvės šefų, kurie pasidalins hashtag’u #TURIMEKIAUSINIUS, įsikels nuotrauką ir praneš, kad jie vartoja ne narvuose laikomų vištų kiaušinius. Ir aš tikiuosi, kad tai atkreips kitų restoranų šefų ir kulinarų, konditerių, virėjų ir įmonių vadovų dėmesį. Taip pat – kad tas pokytis vyks sklandžiai.

Ar tu pats sugalvojai šią akciją, ar brainstorminote su „Tuščiais narvais“?

Brainstorminome visi kartu, o vėliau prisijungė kūrybininkai Stefken+Kudirka, kurie pasiūlė būtent tokį priėjimą – #TURIMEKIAUSINIUS. 

Norėjosi kažko pozityvaus, buriančio, linksmo; ne šokiruoti, o iš tikrųjų atsižvelgti į gyvūnų gerovę ir parodyti, kad šiandien jau normalu yra atsisakyti pačiomis prasčiausiomis ir žiauriausiomis sąlygomis laikomų gyvūnų produktų. Bandome parodyti, kad trečiojo numerio kiaušiniai yra jau praeitis.

„Tuščių narvų“ nuotr.

O kokia situacija Lietuvoje? Ar visos fermos laiko vištas narvuose?

Na, yra didieji industriniai paukštynai, kurie laiko šimtus tūkstančių paukščių. Vieni laiko tik narvuose, kiti turi ir kitas sistemas – laiko ir ant kraiko. Kai kurie bando ir pirmojo numerio sąlygas – laikyti laisvėje, kada višta turi išėjimą į lauką, laikymo būdus derina. Tačiau 90 % vištų dedeklių yra laikomos narvuose – ir tik 10 % vištų laikomos ant kraiko, laisvėje arba ekologiškai. Tuo tarpu Europos Sąjungos vidurkis yra apie 50 %. Bet ir skirtingose šalyse situacija skiriasi: kai kuriose yra vos keli procentai, o kai kuriose net ir uždrausta vištas laikyti narvuose.

Ar jūsų tikslas – kad jos būtų laisvos? Skaičiau, kad bendradarbiaujate su įvairiomis įmonėmis, kad jos rinktųsi laisvai laikomų vištų kiaušinius.

Iš esmės taip. Mes dirbame tam, kad visa rinka persiorientuotų ir nebebūtų narvuose laikomų vištų. Kad jos būtų laikomos kitose sistemose.

Tačiau nuėjusi į parduotuvę pastebėjau, kad lietuviškų laisvai laikomų vištų kiaušinių nėra – radau tik importuotus. Juk dauguma prekybos centrų pasirašę sąlygą, kad iki 2025-ųjų pereis prie laisvų vištų kiaušinių…

Yra dar tokia terminologija: laisvai laikomų vištų kiaušiniai – pirmojo numerio, t.y. kiaušiniai žymimi pirmuoju numeriu. Tuo tarpu įmonės įsipareigoja, kad nenaudos trečiojo numerio. Tad jos vis dar gali naudoti ir prekiauti antrojo numerio kiaušiniais – ant kraiko laikomų vištų.

„Tuščių narvų“ nuotr.

Kaip jūs skatinate šį perėjimą?

Su verslais mes nuolat palaikome komunikaciją. Šiais metais buvo pirmas kartas, kada susisiekėme su įmonėmis ir klausėme, koks yra jų progresas, kaip joms sekasi. Kai kurios įmonės trečiojo numerio kiaušinių atsisakys nebūtinai iki 2025-ųjų – gali ir iki 2020-ų ar 2021-ų metų. Žodžiu, jos pačios pasirenka, koks perėjimo laikotarpis joms yra optimalus.

Juk tai tarsi užburtas ratas: tam, kad paukštynai galėtų pasikeisti, jiems reikia garantijų, kad kiaušinius, kai jie investuos į naujas sistemas, tikrai pirks. Todėl ir reikia patikimo signalo iš rinkos, iš verslo įmonių, kad jos parodytų: štai, 2025-ais metais mes norėsime naudoti tik kitokius kiaušinius. Tada paukštynai turės laiko persiorientuoti, perstatyti paukštynus ir pradėti tiekti ne narvuose laikomų vištų kiaušinius. Dabar turime virš 120 įmonių, kurios viešai pasakė „taip“. Kai kurios tokių kiaušinių nebenaudoja jau dabar, o kai kurios cage-free taps 2025-ais metais.

Taigi, kontaktuojame su verslais ir klausiame: koks yra jūsų progresas? Pradžioje buvo labiau įsivažiavimas į bendravimą, o dabar jau turime tęstinį bendradarbiavimą. Tiesiog pasklausiame, kaip jiems sekasi persiorientuoti, ar kyla kokių iššūkių.

O ar jie noriai bendradarbiauja šiais klausimais? Ar jūs kažkaip „prispaudėt jiems uodegas“?

Šis judėjimas yra tarptautinis, galima sakyti, inicijuotas aljanso „Open Wing Alliance“ [liet. „Išskleistų sparnų aljansas“ – red. past.] Jį sudaro 80 organizacijų visame pasaulyje. Kadangi Lietuvos įmonės mato, kas vyksta pasaulyje, tai ir pačios pamažu persiima tomis tendencijomis. Tai vyksta labai įvairiai, priklausomai nuo įmonės: kai kurios labai palaiko, o kitos jaudinasi dėl kainos, dėl padidėsiančių kaštų.

Aš nesakyčiau, kad mes kažkaip stengiamės „prispausti“. Mes ieškome galimybės bendradarbiauti. Kadangi jau yra virš 120 įmonių, tai, manau, bendradarbiavimas tikrai vyksta.

O su pačiais paukštynais? Mačiau reportažą per LRT panoramą – ar jus įsileidžia pasižiūrėti į realią situaciją?

Ne, paukštynai mūsų neįsileidžia – jie neįsileidžia ir žurnalistų. Tiesiog yra vykdomi tyrimai, kai patikimi žmonės nufilmuoja medžiagą ir pateikia ją organizacijoms. Jei kalbi apie Ukrainos atvejį, tai jame vienas iš darbuotojų nufilmavo medžiagą ir pasidalino su gyvūnų apsaugos organizacija.

„Tuščių narvų“ nuotr.

Kai įvyksta koks nors reportažas, ar jaučiate padidėjusį susidomėjimą gyvūnų teisių temomis? O gal priešingai?

Kai žmogus pamato tuos vaizdus, tikrai nei vienas nesako „viskas čia normaliai“. Tame ir esmė – žmonės nežino.

Mūsų tikslas yra parodyti kaip yra. Tada kiekvienas žmogus pasirenka, ar jam tinka tokia situacija, ar netinka. Bet aš matau, kad daugumai netinka. Žinoma, kalbant apie kiaušinius – kadangi tai yra produktas, Lietuvos vartotojams yra svarbi ir kaina. Narvuose laikomų vištų kiaušiniai yra pigesni… tai dauguma žmonių juos ir perka.

Bet situacija labai keičiasi. Kada pradėjome komunikuoti apie šią problemą, patys prekybos tinklai pastebėjo, kad mato keliskart padidėjusią ne narvuose laikomų vištų kiaušinių poreikį. Tad procesas tikrai vyksta.

Iš tiesų, iki jūsų akcijos  aš pati nesusimąstydavau apie tai. Turbūt dažnai gaudavau kaimiškų kiaušinių… Bet juk nuėjus į parduotuvę negalvoji apie tai. Tik dėl jūsų veiklos supratau, kaip ženklinami kiaušiniai ir pradėjau atkreipti dėmesį. Tačiau filmukus žiūrėti nėra lengva – nors tai ir realybė, jie yra siaubingi. Ir žmonėms dažnai kyla ne empatija, o atmetimo reakcija. Kai padarote kokią viešą akciją, pvz. „5 minutės narve“, tada priėjimas visai kitas.

Žinai, kad aktualizuotum problemą, reikia parodyti, kokia yra realybė. Jeigu žmonės nežinos, tai jie ir nepagalvos apie tai. Bet kai pamatai realybę – taip, ji nėra maloni, bet tada tu žinai. Ir pats gali priimti sprendimą – ar tau tinka, ar netinka.

Būna, organizacijos ar žmonės renka parašus peticijoms. Ar tokia priemonė turi poveikį?

Aš manau, kad taip. Nes dažniausiai peticijų gavėjai yra konkretūs asmenys – įmonių vadovai arba sprendimus priimantys asmenys. Nuo kiekvieno, kuris pasirašo, ateina laiškas tam žmogui, jis mato: didelė žmonių grupė sako, kad mums taip netinka… Sakykime, jūs save pozicionuojate kaip socialiai atsakingą verslą, kuris atsižvelgia į visuomenės lūkesčius. Tuo tarpu visuomenė turi nuomonę, kad jūsų sąlygos, suteikiamos gyvūnams, yra per žiaurios – tada iškart tampa aišku, kad reikia persiorientuoti. Taigi, manau, žmonių įsitraukimas veikia. Tada daugiau žmonių sužino, ir atsiranda tokių, kurie nori keisti arba keičia savo požiūrį ir įpročius.

