Spintos gyventojų surašymas: kiek ir kokių rūbų gyvena spintoje?

Gyvename drabužių pertekliaus laikotarpyje – įvairūs tyrimai rodo kiek skirtingus skaičius, bet vidutiniškai anksčiau vienas drabužis buvo vilkimas 40 kartų, o dabar – tik 7 kartus. Sunku atsispirti ir į spintą nepriimti naujų drabužių. Dažniausiai drabužius vis perkame, o senų nenaudojame gerai nepažindami jau turimo spintos turinio. O kaip pažinti? Kiek dažnai spintą peržiūrėti?

Aš spintos turinį peržiūriu kiekvienais metais keičiantis sezonui – arba tiesiog perdėlioju drabužius paslėpdama neaktualius, arba perrenku rimčiau ir nenaudojamus parduodu ar padovanoju. Šiemet atsitiktinė žinutė apie visuotinį Lietuvos gyventojų surašymą pakeitė mano planus ir spintą peržiūrėjau iš esmės. Lietuvos gyventojų surašymo metu renkama išsami informacija apie šalies gyventojus, namų ūkius: gyventojų skaičių pagal amžių, lytį, išsilavinimą, profesiją, užimtumą, pragyvenimo šaltinius ir kt.. Peržiūrėjusi savo spintą atitinkamai išsivedžiau savo spintos statistiką ir išsiaiškinau, kiek ir kokių drabužių spintoje gyvena – kokio jie „amžiaus“, „profesijos“ ir t.t.. Kam man to reikėjo? Ar šis eksperimentas pasiteisino? Kviečiu skaityti toliau!

5 žingsniai pažinti spintos gyventojus

1. Visą spintos gyventojų surašymo procesą pradėjau remdamasi Marie Condo patarimu, kad pirmiausia visus tos pačios rūšies daiktus, šiuo atveju – drabužius, reikia pasidėti į vieną vietą, kad matytųsi pilnas vaizdas, kad būtų aiškus turimas kiekis. Visus drabužius iš komodos, spintos dėžių ir pakabų sumečiau ant žemės. Nekoks vaizdas – norėjosi kuo greičiau susitvarkyti!

2. Drabužių krūvą surūšiavau pagal kategorijas į mažesnes krūveles – sijonai, kelnės, suknelės ir t.t.

Šiltojo sezono suknelės. Taip jau sutapo, kad dauguma jų yra raudonos/bordo spalvos 🙂

3. Turimas kategorijas dar pasmulkinau, pavyzdžiui, marškinėlius surūšiavau pagal rankovių ilgį (T formos ar berankoviai), o sukneles – pagal metų laiką (plonos berankovės – vasarai, ilgomis rankovėmis ar pašiltintos – rudeniui bei žiemai), taip pat atskirai išskyriau puošnesnes sukneles, kurias dažniausiai vilkiu tik švenčių metu.

4. Visas rūbų kategorijas nufotografavau, sugrupavau ir padariau koliažą.

5. Sukūrus koliažą išryškėjo bendras vaizdas, kiek ir kokių drabužių turiu, tačiau nusprendžiau, kad reikalingas dar vienas žingsnis – super Excelis su šių spintos gyventojų informacija. Žiūrėdama į visų drabužių nuotraukas galvojau, ką noriu apie juos žinoti ir išskyriau šias aktualias kategorijas:
• drabužį pirkau/gavau?
• pirkau naują/ devėtą?
• drabužio „amžius“ – kiek laiko jį turiu?
• drabužio „profesija“, t. y. kokiomis aplinkybėmis jį vilkiu – ar tai ofisinis, išeiginis, laisvalaikio ar universalus drabužis.
• drabužis „įdarbintas“, t. y. ar pastaruoju metu buvo dėvimas?

Pradžioje abejojau, ar galėsiu visus šiuos klausimus sau atsakyti, bet pradėjus pildyti lentelę pasirodė, kad tai gana paprasta. Susiorientuoti labai padėjo įvairūs gyvenimo įvykiai, pavyzdžiui, stengiausi atsiminti, ar drabužį vilkėjau dar mokykloje ar jau bakalauro/magistro studijų metu. Taip pat drabužius siejau su darbovietėmis bei įvairiais renginiais – seminarais, konferencijomis, šventėmis. Man lengva įsiminti vaizdus, tad jei su tuo drabužiu turiu bent vieną nuotrauką, buvo žymiai lengviau surašyti rūpimas drabužio charakteristikas. 

Ką naujo sužinojau apie savo spintą?

Suregistravusi visus drabužius bijojau pamatyti skaičių,  nes jau pildydama mačiau, kad jų yra kelios dešimtys. Kiek suskaičiavau iš viso? 131-ą vienetą drabužių. Pradžioje nustebau ir šiek tiek susinepatoginau, bet paanalizavus viską detaliau nuotaika pragiedrėjo.

Suvedusi statistiką pirmiausia nekantravau sužinoti, kiek daiktų esu įsigijusi naujų, o kiek pirkusi/gavusi devėtų. Spintos surašymas atskleidė man mielą faktą, kad mano drabužių spinta yra beveik 50:50.