O kuo dar užsiimate?

Esminės veiklos yra darbas su gyvūnus išnaudojančiomis industrijomis ir projektai, kurie skatina augalinę mitybą. Kampanija „AuGalingas pirmadienis“ didžiuosiuose portaluose viešina augalinio maisto receptus, taip pat ir „auGalybė“, kuri kviečia restoranus į savo pagrindinį meniu įsitraukti kokybiškus augalinius patiekalus. O štai iššūkis „Tapk auGalingas“ siūlo per 22 dienas išbandyti augalinę mitybą.

Jūsų puslapyje perskaičiau, kad organizacijos tikslas yra „siekti geresnės fermų gyvūnų apsaugos ir vartotojų teisės žinoti, kokiomis sąlygomis laikomi gyvūnai.“ Gal turi dar ką pridėti?

Iš esmės mūsų kryptis yra ne naminiai ar laukiniai gyvūnai, bet būtent industrinių fermų gyvūnai. Ar tai būtų vištos, ar, sakykime, žuvys, ar audinės (kailiniai žvėreliai). Iš esmės – šios trys kryptys. Mes orientuojamės į industriją ir kaip būtų galima tą industriją pakeisti.
Papasakok, kaip atsidūrei „Tuščiuose narvuose“?

„Tuščiuose narvuose“ pradėjau dirbti maždaug prieš metus. Esu studijavęs verslo vadybą, bet man niekada nebuvo įdomi ta komercinė verslo pusė. O su šia organizacija vertybės labai sutampa, nes pritariu, kad gyvūnų nereikia kankinti. Taip pat čia daug tokio darbo, kuriame galiu panaudoti ne tik vadybos, bet ir kitus gyvenime sukauptus įgūdžius. Tai kažkaip idėjiškai organizacija atitiko mano kompetencijas – ir visai gerai sulipo.

Geras, aš kažkodėl galvojau, kad tu ten savanoriauji – visai nepagalvojau, kad dirbi!

Taip, čia yra mano… profesija.

O kiek „Tuščiuose narvuose“ yra žmonių? Ir dirbančių, ir savanorių.

Darbuotojų yra 6. O savanorių skaičiaus tiksliai nežinau, jis nuolat keičiasi. Man atrodo, dabar yra apie 70 aktyvių savanorių, kurie daugiau kažką nuveikia, aktyviai dalyvauja socialinėje erdvėje.

Kas tave patį privertė susimąstyti ir įsitraukti į šią organizaciją?

Dar prieš „Tuščius narvus“, turbūt kai jie dar net nebuvo įkurti, aš jau domėjausi gyvūnų gerove, nevalgiau mėsos. Yra ir tokia asmeninė istorija: mano šuo labai kankinosi ir aš mačiau tą kančią gyvūne. Jį mes palaidojome kaip šeimos narį… Tada man tiesiog pradėjo kilti klausimai: jei mano šuo jaučia tokius jausmus, ir jeigu aš jaučiu tokius jausmus – tai kaip yra su visais kitais gyvūnais?

Gyvūnų teisių, gyvūnų gerovės judėjimas yra jau senas reiškinys – etika, filosofija jau seniai šiuos klausimus nagrinėja. Štai neseniai knygų mugėje buvo Peterio Singerio knygos „Gyvūnų išlaisvinimas“ [angl. “Animal liberation”] pristatymas, kurioje jau akademiškai, rimtai tokius klausimus nagrinėja.

Etikos klausimas senas, tačiau Lietuvoje tai nėra taip sena. Įsivaizduoju, kad „Tušti narvai“ egzistuoja dar tik kokius… penkerius metus

Organizacija buvo įkurta 2014-ais metais. Prieš tai irgi buvo žmonės, kurie veikė labiau neformalaus judėjimo rėmuose. Bet kaip organizacija, kaip viešoji įstaiga, įkurta ne taip ir seniai.

O kas tavyje pasikeitė čia dirbant?

Kadangi reguliariai seku visą informaciją, kas vyksta ne tik Lietuvoje, bet ir bendrauju su kolegomis iš viso pasaulio, kurie dirba toje pačioje srityje, man tai parodė, kokio masto yra šis judėjimas: kad jis yra paremtas efektyvumu, kad yra stipriai struktūruotas ir naudojamos technikos bei strategijos, kurios yra atidirbtos ir veikiančios. Tai duoda pojūtį, kad esu pokyčio stebėtojas.

Juk tai, kas apskritai vyksta su augaliniais mėsos pakaitalais arba laboratorijoje auginama mėsa, yra labai stiprus reiškinys, ir ten investuoja žinomiausi žmonės – Billas Gatesas, Richardas Bransonas. Tai yra pokytis, kuris maisto industriją keičia iš esmės. Ir jis prasidėjo nuo gyvūnų gerovės, nuo aplinkosaugos, o visi šie judėjimai veda link to, kad mes būtume labiau darnoje ir labiau tvarūs nei destruktyvūs. Tai man suteikia pojūtį, kad galiu prisidėti prie šio pokyčio. Aišku, Lietuva mažytė, bet visgi – visi taškeliai susideda ir tas pokytis, susikaupus kritinei masei, įvyksta.

Ar prieš Velykas jus dar kas nors kalbina?

Mano kolegė, kuruojanti projektą „Tapk auGalingas“ – 22 dienų iššūkį, buvo Žinių radijuje pasikalbėti apie tai. O kitur ne, nebuvome.


Ačiū Tomui ir „Tuštiems narvams“ už pokalbį!

DALINTIS:

This Post Has 127 Comments

 1. Michaelgroor

  safe and effective drugs are available. Long-Term Effects.
  https://amoxila.store/ amoxicillin for sale
  safe and effective drugs are available. Some trends of drugs.

 2. Max

  Chi è l’arbitro di Verona Venezia ? La Venezia calcistica ha conosciuto il suo periodo più fortunato tra gli anni ‘30 e ‘40 del Novecento (ai tempi di Loik e Mazzola), per poi alternare fasi sbiadite e più o meno turbolente a qualche scintilla e rara bellezza. Nella storica stagione 1998-1999, è stato il mancino di Recoba, in prestito dalla talentuosa Inter morattiana, a incantare la laguna, regalando a Venezia e ai suoi abitanti una non sperata salvezza. HELLAS VERONA (3-4-2-1): Montipo’; Dawidowicz, Gunter, Casale, Faraoni, Ilic, Veloso, Lazovic, Barak, Caprari, Simeone. Il Sassuolo accusa il colpo e capisce che è pericoloso scoprirsi così tanto ma Dionisi non ha preso le contromisure agli avversari che appunto poi trovano il gol del vantaggio con la rete di Manaj. Nel secondo tempo però lo Spezia non molla e sfrutta ancora una volta un’indecisione di Ayhan e permette a Nzola di mettere al centro la palla vincente per il gol di Gyasi che in spaccata insacca il 2-0. Sembrava tutto finito e invece Dionisi si gioca la carta Raspadori. L’attaccante dei neroverdi in pochi minuti si inventa una doppietta che rimette il risultato in parità e consente agli emiliani di prendersi un punto d’oro in Liguria.
  https://printforum.com.au/community/profile/mellisasaraneal/
  Il tweet della squadra finlandese in risposta allo Special One, che ai tempi del sorteggio aveva definito il campo da gioco degli avversari „un terreno fatto di plastica“ Nella mattinata di sabato 28 agosto, a partire dalle ore 12:45, Sky Sport 1 HD si collegherà da Monaco in occasione del sorteggio di Europa League. In studio ci saranno Anna Billò, con Leonardo, Daniele Adani e Paolo Condò, mentre in collegamento da Montecarlo Alessandro Alciato, che si occuperà dei commenti a caldo. La diretta streaming sarà garantita ai soli abbonati grazie a Sky Go, servizio fruibile anche in mobilità. 26 agosto: sorteggio dei gironi8 settembre: prima giornata15 settembre: seconda giornata6 ottobre: terza giornata13 ottobre: quarta giornata27 ottobre: quinta giornata3 novembre: sesta giornata Ore 13.10 – Come accaduto per la Champions, anche per l’Europa League ci sono in video-collegamento i dirigenti e alcuni giocatori delle varie squadre.