Taip pat buvo smagu sužinoti, kad spintoje yra naujai pirktų drabužių, su kuriais draugauju 10 ar net daugiau metų: 

Peržiūrėjusi savo pirktų-devėtų draužių kategoriją pastebėjau, kad juos įsigijau prieš maždaug 6 metus. Tai buvo įdomus priminimas man pačiai, susijęs su tuo, kad devėtų drabužių parduotuvėse pradėjau lankytis maždaug prieš 6 metus. Tai susiję ir su tuo, kad prieš 7-erius metus pradėjau savo ofisinę karjerą. Pradžioje nešiojau jau turimus drabužius, tačiau po to pripratus ir atradus sau patogų ir mielą stilių atsirado poreikis atsinaujinti, taigi taip jau atsitiko, kad turiu daug suknelių – patogiausią rūbą, kurio nereikia prie nieko derinti.

Pripažinsiu, ne visus drabužius, kuriuos turiu spintoje 10 metų, visus tuos metus ir nešioju. Pavyzdžiui, šį „zebriuko“ paltą pirkau turguje dar prieš bakalauro studijas, nes buvo „labai gera kaina“, tačiau jis man „neprigijo“ ir keletą metų gulėjo tėvų namuose beveik nenešiotas. Vis tik džiaugiuosi, kad kažkada grįžusi savaitgaliui jį atradau ir dabar sėkmingai nešioju jau bene 5-6 metus. Kita vertus, kitą dar 11 klasėje pirktą paltą nešioju iki šiol, t. y. jau 11 metų, apie jį jau pasakojau ankstesniame savo tekste.

Dar keli spintoje „budintys“ drabužiai – klasikinis sijonas ir klasikinės kelnės, jų abiejų nebuvau užsidėjusi gal 3 metus. Beje, klasikinis sijonas dar mano mamos jaunystės laikų, skaičiuoja jau 20+ metų, nes klasika nesensta nei spalva, nei forma. Kelnes įsigijau, nes aplinkiniai įtikino, kad „tokį dalyką būtina turėti savo spintoje“, bet kažkaip vis atsiranda mielesnių drabužių, kuriuos renkuosi, pavyzdžiui, suknelės.

37 suknelės – daug ar mažai? Pažįstu moterų, kurių spintose suknelių vos keletas, bet maniškės gražuolės sudaro 28 % mano spintos turinio, jų „amžiaus vidurkis“ 4 metai. Džiugu, kad 18 vnt. arba beveik 50 proc. visų suknelių esu pirkusi padevėtas arba gavau dovanų. Spintoje dominuoja šiltajam metų sezonui skirtos suknelės – jų turiu 23 vnt. arba 62 proc. visų suknelių. Gal ir natūralu – žiemos orai suknelėms ne visada palankūs.

Nors devėtus drabužius pradėjau pirkti prieš maždaug 7-erius metus, anksčiau jie atkeliaudavo kitais būdais – per giminaites, drauges, kaimynes. Taip pat pasiskolindavau ar perimdavau mamos, sesės drabužius. Pavyzdžiui šiuos „Let‘s be green together“ marškinėlius sesė įsigijo dar mokyklos laikais, prieš maždaug 10 metų. Smagu, kad ją atradau ir jau porą metų nešioju. Simboliška, kad būtent ją pasirinkau devėti  2020 m. „Žygio už švarią Lietuvą“ metu.

Kad ši spintos istorija neatrodytų per daug pozityvi noriu akcentuoti, kad tekste pristačiau situaciją tokią, kokia yra šią akimirką. Spintoje apgyvendinti tinkamus drabužius yra sudėtingas procesas ir manau, kad vis dar ieškau geriausio balanso, mokausi iš savo ankstesnių patyrimų. Kol išsigryninau man tinkančius ir patinkančius, esu pirkusi pigesnius drabužius, kurie susidevėjo greičiau nei planavau. Esu iš pažįstamų priėmusi neįprastus sau drabužius, kad paįvairinčiau garderobą ir išbandyčiau ką nors neįprasto, bet metus ar dvejus palaikiusi juos spintoje galiausiai perleidau kitoms. Yra drabužių, kuriuos vis dar laikau, nors ir retai užsidedu, o kartais pamatuoju tik tam, kad įrodyčiau sau, jog jų man vis dar reikia. Kai kuriuos mylimus drabužius jau taip sunešiojau, kad jie tinkami dėvėti tik po namus, bet vis dar atrandu argumentų, kodėl noriu juos užsidėti. Kai kuriuos rūbus atidedu pailsėti, tam, kad po metų ištraukusi džiaugčiausi „naujiena“. Spinta yra pilna gyvybės ir kiekvienas jos gyventojas nori būti pastebėtas. Bet būna visaip… 🙂

Kodėl verta „surašyti“ savo spintą?

Nepažindami savo spintos nežinome, kad spintoje guli tai, kas mums jau netinka ar nepatinka, tad prieš įsigijant naujus drabužius naudingiausia būtų peržiūrėti savo spintą iš esmės. Nors šiam darbui reikia prisiruošti, tačiau tai labai vertinga patirtis giliau pažinti savo vartojimo įpročius. Šio eksperimento metu išsigryninau, kad gana dažnai „gelbėju“ devėtus drabužius perimdama iš kitų ir save apkraunu, nes neprigijusiems daiktams reikia ieškoti naujų namų. Vis tik pozityvus aspektas, kad išanalizavusi savo spintą galiu ne tik žodžiais, bet ir skaičiais pagrįsti, kad gyvenu praktiškai, nes tris ketvirtadalius mano spintos sudaro drabužiai, kuriuos pirkau ar gavau seniau nei prieš 4-erius metus, o beveik pusė mano spintos turinio – devėti drabužiai, prikelti naujam gyvenimui.

Kviečiu ir tave žengti 5 žingsnius ir geriau pažinti savo spintos gyventojus – laukia daug atradimų!

___
Žalios bendruomenės tinklaraštis atviras visiems, tad jeigu ir Tu nori pasidalinti žaliu turiniu – parašyk mums laiškelį ir padėk sukurti tvarios informacijos lobyną!

DALINTIS:

This Post Has 141 Comments

 1. live draw macau

  Very well presented. Every quote was awesome and thanks for sharing the content. Keep sharing and keep motivating others.

 2. live draw

  Hi there to all, for the reason that I am genuinely keen of reading this website’s post to be updated on a regular basis. It carries pleasant stuff.

 3. gate.io

  I have read your article carefully and I agree with you very much. This has provided a great help for my thesis writing, and I will seriously improve it. However, I don’t know much about a certain place. Can you help me?

 4. Wrosy

  Manchester United would have been big favourites to win this even if the scores were level going into tonight. Even though Manchester United will be shuffling the lineup a bit, they’ve dominated Nottingham Forest in two recent matches, and with the visitors’ current form, our soccer picks don’t see things playing out much differently Wednesday. Sandhausen vs SC Freiburg Highlights & Full Match Replay Watch Highlights And Full Match HD :Sandhausen vs SC Freiburg Tournament … All product names, logos, and brands are property of their respective owners. All company, product and service names used in this website are for identification purposes only. Salernitana vs Juventus 7 Feb 2023 The Arsenal-Manchester United rivalry is very much back, as fans and neutrals alike will dream of this fixture growing to become what it was earlier this century.
  https://www.imdb.com/user/ur162922362/?ref_=nv_usr_prof_2
  Back in April, clubs like Everton, Leicester City and Crystal Palace were said to keep tabs on the young centre-back. He has quickly earned himself a name throughout the first and second division and could be one for the future. League Two Grimsby earned an FA Cup fourth-round replay with Championship side Luton in an entertaining 2-2 draw at Kenilworth Road. When you subscribe through the links provided, we may earn a commission. In the United States (US), the game can be streamed on WBA TV. Sky Sports Main Event and Sky Sports Football will showcase the game on TV in the United Kingdom (UK), with streaming via Sky Go. The match will neither be telecast nor streamed in India. CountryTV channelLive streamU. S. Don’t miss a move! Sign up for a FREE NewsNow account and get our daily email alert of the top transfer stories.

 5. Michaelgroor

  Prescription Drug Information, Interactions & Side. Get here.

  https://prednisoned.top/ prednisone buying
  Drugs information sheet. Cautions.

 6. goody

  Создание сайтов, продвижение сайтов, Информационные технологии create-site.pro Цена обслуживания сайта у нас от 4 800 гривен. Стоимость рассчитывается после ознакомления с ресурсом и после проведения тщательного анализа. Цена сопровождения сайта в месяц зависит еще и от того, как часто и какие изменения вы хотите вносить. Стоимость рассчитывается на основе объёма информации (количества загружаемых текстов и фотографий на сайт) и частоты её обновления, и, как правило, составляет от одной до пяти тысяч рублей в месяц.
  https://oscar-wiki.win/index.php?title=Продвижение_сайтов_за_проценты
  Дашборд — это интерактивная панель с важной информацией, сгруппированной на одном экране. В переводе с английского dashboard — это приборная панель. Рекомендуется включить дескриптор ContentProtection PlayReady и обязательно включить дескриптор ContentProtection DASH MP4 со значением cenc в MPD. DASH оценка прогноза для рецидивирующей венозной тромбоэмболии  у пациентов с ранее диагностированной ВТЭ, прогнозирует вероятность рецидива первой ВТЭ. Оценка DASH предназначена для стабильных пациентов. Не следует использовать данную шкалу у пациентов с активным кровотечением или признаками / симптомами ВТЭ. Криптовалюта DASH появилась 25 марта 2015 года. Используя комбинирование разных технологий — майнинга и мастернод, курс DASH к доллару и др. валютам достаточно высок и стабилен. Это происходит за счет распределения вознаграждения между участниками: майнерам достается обычно не более 45-55%, добытых монет, до 45% уходит владельцам мастернод и до 10% вкладывается в одобренные проекты.

 7. bambu togel

  Hi there to all, for the reason that I am genuinely keen of reading this website’s post to be updated on a regular basis. It carries pleasant stuff.

 8. WillisEndug

  Commonly Used Drugs Charts. Definitive journal of drugs and therapeutics.
  tadalafil online in india
  Drug information. Drugs information sheet.

 9. SammyDreld

  Commonly Used Drugs Charts. Some trends of drugs.
  https://tadalafil1st.com/# tadalafil online no prescription
  earch our drug database. Definitive journal of drugs and therapeutics.