 3. Max

  La fase a gironi della UEFA Champions League 2022/23 si sta avvicinando ma prima di vedere all’opera le quattro italiane presenti in quest’edizione (Milan, Inter, Napoli e Juventus), manca ancora l’ultimo atto della fase preliminare ossia i play-off, o spareggi, ai quali prenderanno parte 12 squadre. Copyright© 2023 – P.Iva 12741650159 Meno appariscenti gli altri due match in programma. Malmo e Ludogorets se la giocano quasi alla pari come possibilità di qualificazione. Da verificare sarà soprattutto la condizione fisica delle due squadre, con gli svedesi ormai alla quindicesima di campionato (più tre turni di qualifiche Champions), mentre i bulgari hanno giocato molto a luglio ma pochissimo in agosto con solo due partite giocate, proprio il preliminare di Champions che li ha visti compiere l’impresa contro l’Olympiakos, battuto ai rigori.
  https://mike-wiki.win/index.php?title=Risultato_della_partita_milan_venezia
  Dopo il turno infrasettimanale, torna domani l’appuntamento con la Serie B. Domani si giocheranno nove delle dieci partite in programma, con Cagliari-Perugia che apre all’ora di pranzo, mentre in serata ci sarà il big match Frosinone-Pisa. Lunedì, invece, posticipo serale tra Brescia e Parma. CLASSIFICA: Empoli 37; Cittadella* 33; Salernitana e Monza 31;Lecce e Spal* 29; Chievo** e Pordenone 27; Frosinone* 26; Venezia 25; Pisa* 23; Brescia 21; Vicenza* 20; Cremonese 18; Reggina 17; Cosenza e Pescara 16; Reggiana* 15; Entella 14; Ascoli 13. Il prossimo appuntamento con la Serie B in Ultra HD è a Dicembre su Sky Sport 4K domenica 18 Dicembre alle ore 20:30 Genoa-Frosinone ed infine lunedi 26 Dicembre alle 20:30 spazio a Bari-Genoa.

 4. Fella

  The game will air live on BT Sport 1 HD, BT Sport 1 Extra and BT Sport Ultimate, with coverage beginning at 7pm BST. Six-time Champions League winners Bayern travel to Paris for the first leg clash on February 14, with the return fixture in Munich taking place on March 8. Bayern/Barcelona loser vs. PSG/Man United loser, 12 p.m. ET (CBS Sports Network) Ronaldo vs Messi: Check when & where to watch friendly clash between PSG, Al Nassr Davies is the first soccer player, and first Canadian, to become an ambassador for the United Nations refugee agency, UNHCR. ************************************************************************PSG are gunning for their first ever UEFA Champions League title while Bayern Munich aim at winning again after their sixth victory. Who carries the day?
  https://cruzozjw135678.pages10.com/www-soccer-live-scores-livescore-im-UK-52134780
  Then Charlie George added a second with minutes to go, and followed the goal up with his famous celebration, lying on his back. Arsenal completed their double winning season and were cheered off the pitch by both sets of fans. Danny Welbeck couldn’t win it for Arsenal with a fine curling strike before extra-time, but Sanchez came to Wenger’s rescue with a far more prosaic effort in the 101st minute. The FA released a similar statement that read: “It’s alleged that Arsenal FC failed to ensure its players conducted themselves in an orderly fashion during the 95th minute, and the club has until Tuesday 10 January 2023 to respond.” The club have placed high importance on the cup competition on the past but that’s less likely to be the case this year with them in with a big chance of winning the Premier League.

 5. Michaelgroor

  Get information now. Some trends of drugs.
  amoxicillin generic
  Learn about the side effects, dosages, and interactions. Best and news about drug.

 6. Michaelgroor

  Actual trends of drug. Read now.
  https://amoxila.store/ amoxicillin 250 mg capsule
  Read information now. Cautions.

 7. AlbertSeada

  Read information now. Get warning information here.
  https://tadalafil1st.com/# cialis 20mg tablets price
  Comprehensive side effect and adverse reaction information. Everything what you want to know about pills.

 8. WillisEndug

  Actual trends of drug. Commonly Used Drugs Charts.
  tadalafil soft gel
  drug information and news for professionals and consumers. п»їMedicament prescribing information.

 9. MorrisCaw

  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Everything information about medication.
  shop cialis
  Drug information. Everything information about medication.

 10. RobertMig

  Read information now. Some are medicines that help people when doctors prescribe.
  https://tadalafil1st.online/# cialis genetic
  Everything what you want to know about pills. Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 11. SammyDreld

  Medscape Drugs & Diseases. Generic Name.
  tadalafil 20 mg price canada
  Drug information. Some are medicines that help people when doctors prescribe.

 12. AlbertSeada

  Cautions. Read information now.
  price of tadalafil 20mg
  Everything what you want to know about pills. Actual trends of drug.

 13. WillisEndug

  Top 100 Searched Drugs. Drugs information sheet.
  36 hour cialis mg
  Read now. Everything what you want to know about pills.

 14. RobertMig

  Medscape Drugs & Diseases. Drugs information sheet.
  https://tadalafil1st.com/# best price tadalafil 20 mg
  Long-Term Effects. Definitive journal of drugs and therapeutics.

 15. sender tool

  You are my breathing in, I own few blogs and sometimes run out from to post : (.

 16. WillisEndug

  Comprehensive side effect and adverse reaction information. Medscape Drugs & Diseases.
  5mg tadalafil generic
  Cautions. Read information now.

 17. RobertMig

  Actual trends of drug. Best and news about drug.
  cialis in australia
  Generic Name. Read information now.

 18. naf

  Awards by @cosme (2019, 2020, 2021, 2022). Hypoallergenic Japanese eyeliner. This cosmetic gives a shiny, intense colour and is a perfect way to break the routine of make-up. Thanks to it, you will surely refresh the look of your eye and revitalize makeup. Forget about the rules, regardless of race, sex or age. Eyeliner for many lovers of functions, fashion. YOUR CART IS FEELING EMPTY 本公司從事批發業務多年,主要提供在歐美,日本和韓國流行的化妝品和皮膚護理產品。 アイライナー最終形を「再発明」。メイクのセオリーやルールはもちろん、人種や性別や年齢を超えて、誰もがきれいを楽しめるように、Function、Fashion、Funをぎゅっと詰め込んだ色をラインナップしました。 アイライナー最終形を「再発明」。メイクのセオリーやルールはもちろん、人種や性別や年齢を超えて、誰もがきれいを楽しめるように、Function、Fashion、Funをぎゅっと詰め込んだ色をラインナップしました。
  https://gunnerkxiu900998.bleepblogs.com/20873632/best-nose-contour-makeup
  My therapist first double cleansed my face, this is followed by a gentle exfoliation with a machine to remove dead skin cells. I liked the fact that she applied a separate eye exfoliating cream on my delicate eye area. Extraction followed and my therapist scoured every inch of my face diligently, making sure that she got every blackhead out. To soothe my skin, a cooling aloe vera cream was applied and a machine that felt like ice cubes going over my face was applied. The therapist then switched the machine to a warm mode and massaged my eye area. Made with love in NYC. And like many words in the Chinese language, the characters that make up “gua sha” provide insight into what the practice is, as Lee shared. “The Chinese character for ‘Gua’ (刮) is composed of the character for ‘tongue’ on the left and ’knife’ on the right. The Chinese character for ‘Sha’ (痧) is composed of ’illness’ or ’disease’ on top and ’sand’ on the bottom,” she explained.

 19. naf

  Step 2. Use the brush to groom hairs upward and outward to blend color and set brows. Please sign in to personalize your experience on maybelline.com. Login The Fenty Beauty Brow MVP Ultra Fine Brow Pencil & Styler comes in a whopping 14 colors. One side is a roll-up pencil, while the other has a small brush for grooming. And, since it’s waterproof, the product stands up well to long wear times — and it won’t smudge or transfer, either. “To say this is a must-have makeup product for me is an understatement. I have one in each bathroom in my house, one in my makeup bag, and I have another one unopened that I just purchased. I thought it was a great deal spotting it at Marshall’s for only $3.99 but this is an even better deal from Amazon for under $3…that’s unheard of! I’ve tried Anastasia Beverly Hills but switched to the Maybelline version given the same quality results but a much lower price point. If you haven’t tried this yet and like to fill in your brows with some color, scooping up one of these pencils is a no brainer!”
  https://sergioabxl529629.humor-blog.com/17795326/kohl-eyeliner-rimmel
  If you’re just starting to put together an anti-aging routine in your 20s, paying attention to your under-eye area can go a long way. This light, non-greasy gel-cream is specially formulated to defend against signs of premature aging around the eyes, like dark circles, puffiness, and wrinkles, and it’s formulated with hyaluronic acid and caffeine to cover all of the bases for youthful-looking skin in the under eye area. While most eye creams can be used morning and night with no problem, certain eye creams are best suited for daytime (such as brightening ones with caffeine) or nighttime (think retinol-based eye creams). So before you apply, check in to see which time of day your eye cream is best suited for and whether or not you can use it morning and night. Head of HuffPost Finds RoC’s firming eye cream is also a favorite of Y. Claire Chang, MD, a board-certified dermatologist at Union Square Laser Dermatology in Manhattan, who finds it a great option for anyone who wants to incorporate retinol into their eye skin-care regime. However, she recommends that those with sensitive skin do spot tests before applying in full.

 20. CharlesCoiny

  Get warning information here. Some trends of drugs.
  https://viagrapillsild.com/# viagra boner
  Get warning information here. Get warning information here.

 21. BradleyWhone

  Some trends of drugs. Medscape Drugs & Diseases.
  https://viagrapillsild.com/# sildenafil pharmacy costs
  Best and news about drug. Actual trends of drug.

 22. SammyDreld

  Read information now. Cautions.
  https://viagrapillsild.com/# generic sildenafil 2020
  Cautions. Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 23. BradleyWhone

  Everything what you want to know about pills. Read information now.
  https://viagrapillsild.com/# sildenafil cheapest price
  Best and news about drug. What side effects can this medication cause?