 10. RobertMig

  Drugs information sheet. Some are medicines that help people when doctors prescribe.
  tadalafil 2
  All trends of medicament. Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 11. WillisEndug

  Long-Term Effects. Everything information about medication.
  cialis black online
  All trends of medicament. Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 12. Hello! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to look it over. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Fantastic blog and great design and style.

 13. AlbertSeada

  drug information and news for professionals and consumers. Everything about medicine.
  https://tadalafil1st.online/# tadalafil generic otc
  Best and news about drug. Read information now.

 14. RobertMig

  Definitive journal of drugs and therapeutics. Prescription Drug Information, Interactions & Side.
  https://tadalafil1st.online/# price comparison tadalafil
  Get warning information here. safe and effective drugs are available.

 15. Sab

  Tatsächlich existieren Online Casinos, die mit dem einzigen Ziel gegründet worden sind, deine Identität zu stehlen und sich illegal dein hart verdientes Geld einzuverleiben. Diese Betrugsabsicht ist bei Casinos in Österreich sehr selten. Wenn du daher nach zuverlässigen und sicheren Online Casinos in Österreich Ausschau hältst, werfe einen Blick auf unsere Casino-Testberichte! Halbjahresfinanzbericht 2021 Mit einem Online Casino Konto können Sie schnell und einfach in das Online Glücksspiel einsteigen. Sobald Sie die vollständige Registrierung abgeschlossen haben, können Sie eine Einzahlung auf Ihr Casinokonto vornehmen. Achten Sie darauf, dass nahezu alle Online Casinos einen Mindesteinzahlungsbetrag festsetzen, den Sie bedienen müssen. Dies ist jedoch in der Regel kein Problem, da die meisten Online Casinos sehr geringe Einzahlungsbeträge akzeptieren.
  https://riverleul543109.livebloggs.com/20038600/book-of-rar-online-spielen
  Zunächst legst du den Einsatz fest mit dem du spielen möchtest, die Limits liegen bei 5 Cent und 10 Euro pro Dreh. Die Anzahl der Gewinnlinien kann nicht verändert werden, es wird stets mit fünf Linien gespielt, drei horizontalen und zwei diagonalen. Der gewählte Einsatz ist daher – anders als bei anderen Automaten – auch nicht pro Linie zu verstehen, sondern bezieht sich bei Double Triple Chance auf den gesamten Dreh. Thunderstruck ist einer der beliebtesten Online Spielautomaten aller Zeiten und bietet atemberaubende Slot-Action mit tollen Bonus-Features. Und weil Triple Chance seinen Namen mit gutem Grund hat, dürfen Sie das Glücksrad glecih drei Mal drehen. Bleibt es auf Rewin stehen, so wird Ihnen der zuvor erzielte Gewinn ein weiteres Mal ausgeschüttet. Insgesamt funktioniert die Idee hinter dem Online Automatenspiel sehr gut. Wir haben im Test alle Bereiche intensiv getestet und unter die Lupe genommen. Es handelt sich um einen sehr klassisch angelegten Fruit Slot. Merkur setzt auf einen Retro Look, welche im Review mit der Konkurrenz ohne Weiteres mithält. Dass ein Bonusspiel mit Free Spins fehlt, ist in dieser Kategorie durchaus zu verschmerzen. Zumal die Entwickler Triple Chance zwei Risiko Spiele – das Gamble Feature mit dem Kartendeck und die Risikoleiter – mit auf den Weg geben. Triple Chance ist kein Spiel einfach von der Stange, sondern ein solide gemachter Online Spielautomat.

 16. WillisEndug

  Definitive journal of drugs and therapeutics. Drug information.
  tadalafil without prescription
  Learn about the side effects, dosages, and interactions. Top 100 Searched Drugs.

 17. BradleyWhone

  Get information now. Top 100 Searched Drugs.
  https://viagrapillsild.online/# price for sildenafil 20 mg
  What side effects can this medication cause? Best and news about drug.

 18. Billyzidog

  Commonly Used Drugs Charts. Actual trends of drug.
  https://viagrapillsild.com/# sildenafil without prescription from canada
  п»їMedicament prescribing information. safe and effective drugs are available.

 19. SammyDreld

  Actual trends of drug. Read here.
  https://viagrapillsild.com/# sildenafil 100mg online price
  п»їMedicament prescribing information. earch our drug database.

 20. CharlesCoiny

  Get information now. Prescription Drug Information, Interactions & Side.
  https://viagrapillsild.com/# viagra for young men
  Generic Name. Drug information.

 21. rtp harmonibet

  I really like reading through a post that can make men and women think. Also, thank you for allowing me to comment!

 22. BradleyWhone

  Some trends of drugs. Long-Term Effects.
  generic sildenafil coupon
  Get warning information here. safe and effective drugs are available.

 23. CharlesCoiny

  drug information and news for professionals and consumers. Actual trends of drug.
  viagra usage
  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Read now.

 24. der

  Nielegalne automaty do gier w gliwicach. Zatrzymano “opiekuna” – Jak to dobrze, dziobaЕ‚ pasztet na przykЕ‚ad. Odkrywa skomplikowanД…, automaty do gier you tube ktory jeszcze pokaze cos ciekawego. Bonus 20 zЕ‚ bez depozytu w energycasino. Na te chwile odpoczynku, ktГіrych przecieЕј mamy tak niewiele, a ktГіre zdajД… siД™ po prostu niezbД™dne do tego, Ејeby nie oszaleД‡ w tym Е›wiecie… Jak z Stake7 Kasyno. MoЕјe brzmi to skomplikowanie, ale wszystkiego powoli siД™ nauczysz. Kasyno Gry Sloty Online Za Darmo Jutro teЕј jest dzieЕ„ i byД‡ moЕјe zechcemy sprГіbowaД‡ jeszcze raz swego szczД™Е›cia, w pojedynczych przypadkach moЕјe powstaД‡ potrzeba. Tak jak pisaliЕ›my wyЕјej, rejestracja w czД™Е›ci kasynowej zostaЕ‚a dla graczy w Polsce wstrzymana. Powodem jest obowiД…zujД…ca od 2017 roku nowelizacja Ustawy Hazardowej. Przepis ten zdelegalizowaЕ‚ wiД™kszoЕ›Д‡ kasyn online w Polsce i naЕ‚oЕјyЕ‚ surowe kary na providerГіw internetowych, ktГіrzy nie blokujД… dostД™pu do witryn, ktГіrych domeny trafiajД… do ciД…gle aktualizowanego Indeksu Domen Zakazanych.
  https://emiliovhqz011114.blogprodesign.com/37397548/na-czym-polega-liczenie-kart-poker
  PostД™powania sД…dowe przed sД…dem polskim w przedmiocie materii rozpatrywanej powyЕјej stanowiД… rzadkoЕ›Д‡, ale jeЕ›li juЕј siД™ pojawiajД… to sД…dy najczД™Е›ciej przyjmujД… takД… wЕ‚aЕ›nie interpretacjД™. W Polsce nie ma prawa precedensowego i sД…d powszechny nie jest zwiД…zany orzeczeniem innego sД…du w podobnej sprawie, jednakЕјe w praktyce trzeba siД™ liczyД‡ z wЕ‚aЕ›nie takim rozwiД…zaniem. 1 kwietnia 2017 r. wprowadzono moЕјliwoЕ›Д‡ urzД…dzania turniejów pokerowych takЕјe poza kasynami. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 6a ust. 1, 2, 4 ustawy hazardowej mogД… go organizowaД‡ spóЕ‚ki posiadajД…ce koncesje na prowadzenie kasyna albo osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemajД…ce osobowoЕ›ci prawnej.

 25. Bob

  Einige Technologien, die wir einsetzen, sind notwendig, um wichtige Funktionalität bereitzustellen, z. B. um die Sicherheit und Integrität der Website zu gewährleisten, zur Konto-Authentifizierung, für Sicherheits- und Privatsphäre-Präferenzen, zur Erhebung interner Daten für Website-Nutzung und -Wartung sowie um sicherzustellen, dass die Navigation und Transaktionen auf der Website ordnungsgemäß funktionieren. Wir bauen Flipper exakt in Ihrem Design und nach Ihren Vorgaben. Hier finden Sie entsprechende Informationen und einige Beispiele bereits realisierter Projekte für Privatkunden und Unternehmen. Freund:innen herausfordern und Bestenlisten und Erfolge aufrufen. Speichere meinen Namen, Email und die Webseite in diesem Browser für das nächste Mal.
  https://elearnportal.science/wiki/Gratis_chat_roulette
  Avg: EUR 360,00, Low: EUR 360,00, High: EUR 360,00. Good quality and value when compared to PicClick similar items. Magic Girls Adventskalender Jungs ich halte selber 5 Spielautomaten. Es gibt Tricks per Tastenkombinationen am Bildschirm. Die Tricks (systemfehler) werden von schwarzen Schafen in der systemproduktion hergestellt und für Millionenbeträge verkauft. Die Käufer verkaufen wieder oder beauftragen viele Leute gegen Prozente denn du hast sehr wenig Zeit da sich die software aus Sicherheitsgründen alle 36std aktualisiert. Bei mir hat es auch einer probiert als ich ihn erwischt habe bei dem Spiel Roulette hat er es mir nochmal vorgeführt. Für diese Tricks aus erster Hand braucht ihr aufjedenfall Kontakte und ein 6stelligen Bereich an Euronen.

 26. inelp

  thegreenace.org is a Canadian company based in BC that provides legal, safe access to high quality medicinal and recreational marijuana While most people know how and where to buy legal cannabis products, accessing legal cannabis seeds can often be a more challenging process (and in some places in Canada, functionally impossible). BC Hash Plant Regular Marijuana Seeds Discover all our award-winning strains I have read and understood the Legal advise and privacy policy Azarius started back in 1999 as one of the first online smartshops in Europe. Quite possibly in the entire universe. Today, we stock over 3000 products in the categories Smartshop, Headshop, Cannabis seeds, Vaporizers and Lifestyle. Marijuana seeds While most people know how and where to buy legal cannabis products, accessing legal cannabis seeds can often be a more challenging process (and in some places in Canada, functionally impossible). BC Hash Plant Regular Marijuana Seeds Discover all our award-winning strains
  https://alexiskzoc198642.timeblog.net/43710227/does-great-west-life-cover-medical-marijuana
  In both the summer surveys and the October surveys, a clear majority thought using cannabis for medical purposes is socially acceptable – whether that is by smoking, vaping or eating cannabis. The Canadian Cannabis Survey also asked people who have used cannabis in the past 12 months whether their cannabis use has changed because of the COVID-19 pandemic. CIHI is an independent, not-for-profit organization that provides essential information on Canada’s health system and the health of Canadians. Cannabis Oil – refers to a medicinal cannabis extract that has been dissolved in oil, which can be ingested or used to make other forms. Does not have a DIN number (Adapted from Health Canada). SOURCE Health Canada Prior to this, cannabis license applicants could submit an application with their plans and get approval before building.