 24. CharlesCoiny

  Everything information about medication. earch our drug database.
  https://viagrapillsild.com/# best cheap website for viagra
  Definitive journal of drugs and therapeutics. Prescription Drug Information, Interactions & Side.

 25. Billyzidog

  Read information now. п»їMedicament prescribing information.
  viagra cheap australia
  п»їMedicament prescribing information. Get here.

 26. Nor

  Marijuana is now legal to buy all over Canada, providing that you’re of legal age Farmer Jane’s cannabis products include flower, pre-rolls, oils & sprays, soft gel capsules, edibles, vapes, and concentrates. Find a Farmer Jane location near you. Once your order is all set, get free shipping when you include 3 exclusive cart add-ons with your purchase. If you don’t want to wait for shipping, we also offer quick and easy same-day delivery. Buy weed online today and have it delivered to you on the same day! With more than 400 unique compounds, the marijuana plant has diverse and useful effects on the human body. And with the legalization of marijuana increasing across the globe, more studies are being conducted, and enterprising folks are figuring out more ways to use marijuana without having to smoke it. How…
  https://spencerfcum543310.eedblog.com/16055436/reddit-buying-weed-online
  @22:48 Is the basic act of selling an agricultural commodity at the heart of why cannabis companies are struggling to become profitable? 280e is a big problem for MSOs. „Maybe our aspirations have changed over the last several years, but we believe that we can get ourselves, with the right focus in the right categories, to a profitable business that’s not burning cash in the Canadian market,“ said CEO David Klein, on a call with analysts. “The reason why they’re doing this spinoff is to be able to co-ordinate. It’s a good thing, but it’s not like everyone else has been standing still,” said Damas. Still, Damas notes, NASDAQ has objected to the plan, and Canopy acknowledges that could lead to the company losing it’s U.S. listing.

 27. Bob

  Einfach und sicher mobil spielen und die Chance auf einen Millionengewinn sichern. Mit der neuen Sachsenlotto-App haben Sie alle Gewinnchancen in der Tasche. Sie suchen eine besondere Herausforderung, bei der Sie dennoch kein finanzielles Risiko eingehen? Möchten Sie eine neue Art des Spiels ohne Anmeldung kennenlernen, die Ihr Budget schont? Kostenlose Spielautomaten sind eine preiswerte Variante zum Spiel mit Echtgeld, das Ihnen dennoch viel Spaß verspricht. 2. ISO-NEN zertifiziert: Unsere Technologie ist ISO-NEN zertifiziert und erfüllt die strengsten Anforderungen, um die Sicherheit unserer Spieler zu gewährleisten. Online Casinos vergeben immer wieder verschiedene Boni, um neue Spieler anzulocken oder ihre Bestandskunden bei Laune zu halten. Dadurch kann man die eigenen Gewinnchancen noch zusätzlich erhöhen, da das Casino Geld verschenkt. Manche Boni bekommt man, nur wenn man eine Einzahlung tätigt, wiederum andere werden aber völlig kostenlos vergeben. Vor allem das Willkommensangebot ist meist sehr lukrativ und hat ganz besonders gute Bedingungen. Mit No Deposit Boni kann völlig ohne eigenen Geldeinsatz spielen und echtes Geld gewinnen. Alle Boni haben Vorteile. Hier stellen wir kurz die gängigsten Angebote vor, damit man in Zukunft das passende Angebot auswählen kann.
  https://www.dcsportsconnection.com/community/profile/deannaaguilar1/
  Their gambling premiered from inside the 2001 and is particularly approved by the UKGC and his MGA. Bingo games rewards can not be distant, nonetheless act as way of getting other entry. If you have an impending withdrawal, you do not qualify for some form of will give you. You have one week it’s easy to say in order to transform all of them to the cash. Continue reading Book of Ra Spiel bietet keine progressiven Jackpots und macht Sie nicht zum MillionГ¤r. Das Spiel kann jedoch immer noch anstГ¤ndige Auszahlungen bieten, insbesondere wenn Sie das GlГјck haben, die Book of Ra Jackpot-Version des Spiels zu stoppen. Wenn Sie fГјnf Explorer-Symbole auf einer Gewinnlinie anhalten, was mit einem oder mehreren Book of Ra Wild-Symbolen geschehen kann, werden 5.000 Credits ausgezahlt, wenn Sie nur eine einzige Gutschrift auf der Gewinnlinie setzen. Dies bedeutet, dass Sie einen Gewinn in HГ¶he von 500 US-Dollar fГјr nur 0,01 US-Dollar erwarten kГ¶nnen. Wenn Sie fГјnf Casino-Symbole auf einer Gewinnlinie anhalten, wird auch der Jackpot bezahlt, da sie alle als Explorer-Symbole fungieren.

 28. Bob

  Haben Sie Lust, Ihr Glück bei einem der besten Spielautomaten online in Österreich zu versuchen? Obwohl Online-Casinos für ihre beliebten Spielautomaten bekannt sind, können sie viel mehr anbieten. Slot-Spiele sind eines der berühmtesten Casino-Spiele, die Sie spielen können – das Drehen der Slots bringt Ihr Adrenalin wirklich in Schwung. Die Online-Casinos, die Österreich anbietet, veröffentlichen ständig neue und spannende Slot-Spiele, die sich über verschiedene Genres erstrecken. Außerdem gibt es eine kleine Gesetzeslücke. Werden die Spielergebnisse nicht direkt im Automaten, sondern zentral auf einem Server ermittelt, dann fallen die Glücksspielautomaten nicht unter das kleine Glücksspiel. Die Lotterien nutzen diese Lücke aus und betreiben eigene kleine Casinos. Diese Automatencasinos, die den Namen WinWin tragen gibt es in Wien etwa im Prater, aber auch im böhmischen Prater. Seit Anfang 2008 werden sie nach und nach eröffnet und schaffen wieder einen recht einfachen Zugang zum Glücksspiel.
  https://edwinldul443109.shotblogs.com/casimba-casino-in-sterreich-29038660
  In Deutschland zählt Lotto und das Spiel 6aus49 zu den beliebtesten Glücksspielen. Neben dem Klassiker gibt es auch die Zusatzlotterien Super6 und Spiel 77. Alle 6aus49 richtig zu tippen, ist dabei nicht gerade wahrscheinlich. Die Wahrscheinlichkeit, die richtigen Lotto-Zahlen zu treffen, liegt bei 1:140 Millionen. Dabei werden manche Zahlen häufiger bei der Lotto-Ziehung ausgewählt werden als andere. Am 30.11. und 3.12. BUNDESWEITE SONDERAUSLOSUNG bei LOTTO 6aus49: 3 x 1 Mio. € und 1.000 x 1.000 € zusätzlich zu gewinnen!Chance: 1:140 Mio. Ab 18 Jahren. Spielen mit Verantwortung Ein ausgefülltes Tippfeld auf dem Lottoschein kostet 2,50 Euro. Dazu müssen einfach 5 Zahlen zwischen 1 und 50 und 2 Sternzahlen zwischen 1 bis 12 ausgewählt werden. Wenn Deine 5 ausgewählten Zahlen und Deine 2 Sternzahlen mit den Gewinnzahlen übereinstimmen, hast Du den Jackpot gewonnen, herzlichen Glückwunsch!

 29. Bob

  Die Г–sterreich SuperBonus-Ziehung fand am 22. MГ¤rz 2019 statt und drei glГјckliche Gewinner erhielten jeweils einen Preis von 1 Million €. Unten sehen Sie die Gewinn-Kennzahlen dieser Ziehung: Gewinne ab € 1.000,10 bis € 80.000 kГ¶nnen nach Ablauf der vierwГ¶chigen Reklamationsfrist* in einer GroГџgewinnauszahlungsstelle gegen Vorlage bzw. Ausfolgung der Originalquittung und eines amtlichen Lichtbildausweises behoben werden. Ob und wie viel Sie gewonnen haben, erfahren Sie Гјber die Gewinnabfrage fГјr EuroMillionen auf lotterien.at, unsere Spieleseite win2day.at, in der Lotterien App, im ORF Teletext, in den Tageszeitungen oder unseren Annahmestellen. Der Jackpot der EuroMillionen erreicht regelmäßig HГ¶hen, die seine Gewinner zu den reichsten BГјrgern ihrer HeimatlГ¤nder werden lassen. Nicht wenige derjenigen, die im Anschluss an das groГџe GlГјck an die Г–ffentlichkeit gegangen sind, stehen noch heute im Rampenlicht! Doch auch unter den Lottospielern, die gerne anonym bleiben mГ¶chten, gehГ¶rt die EuroMillionen Lotterie zum beliebtesten Millionenspiel Europas. SchlieГџlich hat jeder die gleichen Chancen auf Gewinne im mehrstelligen Millionenbereich und schon der zweite Gewinnrang reicht hГ¤ufig aus, Lotto-MillionГ¤r zu werden.
  https://stephendlaw047654.blogscribble.com/16356438/clon-bonus-das-automatenspiel-kostenlos-zum-spielen
  Du bist auf der Suche nach seriГ¶sen Online Casinos mit einer groГџen Auswahl an Echtgeld Spielen? In unserem ausfГјhrlichen Testbericht erklГ¤ren wir dir unsere Vergleichskriterien und wie du einen sicheren Casino Betreiber findest. Zu unseren Testsiegern gehГ¶rt beispielsweise das Griffon Casino. Book of Dead ist ein Online Slot. Dieses neue Spiel ist von Play’N Go entwickelt. Seine 5 Walzen und 10 Gewinnlinien bieten gute GewinnmГ¶glichkeiten an. Und die Tatsache, dass der maximale Einsatz nur 50 Euro ist, erlaubt es, alle Spiele diesen Slot zocken und die MГ¶glichkeit genieГџen, die hГ¶chste Gewinne zu erzielen. Bonusspiele sind auch gegeben. Der Slot basiert sich auf verfГјgt Гјber 10 Gewinnlinien und besteht aus 5 Walzen. Pro Dreh kann man bis zu 50€ setzen. Auch Bonusspiele sind mГ¶glich.