 27. RobertanEft

  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Medscape Drugs & Diseases.
  https://canadianfast.com/# anti fungal pills without prescription
  What side effects can this medication cause? What side effects can this medication cause?

 28. VictorHibre

  earch our drug database. Read here.
  https://canadianfast.com/# tadalafil without a doctor’s prescription
  Get information now. Medscape Drugs & Diseases.

 29. Edgarscoms

  Get here. Definitive journal of drugs and therapeutics.
  https://canadianfast.online/# buy prescription drugs online
  Comprehensive side effect and adverse reaction information. Learn about the side effects, dosages, and interactions.

 30. Jeffreyjem

  Read information now. earch our drug database.
  https://canadianfast.com/# buy cheap prescription drugs online
  Commonly Used Drugs Charts. Drug information.

 31. RobertanEft

  drug information and news for professionals and consumers. Everything what you want to know about pills.
  ed meds online canada
  Everything what you want to know about pills. Drugs information sheet.

 32. Edgarscoms

  drug information and news for professionals and consumers. Drug information.
  my canadian pharmacy
  Get here. Read information now.

 33. bambutogel

  Try to slowly read the articles on this website, don’t just comment, I think the posts on this page are very helpful, because I understand the intent of the author of this article.

 34. VictorHibre

  Everything what you want to know about pills. What side effects can this medication cause?
  is canadian pharmacy legit
  Everything information about medication. Some are medicines that help people when doctors prescribe.

 35. Jeffreyjem

  Read now. Everything what you want to know about pills.
  https://canadianfast.online/# buy canadian drugs
  Learn about the side effects, dosages, and interactions. Medscape Drugs & Diseases.

 36. Edgarscoms

  Cautions. Everything what you want to know about pills.
  https://canadianfast.online/# prescription without a doctor’s prescription
  Prescription Drug Information, Interactions & Side. Read information now.

 37. togel singapore

  I do not even understand how I ended up here, but I assumed this publish used to be great

 38. RobertanEft

  Learn about the side effects, dosages, and interactions. Read information now.
  https://canadianfast.online/# sildenafil without a doctor’s prescription
  Some trends of drugs. What side effects can this medication cause?

 39. bambu4d

  Nice post. I learn something totally new and challenging on websites

 40. RobertanEft

  Read here. earch our drug database.
  buy ed pills online
  earch our drug database. Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 41. prini

  Osoby, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę w branży hazardowej i chcą trafić na godne zaufania polskie kasyno online legalne, często mają dużo pytań i szukają na nie odpowiedzi na różnorodnych forach. Warto zauważyć, że większość kasyn internetowych udostępnia sekcję FAQ, w której można znaleźć niezbędną informację o zasadach i regulaminie gry. Z reguły kasyno online legalne na prawdziwe pieniądze ma wysoki ranking i pozytywne opinie klientów. / 5. Ocen: Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat bonusów powitalnych i jak oddzielić dobro od zła, oferty Poleć znajomego i cotygodniowe turnieje. Bitcoin ruletka gra jest łatwa do nauczenia, legalne kasyno że przetwarzanie takich danych musi być konieczne ze względu na istotny interes publiczny. Sprawdziliśmy ofertę kasyna na żywo w NewVegas casino i z przyjemnością znaleźliśmy pełny zestaw gier na żywo z krupierem, a ja również wielokrotnie go dostarczałem. Gracze, w tym moje selfie.
  https://mag-wiki.win/index.php?title=Poker_online_prawdziwe_pieniadze
  Pięknie zastawiony stół pełen wigilijnych potraw, choinka, bliscy składający sobie życzenia, w tle lecą kolędy, dookoła panuje spokój – tak wyglądają wymarzone święta. Ale nie tym razem. Te święta będą naprawdę upiorne, a to wszystko za sprawą najlepszych pisarzy grozy, którzy stworzyli opowiadania prawdziwie mrożące krew w żyłach niczego niespodziewających się czytelników. Tanie ksi±¿ki – Twoja ksiꧡrnia internetowa. Witam poszukuję kogoś chętnego kto napisze jakieś opowiadanie albo historyjkeo mojej narzeczonej klimat gangbang na jakiejś imprezie ona w sexi sukience szpilki i rajstopy albo pończochy i kilku panów ją ostro posuwa:):):):) Vimeo and Youtube video embeds: Czytałam, ale nie byłam aż tak zachwycona. Spodobało mi się głównie to opowiadanie o Mikołaju.

 42. MortonSpivy

  Best and news about drug. Actual trends of drug.
  https://edonlinefast.com ed treatment drugs
  Everything what you want to know about pills. Read now.

 43. PhilipZinue

  Prescription Drug Information, Interactions & Side. Read now.
  https://edonlinefast.com buying ed pills online
  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Cautions.

 44. Donaldgem

  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Everything what you want to know about pills. https://amoxicillins.com/ buy amoxicillin online uk
  Read here. Definitive journal of drugs and therapeutics.

 45. EfrenRom

  drug information and news for professionals and consumers. safe and effective drugs are available.
  https://edonlinefast.com erectile dysfunction drugs
  Commonly Used Drugs Charts. earch our drug database.

 46. MortonSpivy

  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Medscape Drugs & Diseases.
  ed pills that work
  drug information and news for professionals and consumers. Get information now.

 47. PhilipZinue

  Prescription Drug Information, Interactions & Side. Medscape Drugs & Diseases.
  https://edonlinefast.com the best ed pills
  Definitive journal of drugs and therapeutics. earch our drug database.

 48. bambu4d

  I’m often to blogging and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your web site and maintain checking for brand spanking new information.

 49. nontonia

  Great information shared.. really enjoyed reading this post thank you author for sharing this post .. appreciated

 50. RobertanEft

  Read here. drug information and news for professionals and consumers.
  https://edonlinefast.com otc ed pills
  Actual trends of drug. Drug information.

 51. MortonSpivy

  Learn about the side effects, dosages, and interactions. Long-Term Effects.
  https://edonlinefast.com new ed pills
  Learn about the side effects, dosages, and interactions. Commonly Used Drugs Charts.

 52. zoritoler imol

  I?¦ve learn a few just right stuff here. Definitely price bookmarking for revisiting. I surprise how a lot attempt you set to create this sort of magnificent informative website.

 53. DavidRop

  Everything what you want to know about pills. All trends of medicament. amoxicillin 800 mg price
  Comprehensive side effect and adverse reaction information. Read here.

 54. bambu4d login

  Hi there to all, for the reason that I am genuinely keen of reading this website’s post to be updated on a regular basis. It carries pleasant stuff.

 55. Donaldgem

  safe and effective drugs are available. Learn about the side effects, dosages, and interactions.
  can i get propecia prices
  Everything about medicine. Get here.

 56. Jamesmok

  drug information and news for professionals and consumers. drug information and news for professionals and consumers.
  zithromax tablets
  Everything what you want to know about pills. Everything about medicine.

 57. DennistrelD

  safe and effective drugs are available. Get warning information here.
  https://clomiphenes.online can i get clomid without insurance
  Definitive journal of drugs and therapeutics. Read information now.

 58. DavidRop

  Everything information about medication. Drug information.
  how to get cheap propecia price
  drug information and news for professionals and consumers. Medicament prescribing information.

 59. DennistrelD

  Everything information about medication. Everything what you want to know about pills. amoxicillin 500 mg brand name
  Everything about medicine. Everything what you want to know about pills.

 60. Donaldgem

  Some are medicines that help people when doctors prescribe. What side effects can this medication cause? amoxicillin tablets in india
  п»їMedicament prescribing information. Commonly Used Drugs Charts.

 61. DavidRop

  Read now. Generic Name. https://amoxicillins.com/ amoxicillin 500mg without prescription
  Actual trends of drug. Best and news about drug.

 62. DennistrelD

  safe and effective drugs are available. Drugs information sheet.
  zithromax 500 price
  Learn about the side effects, dosages, and interactions. Get information now.

 63. AaronBup

  Actual trends of drug. Drug information.
  clomid without a prescription
  What side effects can this medication cause? Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 64. DavidRop

  Drug information. Read information now.
  https://azithromycins.online/ zithromax 500 mg lowest price pharmacy online
  Actual trends of drug. Medicament prescribing information.

 65. DennistrelD

  Everything information about medication. safe and effective drugs are available.
  zithromax 250 mg tablet price
  Best and news about drug. Read now.

 66. Willietak

  Actual trends of drug. п»їMedicament prescribing information.
  cost of nexium pills
  Commonly Used Drugs Charts. Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 67. DavidJaw

  Read now. Comprehensive side effect and adverse reaction information.
  lisinopril 40 mg prices
  Everything what you want to know about pills. Some are medicines that help people when doctors prescribe.

 68. Willietak

  drug information and news for professionals and consumers. Cautions.
  buy lisinopril 20 mg online canada
  Definitive journal of drugs and therapeutics. drug information and news for professionals and consumers.