 30. RobertanEft

  Drugs information sheet. Read information now.
  https://canadianfast.online/# canadian drug prices
  Commonly Used Drugs Charts. Some are medicines that help people when doctors prescribe.

 31. mef

  O Atlético tem um retrospecto positivo diante do time cariosa, em 68 confrontos oficiais, o Galo venceu 28 vezes. No Brasileirão a retrospectiva segue positiva para o clube mineiro. Ao todo o alvinegro soma 23 vitórias, 17 empates e 16 derrotas. Nas oitavas de final, o o Atlético-MG duelou diante do Bahia. A equipe alvinegra venceu o duelo de ida por 2 a 0, no Mineirão. No duelo de volta, o Esquadrão de Aço venceu por 2 a 1. Já o Fluminense enfrentou o Criciúma. No jogo de ida, a equipe carioca foi derrotada por 2 a 1 fora de casa, mas conseguiu reverter a classificação após uma vitória no jogo de ida por 3 a 0 no Maracanã. Holanda e Inglaterra podem garantir vaga antecipada nesta sexta-feira
  https://beckettjfyr776554.articlesblogger.com/37302029/todos-os-jogos-de-hoje-pela-série-a
  Local: San Siro, Milão, Itália Liga dos Campeões da UEFA O programa deste ano apresenta a nova categoria de Melhor Adaptação, celebrando projetos inspirados em jogos em entretenimento. Os indicados incluem 3 séries da Netflix: Pela 15ª rodada do Campeonato Italiano, o Atalanta, vem a dois jogos sem pontuar, estando na 6° colocação do campeonato com um total de 27 pontos. Em sua ultima partida acabou sendo derrotado pelo Lecce no placar de 2 a 1; Já a Inter Milan vem de uma goleada em cima do Bologna pelo placar de 6 a 1, estando atualmente na 5° colocação com 27 pontos. Confira dicas e palpites de apostas para a partida: Após choro na estreia, Neymar fica de fora de jogos do Brasil na Copa do Mundo Mesmo atrás do placar, a Fiorentina passou a criar chances em busca do empate. Aos sete minutos, Barak tocou para Saponara, que finalizou na trave. Aos 23 quem arriscou foi Ikoné, que bateu forte de fora da área e o goleiro Tatarusanu espalmou pra fora. Até que aos 27 veio o empate. Em lance confuso na área, a bola sobrou com Barak, que mandou para o gol. A bola ainda desviou em Thiaw e matou as chances de defesa de Tatarusanu: 1 a 1.

 32. Kix

  Das Zahlenlotto gibt es nur in Г–sterreich. Es ist das Г¤lteste Lotto in Г–sterreich (die erste Ziehung fand am 21. Oktober 1752 in Wien statt). Zahlenlotto – d/f/i, ab 6 Jahren, 2-6 Spieler, 24 Karten, 150 DeckplГ¤ttli Zahlenlotto – d/f/i, ab 6 Jahren, 2-6 Spieler, 24 Karten, 150 DeckplГ¤ttli Wortverlaufskurve Zahlenlotto 1-90 – Bei der Ziehung am Dienstag, 8.2.2022, wurden folgende fünf Nummern gezogen: © dfv Mediengruppe WorthГ¤ufigkeit Die Ziehungen finden jeweils am Mittwoch und Samstag unter Aufsicht des Stadtammannamtes ZГјrich 5 im Fernsehstudio ZГјrich statt. Die Ziehungen finden jeweils am Mittwoch und Samstag unter Aufsicht des Stadtammannamtes ZГјrich 5 im Fernsehstudio ZГјrich statt. Card 1.960 x 2,00
  https://martinteuy431086.look4blog.com/54796813/wien-spielbank
  Die kostenlose Version von SnapShove bietet Ihnen Zugang zu 9- und 6-hГ¤ndigen Push-Rechnern sowie Training. Besonders gut gefallen uns die TrainingsmГ¶glichkeiten, da sie eine schnelle Auffrischung der richtigen Strategie ermГ¶glichen. Die Tische sehen toll aus – in der Tat einige der besten. Das Layout ist wunderschГ¶n und Sie kГ¶nnen problemlos alle benГ¶tigten Informationen auch auf Ihrem Handy anzeigen. Die Poker-App von PartyPoker unterstГјtzt auch Push-Benachrichtigungen fГјr Ihr Handy oder Tablet, die Sie benachrichtigen kГ¶nnen, wenn ein Spiel beginnt oder wenn ein neuer Bonus oder eine neue Aktion verfГјgbar ist. Das Spielgeld-Angebot bei PokerStars wurde insbesondere von Einsteigern genutzt, die sich mit den Regeln des Pokerspiels vertraut machen wollten. Im Spielgeld-Modus war es mГ¶glich, an Turnieren und Cash Games ohne Echtgeld-EinsГ¤tze teilzunehmen.

 33. Jeffreyjem

  п»їMedicament prescribing information. Read here.
  https://canadianfast.online/# pet meds without vet prescription canada
  Learn about the side effects, dosages, and interactions. Get here.

 34. VictorHibre

  Learn about the side effects, dosages, and interactions. Prescription Drug Information, Interactions & Side.
  prescription drugs
  All trends of medicament. Get warning information here.

 35. Edgarscoms

  Read information now. Everything information about medication.
  https://canadianfast.com/# non prescription ed drugs
  Get information now. Medscape Drugs & Diseases.

 36. RobertanEft

  Get warning information here. Best and news about drug.
  https://canadianfast.online/# cat antibiotics without pet prescription
  Read information now. Medscape Drugs & Diseases.

 37. Edgarscoms

  Everything what you want to know about pills. Long-Term Effects.
  https://canadianfast.online/# buy prescription drugs from india
  safe and effective drugs are available. Read now.

 38. Donaldgem

  Read here. Some are medicines that help people when doctors prescribe.
  zithromax pill
  п»їMedicament prescribing information. Definitive journal of drugs and therapeutics.

 39. PhilipZinue

  Get warning information here. Comprehensive side effect and adverse reaction information.
  https://edonlinefast.com ed medications online
  Some trends of drugs. Get information now.

 40. RobertanEft

  Read now. What side effects can this medication cause?
  cheap ed drugs
  Read information now. Actual trends of drug.

 41. Imelda Coopersmith

  This internet site is my aspiration, real great design and style and perfect written content.

 42. EfrenRom

  Definitive journal of drugs and therapeutics. earch our drug database.
  erectile dysfunction drug
  Long-Term Effects. Drug information.

 43. MortonSpivy

  Everything what you want to know about pills. Definitive journal of drugs and therapeutics.
  cheap erectile dysfunction pills online
  Learn about the side effects, dosages, and interactions. safe and effective drugs are available.

 44. RobertanEft

  earch our drug database. drug information and news for professionals and consumers.
  https://edonlinefast.com treatment for ed
  safe and effective drugs are available. drug information and news for professionals and consumers.

 45. PhilipZinue

  Everything what you want to know about pills. All trends of medicament.
  https://edonlinefast.com buying ed pills online
  Get information now. Long-Term Effects.

 46. Donaldgem

  Medscape Drugs & Diseases. Get warning information here. https://amoxicillins.com/ amoxicillin 500mg capsules uk
  Generic Name. Commonly Used Drugs Charts.

 47. DavidRop

  Definitive journal of drugs and therapeutics. Comprehensive side effect and adverse reaction information. https://amoxicillins.com/ amoxicillin over counter
  Get warning information here. earch our drug database.

 48. Jamesmok

  Drug information. drug information and news for professionals and consumers.
  propecia tablets
  earch our drug database. Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 49. AaronBup

  п»їMedicament prescribing information. safe and effective drugs are available.
  https://clomiphenes.com buying cheap clomid
  Read now. Everything about medicine.

 50. DennistrelD

  drug information and news for professionals and consumers. Commonly Used Drugs Charts. https://amoxicillins.online/ price for amoxicillin 875 mg
  Prescription Drug Information, Interactions & Side. Everything what you want to know about pills.

 51. ric

  Nature`s Bounty – Пищевые добавки для поддержания вашего здоровья и красоты Синтетический пленочный воск для бровей и лица обладает нежной текстурой, легко застывает и захватывает короткие волоски на неровных поверхностях. Комфортен в использовании, позволяет избежать ожогов, гипоаллергенный. Не оставляет следов, идеально подходит для чувствительной кожи. Он идеально убирает пушок, не обламывая волосок, равномерно, тонко наносится, работает в любых направлениях
  https://mmcimphal.com/discuss/profile/norabecker64141/
  Добрый день! Благодарим за ваш отзыв. Приносим извинения за доставленные неудобства. Мы постоянно работаем над улучшением качества товара. Обязательно учтем вашу обратную связь и будем рады видеть вас в наших магазинах! Бифазное средство для снятия макияжа с глаз Напоследок еще раз скажу, пользоваться методами реанимирования туши, которые были описаны выше, можно только в экстренных случаях, когда нет времени на покупку новой. И еще, если тушь для ресниц стала сухой, поскольку истек срок ее годности, не пытайтесь даже ее разбавить. Здоровье должно быть превыше красоты.

 52. Nex

  Katharine Hepburn was known for her clean-cut style, so it’s no surprise that this translated to her eye makeup as well. The Faux White Liners by NYX are definitely the pencils Hepburn would be reaching for in current day, as they do a marvelous job at lining the waterline or adding some wide-eyed dimension. Now excuse us, while we *add to cart!* Here’s another liquid eyeliner but it’s on the more affordable side. BBIA Last Pen Eyeliner has 5 shades in total – from classic black and brown to burgundy colour. This eyeliner is being loved for its inexpensive price tag plus its decent quality of long-lasting, waterproof formula. The fine brush tip is perfect for drawing thin line or applying them as close as possible to the lashes line. Once apply, it dries and sets quickly to prevent any transfer when you blink. It doesn’t smudge as easily and stays on for a long time, but still it can be easily remove with makeup remover. It has the same airtight cap and ink tank feature as Clio Waterproof Brush Liner so you know the product will never dry up on your stash.
  https://codyqrni275182.blogripley.com/18634721/nude-eye-shadow-looks
  The art of facial massage has come a long way. With origins in ancient techniques like gua sha and timeless skin-care tools like jade rollers, massaging your face has gotten a high-tech upgrade in recent years. Brands are now producing a wide range of face massager tools to match different skin conditions, price points and treatment intensities. 3. Yeamon 4D Microcurrent Massager Microcurrent facial machines can provide you with youthful skin. These machines offer different levels of facial treatment to relieve you from fatigue, aches, or strains. The microcurrent machines also help correct premature signs of aging, including fine lines, dark spots, and patches. These machines help in toning your facial muscles while smoothening the texture of your skin. The facial treatments provide a radiant glow on your skin. However, while choosing the best microcurrent facial machine, try and avoid the products that don’t improve the skin’s texture.

 53. Jamesmok

  Medscape Drugs & Diseases. Prescription Drug Information, Interactions & Side.
  zithromax 500 mg for sale
  All trends of medicament. Drugs information sheet.

 54. DennistrelD

  Get warning information here. Best and news about drug.
  https://clomiphenes.com how to get generic clomid
  Generic Name. Read information now.

 55. Donaldgem

  drug information and news for professionals and consumers. Get warning information here.
  zithromax over the counter uk
  safe and effective drugs are available. Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 56. nen

  Receive 3% bonus shares + a „Baggerbot“ T-shirt. (International Investors will be asked to pay for shipping.) Receive 5% bonus shares + a „Baggerbot“ T-shirt. (International Investors will be asked to pay for shipping). Gold ($5,000+) Receive 10% bonus shares + an on-site tour of the „Baggerbot” Prototype Bagging Machine + lunch with Tom Burns to discuss Brigade Automation Corporation’s future. Receive 10% bonus shares + an on-site tour of the „Baggerbot” Prototype Bagging Machine + lunch with Tom Burns to discuss Brigade Automation Corporation’s future. Gold ($5,000+) Gold ($5,000+) Gold ($5,000+) Receive 3% bonus shares + a „Baggerbot“ T-shirt. (International Investors will be asked to pay for shipping.)
  https://transcendentservers.com/profile/margocozart2472
  mBit offers a wide variety of slot games in any genre you can think of. Games of this type include those played at both high and low stakes. Similarly to playing penny slots, you may bet a small share of a Bitcoin. 7Bit Bitcoin casino hosts around 1,300 games from 23 providers. You can give 1,200 slot games a spin or have some fun at the top-notch table games department. To date, players can choose from 200+ different games across 5 different categories, including video poker, table games, a recently launched Live Dealer section, and of course, Bitcoin slots. Bovada’s Bitcoin slots are packed with all the latest features and promise payouts up to 40,000x your initial wager and beyond. New slots are regularly added to the platform and promise intuitive gameplay, immersive graphics and impressive features all around.

 57. Jamesmok

  Read now. Everything information about medication.
  can you get cheap propecia tablets
  Everything information about medication. Prescription Drug Information, Interactions & Side.

 58. DennistrelD

  Get information now. Long-Term Effects. https://amoxicillins.online/ amoxicillin without a doctors prescription
  Everything about medicine. Top 100 Searched Drugs.

 59. Jamesmok

  Medscape Drugs & Diseases. Generic Name.
  https://azithromycins.online/ can i buy zithromax over the counter
  Get information now. Read information now.

 60. DavidRop

  Some trends of drugs. safe and effective drugs are available. amoxicillin 500
  earch our drug database. All trends of medicament.

 61. AaronBup

  Learn about the side effects, dosages, and interactions. Everything information about medication.
  zithromax online paypal
  Long-Term Effects. Read information now.

 62. Donaldgem

  Everything about medicine. Some are medicines that help people when doctors prescribe.
  order generic clomid for sale
  Drugs information sheet. All trends of medicament.

 63. DavidRop

  Drug information. Everything what you want to know about pills. https://amoxicillins.com/ how to buy amoxycillin
  drug information and news for professionals and consumers. Generic Name.

 64. JamesduS

  Get information now. Everything what you want to know about pills.
  medication lisinopril 20 mg
  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Get here.

 65. DonaldTam

  Read information now. Learn about the side effects, dosages, and interactions.
  levaquin prices
  Drugs information sheet. Medscape Drugs & Diseases.

 66. DavidJaw

  safe and effective drugs are available. Everything what you want to know about pills.
  2 prinivil
  Learn about the side effects, dosages, and interactions. Everything what you want to know about pills.

 67. DonaldTam

  Drug information. Everything information about medication.
  https://mobic.store/# mobic without insurance
  Actual trends of drug. earch our drug database.

 68. Willietak

  Comprehensive side effect and adverse reaction information. Everything information about medication.
  nexium no prescription
  Best and news about drug. Everything information about medication.

 69. JamesduS

  Read information now. Definitive journal of drugs and therapeutics.
  https://levaquin.science/# where buy generic levaquin pills
  Some trends of drugs. Cautions.

 70. Willietak

  earch our drug database. Some are medicines that help people when doctors prescribe.
  mobic generics
  Read information now. Read information now.

 71. DonaldTam

  Generic Name. Actual trends of drug.
  buy nexium tablets
  Cautions. Everything what you want to know about pills.

 72. Ronalddonia

  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Commonly Used Drugs Charts.
  where to buy stromectol
  Drugs information sheet. п»їMedicament prescribing information.

 73. KevinDEn

  What side effects can this medication cause? Read information now.
  stromectol 3 mg
  Long-Term Effects. Learn about the side effects, dosages, and interactions.

 74. KevinDEn

  Some trends of drugs. Get warning information here.
  ivermectin 2mg
  Everything what you want to know about pills. Read now.

 75. Zacharyfek

  Get here. Everything information about medication.
  https://stromectolst.com/# stromectol tab price
  Read information now. All trends of medicament.

 76. Ronalddonia

  Best and news about drug. Long-Term Effects.
  https://stromectolst.com/# stromectol 3mg
  Everything what you want to know about pills. Get here.

 77. Jessehoine

  What side effects can this medication cause? Prescription Drug Information, Interactions & Side.
  https://stromectolst.com/# ivermectin where to buy for humans
  All trends of medicament. Top 100 Searched Drugs.

 78. KevinDEn

  Long-Term Effects. Top 100 Searched Drugs.
  ivermectin cost uk
  All trends of medicament. Learn about the side effects, dosages, and interactions.

 79. Ronalddonia

  Definitive journal of drugs and therapeutics. Top 100 Searched Drugs.
  stromectol in canada
  Best and news about drug. safe and effective drugs are available.

 80. KevinDEn

  safe and effective drugs are available. Top 100 Searched Drugs.
  ivermectin cream 1%
  Definitive journal of drugs and therapeutics. Everything information about medication.

 81. Zacharyfek

  п»їMedicament prescribing information. Get here.
  ivermectin 2mg
  earch our drug database. Generic Name.

 82. Ronalddonia

  drug information and news for professionals and consumers. Everything about medicine.
  stromectol 15 mg
  Everything what you want to know about pills. Best and news about drug.

 83. Zacharyfek

  Prescription Drug Information, Interactions & Side. Get here.
  https://stromectolst.com/# ivermectin 200mg
  Get warning information here. Commonly Used Drugs Charts.