 69. Nog

  A companion App to Star Stable Online! Check your event calendar, keep up with the latest game news, and chat with your SSO friends. Star StableрџђґFriends Hi StarFam! Can you believe today’s update is our 400th? Time sure flies when you’re having fun! We’re celebrating this by releasing a feature you guys have been asking for for a long time! James Phyrillas was injured and was initially listed in critical condition then upgraded to stable condition on Tuesday, Brian Downs, spokesman for Lehigh Valley Health Network, confirmed. Hurry! Expires in: Copyright © 2017-2023 All rights reserved – ApkGK.com © 2017 – 2023 AAPKS.com All Rights Reserved. Whilst Jess had a big grin on her face, fans worried that something “was wrong”. I feel you! I got most of my friends from my old club tbh. If a club is not an option, maybe you’ll find likeminded people on social media? on instagram there are a lot of sso accounts, and you could just hang around steve & silverglade. those are the main social spots where you will likely get approached. maybe snatching up some beginners in moorland is also an option for you, as they likely know nobody and appreciate friends 🙂
  https://bartosha.com/forum/community/profile/chloeabbott3490/
  Be a kid once again and enjoy a classic challenge of “the floor is lava”, in this online game. Jump on walls and blocks to explore the maps and reach safety. The game is played from a first-person point of view, making it more realistic but also more challenging to gauge the distance between the platforms. Get on your longboard an enjoy with Dennis and Gnasher! Become the best skater in town, collect coins and power-ups and have fun! Parkour Block 2 LATEST ARTICLES tagi dla gry Parkour Block 2 The first and foremost thing is to know the fundamentals of playing parkour on servers. Thereafter, you need to launch Minecraft and go for the Multiplayer option where you should add the parkour server.  SPACE – jump Cartoon Network Categories in which parkour.io is included: Like in any Minecraft parkour game, it is best to look down to see where you are standing and where you are going. Jumping too far or being unable to stop will result in restarting the entire level. As an extra challenge, the platforms are a bit more slippery – so be sure to know when to stop.

 70. DavidJaw

  Read information now. Definitive journal of drugs and therapeutics.
  https://nexium.top/# order nexium tablets
  Everything information about medication. earch our drug database.

 71. DavidJaw

  Some are medicines that help people when doctors prescribe. п»їMedicament prescribing information.
  order cheap levaquin
  Commonly Used Drugs Charts. safe and effective drugs are available.

 72. Willietak

  drug information and news for professionals and consumers. safe and effective drugs are available.
  https://mobic.store/# can you get generic mobic pill
  Everything what you want to know about pills. Drug information.

 73. KevinDEn

  Everything what you want to know about pills. Some trends of drugs.
  cost of ivermectin
  Everything what you want to know about pills. Read information now.

 74. Ronalddonia

  Comprehensive side effect and adverse reaction information. Some trends of drugs.
  ivermectin lice
  Comprehensive side effect and adverse reaction information. Commonly Used Drugs Charts.

 75. Jessehoine

  Best and news about drug. safe and effective drugs are available.
  ivermectin nz
  Definitive journal of drugs and therapeutics. Drugs information sheet.

 76. Zacharyfek

  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Some are medicines that help people when doctors prescribe.
  ivermectin 400 mg brands
  Comprehensive side effect and adverse reaction information. Some trends of drugs.

 77. KevinDEn

  Read information now. Read here.
  ivermectin
  Best and news about drug. Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 78. KevinDEn

  drug information and news for professionals and consumers. What side effects can this medication cause?
  order stromectol
  Everything what you want to know about pills. What side effects can this medication cause?

 79. Ronalddonia

  Get information now. drug information and news for professionals and consumers.
  https://stromectolst.com/# stromectol order
  earch our drug database. Get here.

 80. Jessehoine

  Everything information about medication. Read information now.
  buy ivermectin pills
  Top 100 Searched Drugs. Prescription Drug Information, Interactions & Side.

 81. Zacharyfek

  Read information now. Medscape Drugs & Diseases.
  https://stromectolst.com/# stromectol how much it cost
  Get information now. Read now.

 82. Ronalddonia

  Definitive journal of drugs and therapeutics. Long-Term Effects.
  ivermectin 6 mg tablets
  Read now. All trends of medicament.

 83. Zacharyfek

  Cautions. Cautions.
  ivermectin cost canada
  safe and effective drugs are available. safe and effective drugs are available.

 84. Ronalddonia

  Read now. Prescription Drug Information, Interactions & Side.
  stromectol covid 19
  п»їMedicament prescribing information. Actual trends of drug.

 85. JamesVex

  safe and effective drugs are available. п»їMedicament prescribing information.
  https://stromectolst.com/# purchase ivermectin
  What side effects can this medication cause? Drugs information sheet.

 86. KevinDEn

  Drug information. Read information now.
  ivermectin 8000
  What side effects can this medication cause? What side effects can this medication cause?

 87. Ronalddonia

  Generic Name. earch our drug database.
  stromectol drug
  Everything information about medication. Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 88. JamesVex

  Drug information. What side effects can this medication cause?
  https://stromectolst.com/# ivermectin australia
  Learn about the side effects, dosages, and interactions. Get information now.

 89. poognib

  Physicians should be caused by a howell- jolly bodies occur until the exact cause of 71 patients 14, which remains challenging cialis for sale LumiGlo Chemiluminescent Substrate System Millipore, Shanghai, China was used for protein detection

 90. poognib

  Efficient Cre mediated gene excision was confirmed by genotyping of target tissues Figure S4 buy nolvadex pct Family graveside services were held at the Midland Cemetery with Pastor Paul Bly officiating

 91. baccaratsite

  I saw your article well. You seem to enjoy baccaratsite for some reason. We can help you enjoy more fun. Welcome anytime 🙂

Parašykite komentarą