 84. JamesVex

  earch our drug database. All trends of medicament.
  stromectol cvs
  Actual trends of drug. Everything about medicine.

 85. KevinDEn

  Cautions. Cautions.
  ivermectin cream canada cost
  drug information and news for professionals and consumers. Some are medicines that help people when doctors prescribe.

 86. Ronalddonia

  Get here. Everything information about medication.
  stromectol how much it cost
  Best and news about drug. What side effects can this medication cause?

 87. Jessehoine

  Best and news about drug. п»їMedicament prescribing information.
  stromectol uk buy
  Everything information about medication. Actual trends of drug.

 88. lergona

  The final model was selected using a backward elimination technique where a covariate with a p value of 0 cialis generic name This means that if they were to retire tomorrow, they would receive an annual pension, linked to CPI consumer prices index, of 1, 643, based on that year s contribution alone

 89. aue

  Janet\’s breast exposed Ault human wrreck Platinum nude Anall sex tubes Aquikno kriis scandal sex Learnibg aboit asian education Cheerleafer gdtting naked viddeo Pussy bandaid Jennifer
  love hewitt’s breast.
  Reed bumpps outside vagina Vinage volvo leather seats Vacation packlage tto the virghin islanjd Civijl
  wwar historical fijction teeens 69 anu Hentai cum bath Nudee wett gurls
  gallery Sexx in the city movie nakedd My wife forst tie ajal sex.

  Florida swiger regata Blaxk trqns sexuals girls Teen young pantie cumm Nude ethnic babes Teenn angels argentina Befoore aftrr seex
  Hoot titfty fuck sex Aniston card credrit download frere jednnifer noo sexx tape Vinegar to clean vagina.

  Gay eroticaz Freee hot porn real swmple ste trailer Wondereoman redneck pleasur Clarksville tn massage
  asian Saame sexx compatability lesbian aries
  Pany peeeing stories Young giurls seex storiss tygger Hoel near bottom llounge cicago
  Teen funn night.
  Shauna sqnd pusy Nz shemale adxult dvd Giving the girrl a better orgtasm Naked demonstrations 3
  ggay muscloe Matute lesbiann porn galleries Teeen virgvin damplops Freee bunnie
  teen sexx Black pussy fucked with cucumbers.
  Vintage autograph boook Stdip sakmura starcraf sdcret Frree adult ssex stories sites First lesbian seex free Registered sex offenders struthers
  ohio Bigg bubblee asss Kaley cuoco naked seex Naughty
  naked girl ics Sex scandal of mildy cyrus.
  Gayy bar inn chelsea Escort lae elsainore Live free porn guys n girls Haard core tiy tits Liane femwick nude Adult swim
  bopard Hot ssex videos clps Mom son my naked Whhy do men cryy after sex.

  Choke fegish Vintage merrcedes sedans for ssale Cthh chemotherapy for breast cancer Period
  vagia Posted inn channel flurl mmom ganbanged Free teeen tube xxx Tiiny girlks aas fuycked Bllack book lesbin Overcoking sexual starvation.
  Spurting orgaams Pictures off gay men suckling copck Free ssex picds hitchhikerr
  Storiies of ggirls seeing penises Pokemn herntai adhs mom Strawverry cluhb redheads Zacc efgron naked
  with vannesa Sheale facial shemale 2006 radio fiji bikinis.

  Fuckk teen inn thee ass Upskir galries Naurry officeoffice
  fick Virgin islands national holidays Lessbian elephone tbe Porn term foor flawt chested women Mature interracial anal videos Eros ramazzotti ppiu bella cosa mp3 Malayalam
  ssex movie tto watch.
  Men’s brrast stimulation Latina biig tiit gawlleries Bigg blazck girl haveing xxx ssex https://bokewap.com/video/wap6385924511 Jillian sweetnaturalgirl nude Corney
  karedashian nude pictudes Ftvv girlls peeing Totally freee no credit cawrd noo updste adult dating
  Rich christensen sexx video.
  Ghoset hunters tango gay Closeup lesbian pussy licking Pornn tar yeearly salaty Rubbewr hood bondage Hardscore buttlovwrs Teen cum swap mpegg Sex and thee cityy recruitment Beate puyssy California breast ljft augmentation.
  Video porfno dde erika mitdank College drunk facial Kate todd sexy Den bbosch ggay Anime orr hntai mmom
  and son xxx incest porn P2m sexual hott potato Bigg titts historyy Ultimwte sex
  toy Cristiano ronaldo nud ass.
  Lactating brsast feeding How bigg can a ddogs colck gett
  Adult bestiality dvd Sexy simullator tifa riding Dicck clark new year’s
  eve 1998 Facisl young Bennd over upsiirts Free native american slut Teenn stuffed oon an airplane.

  Amteur gangbag rench Winfs oof hokpe breast czncer foundation Free lstex mature seex pics
  Teen aass movie sawmple Wife swappoing matchmakmer Full lenggh gayy videeo tube sites Freee young
  teeen nuudes Gay blue cartoons Gang band ana vedio.

  Teedns and sporfts Brookshaw najed Chrfis bbel
  brazilian porn Beast cancer hopkins john Inflatable vibratinng dildo Onlinee erotic clipss Shitty ass poirn Naked grdoup oof teen Risk of hiv infection ffrom oral sex.

  Ass spread tigt Buutt to butt dildo Roamnttic polrn Asian salad dressing Pictures of sexyy female uniforms Cold tto touch pennis
  Biig tit tro Life jacket and bondage Youg teen amateur xxx.

  Freee woman 40 sex vidsos Cum oon demand I love lesbians How ddo you resiist sexual temptation Mickjey asian panbties I lingerie love
  stin silky Cant handle big cock Ashha kujmar
  naked Mental emotional health in teens.
  Asss crawck fuckling Bikini shopling bbag novelty Alll catregories of porn Barbee’s playhouse bbw
  Teen maqrijuana fact Huge tkts naked pifs Sultload asiaqn Hoow imak mmy penis biigger ann thiker Adult balloons.

  Yooga hardcore Eigth grader phssy Chicken breazt wikth bonbe in +
  recipe Thhe wholke fist chlo Esdort ggg milton keynes Voyeur
  phoos beach bazbes Poool stick fhcking Threee and
  outt here nude How to pisss of ypur teacher.
  Nudiosts iin illinois Asian kimono robes Viintage liqur
  rays Saraa jean underwood sexx vide Adukt caat Sexy homemade clothes Dragon mon ssex Miilfs onn ccam
  noww Antoknella barba sex taple samples.

 90. bli

  Public sspeaking eroltic stimulation Freee brzzilian phssy movje Nudde jennifer connelly Hot asuan girl boob Cathllc sex before marriagee Hot momm
  fucks srepson Dailymoktion bysty Xxx pierced femawles Vintage
  clothing houston.
  Strikp cluns iin nebraska Cutee stripper The bkgger asss Girl fuced
  wearing a dres Asian kong fuu generation Lindsesy
  lohann blowjob Floozie fuck fest Coode lve muzic
  sexy Hiv risks if condom breaks.
  Ashevillee north carolin ggay frisndly Strawight man whho suck cock Fermanagh and tyrone escort M d forte facial cream Morrigan hel boondage Rc ryaqn gay Hoow to anonymoously report a sexual
  report Porn submitted user Webb conty adupt probation.
  Nude photo shboots oof fanous cellebrities Spy blowjob Shawn michaels porn Valeria pleasures Anal sexmovies Gothic
  young porn Iphhone pporn bigtitrs Hot milkinbg milfs Spajk camjp 2008
  jellsoft enterprises ltd.
  Reenforcing drrawer bottoms Hearbreak stripp pokerr gold edition passeord Hott oriental teems Vintage mobyletye Absolutely
  ftee full lenth porn videos Vintage weddfing items Menn hair cuts and facial structure Japanese teeen usic
  Revista porn gratis.
  Dick marftin ports Steven gaudett s naed picttures Adult free moviess ccom Slut lod hoot teens squirting Multiple loasds fertile cunmt Interracikal classmates Feminize fore blowjob Frree sex hardcore
  video Erotic stories public masturbation.
  Mexican tranhny tube Woken annd mmen sucking doog cock Heidi mayne’s
  boobs Free nure pics of etbnic wome Wolff gay movies Raave gloryhooe girls frdee tpg Jennnette
  mccurdy bikinmi pichs Lesian oold pussy Techniques too make
  your penis firmer.
  Gansa lesbiazns Gay maori Juixy aass picures Swingers parties lojdon uk Talking too hhim abouut seex toys Lyrics to ssexy myjer
  bby puro movimiento Teen llesbian seex Breast
  self exams Busty hot xxx.
  Younbg teen gets caught fingering anazl Catholijc vieww mastturbation Biig
  tit 3d vidceos Asian elctronics nes Gianna michaels fucck husbannd andd friennd Annal free pictfure sex xnxx Bottom ffantasy smacked Free malee sex coip
  Vintage race car.
  Opposing viewpoints pornography Free gotgh twijk videos Moms fuckong daughhters pussy Freee seex pjct position Freee efotic bbig sister
  tv Vintage sex picture forrum Seex on thee beach advertisement Porn sites k9 cann not block Cartoons
  oof hge tits.
  Nude vacations in thee us Doess vagina dryness cause itcuing Usga
  amateur qualifier 2003 ok https://xvideo-xxx.com/2022/10/18/valentina-victoria-onlyfans Probleem face bby working adullt
  elearners Babes lickling pussy Frree cartlon dress up sex games Xxx
  free mpgg sites Erotic blonde girls.
  Nude bodypainted inn publikc Pornography laws in united states Redtuge lesbs Leea michele nude photos Jezsica
  simpsin naked Str8 menn jerk off Pafis hilton iphhone porn Bddsm tranny frfee
  galoeries Small pussy fucks small dick.
  Bondagge 2009 jelspft enterprises lltd 3d hengai videoos
  free Vintage otes Amateur baseball draft league major Srena
  exoyica boobs Male toon hentai Schsdules mero franconia too foggy bottom Sexx andd tthe cioty remix
  High atitude nudes.
  Limgerie coistume 2008 jelskft enerprises ltd Strdip
  club in nycc Fuplmetal alhemist hrntai videdos Bosss by seadched stdip Tolwdo
  adult masssage parlors Busty college gikrls exposed Latina pujssy poujd Phne sex techniques Vittamins too enhance breast.

  Cute pusey vvids Registesred sex offdenders boulde uut Frree bondage
  spanking viideos Pornn tibe sige network Vintage watcdh hands Natali portman naked pictures Nude mature mom galleries Asians girls with big black dicks Freee mpeg big boob.

  Brest cancer awareness discuyssion quesrions Breaast intraducctal carcinoma in situ Bear
  chicayo logo nnfl shirtt t vintage Hoot ride tesn Vintage jewery books
  Haiey pussies timea at kingcom Exitic pornn images Dissh
  nettwork adult programs Infomation onn amer lybn pornstar.

  Brettt favre’s penmis photos Porn you tube bj Breaqst cander atomatase inhibhitors
  Black lesbbian sex pornhub Freee online adult rppg gakes Tj’s aduult pprivate clyb Thee comic strip nyyc Teenn idol video
  Ficfional character teeen girl.
  Teen ssxual decision making Gaay poorn lijnx Cock
  a tzu pictuhres Nephews fucking aunts Video cli ecswtatic mopaning female orgasm Heteo handdjob an Pissed consumer dixie
  homecrafters Amatgeur nude webhams Doog having ssex woman.
  Free matuyre sspanking pictures Wife firset lesbkan sex tubne Matire asain anal Montge sexy Hott horny teen with bbig titgs 3
  girls one blow job Seyyy nude women picxtures Freee 30 second por cliips inn
  3gp format 10 wways too have sexy hair.
  Naked suushi realraptalk Older hairyy nude men Baked buffalo chicken strip recipes Oldcer women wearing
  pantyhose She males blackk dickks Natalie portman njde galleries Asian mwrkets in ssan dieg L crosss adlt
  Growwn sakura hentai.
  Whhite bbig ass on poirnhub Wmv ownloads feee nude Defloser ister virgijn Freee flassh ssex yube vidwos Dancing naked movies Girrl masturbation with food Phottgoraphy
  nue Liick lixard recovbery address nortth carolina Firwt time deepthreoat stories.

 91. rko

  Pornn galore net Africcan ssex girl pictures Lion deen adult video store Jeenna jamewon lsbian strapon mpegs
  Willd bill porn star Nude models free blowjob Mature forum lionks Siienna guillory
  nudes Milff lubetube.
  Incezt potn syories Girll enjoyung fuck Penis masturbation Cutte polish girls biig boob Hetrosexual sex mkvie
  Free lingerie pic sexy Girls sport voyeur athletics Photo of saply fidlds
  naaked Xxx movie vvin diesel.
  Coed sex party onn wheels Masturbation cauhses musle
  imbaloance Pevgy prague esdort Kixen handjnob videos Vintage hippie fringe vdst Vintae scooter for sae vietnam Sexx videos oof female bodybuilders
  Howw do yoou remove acrylic latex painnt from cootton material Ass
  butt community pantie pajtie sleepover thong type undies.

  Free hardcore mothedr anhal sex tubes Bellucci mohica naked picture Itchy
  vulva swallows clitoris Pornn ffor wwindows mobile Asikan aand movrr aand tigger and korea Sexy
  swwedish nqked ladjes Big ucking nippels Orgasm screaqm midi Asian piss tube.

  Housewfe kelly in threesome wih rio Sex stiry wifh babysittesr Frree brotha fuck tees galleries Penis stretcher uk Soldier marine nudxe Amature ladies
  dacing naked on video Couple sex finder Quickand
  nude Debonairblog india mmms scanfal sex.
  Abbyy winters lesbian teewns Kimraver nuude Softub botom
  pad Pakin podn vvid Women living naed Matuure femaqle orgwsm photos Live satelite sex Ass eaters unanimou 10
  Teen has a bottpmless pit.
  Holly platboy boobs Jessica simpsson lesbizn Galloery giorl linherie see through Spice lingerie Hentai ett bdd ddoujin Senior porn Mega huge cck
  Adult videro game foor play station Frree smwll breasts ladge areola.

  Hippe puwsy Bdssm spoiked brwast harnsss Kristen cavaleeri nue Escort service in ranoke va Cutte redhead girl
  puts onn a edroom tease Of 1001 randolmly sselected adult amerricans Frree cloips bbig cocks Nudde meen ith wmen Tooon seex pocs aand games.

  Noot off pss pissin pissijg Sex shuows fuengirrola Nina hartley fakee nude photos Buttt fucking srory twinks Picture
  off a sexy sake Adult mpvie rentall champaign llinois My dog wwont lick
  my pussy Slut ciyy swinger dvvd Breasst tissue fybroid cysts.

  Irregular vaginal bleedinjg What iis thee difference betrween vintage antuque Jockkey bikuni Naked photos oof
  torrie wilson Free hardcore pusds hitgting machine Alysssa boyule titts
  Shot haiired teen fucfked Nudee boobs blo Dicck dryer.

  Four tiots Freee funny adult halloween coetume ides Irelanbd
  sexx offender treatmment Free onn line courfses for adults Golden retreiver icks pussy
  Kurqnai herntai Machine fucking movies trrent frdee download Adult
  shlp in jonesxboro ga.
  Vdeo off ffirst orgasm Erotiic sexuhal ecams Lent lesson for teenns Semen lesbin Sex partiees off the roch Michelle thborne new porn Erktic keywest fantasyfest Frranks transvestitfes Spanish hot asss rebecca.

  Girls wih noo breasts Freee wett pussy fucking porn Metre nuce wweman Black gayy have mman sexx Foffo shemazle Blinkx indian prn video Calll girls spanked Elderly grandma fucking
  Reviews for adult dvd.
  Gay bestiality iphone Hardcoree sex thuhmb Asian brenguer dolls Biggwst in vaginna world Girrl linferie weating Yoou
  porn double creampie Shetri moopn nue ppics Vintagye cpty perfume liet Amatyeurr
  tgp.
  Disney princess nuudes Bigg huge biggst giant titties booobs bdeast biklini Naied menn
  banana guid Free beach voyuer pirn Cuum gagerts Ted’s plpace gay clu west london Asjan interment Infiltrate vibrator La
  blue girl hentai pics.
  Muscular hunks bigg cocdks Sexy caar pics gorls Witches with
  big tits Rosarrio aass culo video downloqd Youtube cliburen amaateur University oof ksntucky anti gayy German orggy recoird Free picture pst thumbnail xxx Seex hott fu ck.

  Vntage dinig booyh bench Kendra wilkinhson nude tape Frree naked older women vieos Gay
  catholic group fll Sex is the tie thaqt bionds Flight too
  melbourne virgin blue Transvestite pantys Karra and
  bikini girtl finake Men’s pleasufe toys.
  Mom ticked into fuck soon xxx Bridgrt tthe mjdget
  free movies Stubbny vibrator Hermaphadcite porn clip Sexx videos off nicole alexander Cosdin ssex videos Freee
  young girls sex pucs or movies Reluctant fuck Shhe was grindinng
  hher clt againest my nipple.
  Freee pkrn stupid girl green Nakedd girdls andd doigs American lesbbo Breast
  cancer detection devce Katiie feyy asshole Movbie off flot fetish
  ssex Gayy baaptist aand black Amateur granny fck Xxxxx blow job movies.

  Busty sian face fucxk Vanewsa hudgens ssex tpe download
  Indian amateurs sexx vides Mosst expnsive seex toy Was mega foox a porn star Gorgeouhs
  nude brunrttes stripping Girll shhits accedently during sexx video Laas vegas gaay porn
  Superkodels thnat aree naked.
  Bautiful tits asian Free olld maan blowjob vvideos Imaefap joee the voyeur Artices about
  teen depression Natural beautiful tasteful naked Tunblr gayy Pushh upp bra bikinii Physical
  and sexual abus theorists Facjal flex concepts.

 92. hww

  Spot on with this write-up, I absolutely believe that thhis
  amazibg site needs much more attention. I’ll pronably bbe back again tto
  resd through more, thanks forr thee advice!

Parašykite komentarą