Maisto filosofija krizės metu (ir kelios naudingos nuorodos)

Kada prieš keletą savaičių per panoramą transliavo “Tuščių narvų” reportažą, tepagalvojau, kad Velykoms etiško stalo temą reikės pratęsti. Tačiau kas galėjo pagalvoti – jau po dviejų savaičių, Lietuvoje… Karantino proga šiandien rašau jau ne apie višteles, bet apie lėtąjį maistą ir kodėl jis aktualus būtent šiandien.

Pasirengimas pasaulio pabaigai

Viena iš tendencijų beprasidedant karantinui – visuotinė nerimo akcija ir kaupimas. Kaupimas, kaupimas ir dar kartą kaupimas: maisto atsargų, buitinių prekių, paskutiniai pasispardymai parduotuvėse ir naudojantis paslaugomis. Šiuo metu ne tik Lietuva, bet ir visas pasaulis susiėmę už galvos dėl netikėtų milžiniškų išlaidų ir tuo pat metu mažėjančių apsukų, t.y. sumažėjusio vartojimo, smunkančių pelnų ir neužtikrintos ateities įvairiuose sektoriuose.

Aš pati kelias sekundes pasidžiaugiau dėl sumažėjusių CO2 emisijų Kinijoje ir visame pasaulyje aprimusio ūžimo, bet mano optimizmas garuoja pernelyg greitai. Norėčiau tikėti, kad realybė ne tokia juoda, bet faktai kalba: išlikimo instinktas ir saugumo poreikis manifestuoja šluojamomis parduotuvių lentynomis, o įprastą ūžesį galvoje kaip visada papildo internetas. O kas bus po karantino – atsigriebsime?

O gal… susimąstysime?

Iš tiesų labiau susirūpinau ne smerkti išsigandusius vartotojus, bet dėl tų, kuriuos labai palaikau – smulkiųjų verslų bei visų smulkių, gražių iniciatyvų. Jau visi girdėjome, kad kai kuriems iš jų šiuo laikotarpiu gali būti labai riesta, gresia bankrotai.

Iš pradedančiosios kaimietės dienoraščio:

Dilemų man nekilo nei paskutiniąją nekarantino dieną, nei pirmąją karantininę. Į parduotuvę aš paprasčiausiai neišsiruošiau. Žvilgtelėjau į spinteles – kaip galėjau per žiemą tiek visko nesuvalgyti? Akis užkliuvo už stiklainėlio pupelių. Patikrinau: krepšy dar turiu keletą burokėlių, kybo česnakų ryšulys, moliūgų aliejaus (mėnesiui ar mėnesiams į priekį) kaip tik pirkau – puiku, ryt bus mišrainė. Burokėliai baiginėjasi – bet tik mano krepšelyje, tikrai ne pas vietos ūkininkus.

Sekantis klausimas: ar kaimynai sūrininkai priims mane per karantiną? Skambinu. Taip, pasirodo – pavasaris, šviežias pienas ir šviežias jogurtas. Savo ūkyje darbuojasi kasdien. Į Vilnių taip pat veš, kai kuriems – asmeniškai. Ką gi, tikrai nusistebėjau savo kaimynų ramiu tonu, bet kurgi jiems dėtis, negi nurašyti visus sūrius? Kitą dieną jau smaližiauju šviežiu jogurtu – natūralus žiemos pasninkas baigėsi! Tiems, kurie nežino: žiemą karvutės duoda mažiau pieno, o dedeklės sudeda mažiau kiaušių, tad sezonas smulkiems ūkininkams įvairiais atžvilgiais nėra dėkingas.¹ Beje, vėliau radau smulkiųjų sūrininkų paaiškinimą apie maisto saugą šiuo laikotarpiu, kurį galite pasiskaityti tiesiog jų Facebook paskyroje.

Gerai maitinkitės ir būkite sveiki!

Tai – kaimyninės sūrinės palinkėjimas karantino laikotarpiu. Taip, natūraliai rauginti, nepasterizuoti pieno produktai yra šimtąkart labiau į sveikatą nei amžinai galiojančios užvakuotos pakuotės. Nežinau, kaip šiuo metu laikosi ūkininkų skyriai prekybos centruose, tačiau turgeliai vis dar veikia (laikykimės saugaus atstumo ir higienos). Tačiau, gera žinia: dauguma jau prisitaikė prie situacijos ir siūlo tiesioginius pristatymus į namus! Tai – „Sūrininkų namai“, „Varinis puodas“, o daugiau smulkiųjų sūrininkų (ir kitų) pavardinsiu straipsnio apačioje.

Kodėl sūriai? Būtent smulkieji sūrininkai susibūrę į „Sūrininkų asociaciją“, kurioje remiamasi lėto gyvenimo filosofija: geras, skanus, natūralus maistas, draugiškas aplinkai. Natūralus, atitinkamos kokybės produktas neįmanomas stambaus verslo pavidalu, todėl visai pagrįstai pastebiu, kad tokiuose smulkiuose ūkiuose atidumo pakanka ne tik produkcijai, bet ir gyvuliams, aplinkai. Didelis privalumas, kad sūrininkai gali vienytis – sūris yra palankus bendras vardiklis, nes sūrininkystė visuose Europos regionuose turi senas tradicijas, todėl gali būti suprantama ir kaip labai kasdienis dalykas, bet, kaip nekeista, gali ir labai nustebinti. Juk turime net ir tokį išskirtinį slow food’o renginį kaip Druskininkų „Sūrių festivalis“! Tarkim, sunkiai įsivaizduoju, kad tiek dėmesio, atgarsio sulauktų kokia grikių augintojų asociacija, nors… keli slow restoranai² Dzūkijoje jau skina kelią grikių tekstūros išbandymams.

Sūrininkų namai / Nuotrauka: Joana Burn Photography

Užsisakinėdami iš „Kaimas į namus“ galite atrasti ir ekologinio pienininkų koopertyvo „Eko Žemaitija“ pieno produktus, taip pat ir produktų iš žemdirbystės ūkių – palaikykime juos ir šias pristatymo į miestą iniciatyvas. Tačiau man sunkiau kalbėti apie stambesnius ekologinės žemdirbystės ūkius, nes kai kurie galbūt yra draugiškesni žmogui, bet nebūtinai gamtinei aplinkai – monokultūrų auginimas ir apdirbimas žemės ūkio technika negali būti iki galo draugiškas aplinkai. Kur kas aukštesnius reikalavimus sau kelia biodinaminiai ūkiai, nes juose turi vykti ciklas tarp auginamų kultūrų ir gyvulių (turi būti tam tikras skaičius gyvūnų, kurie suteiktų trąšos, o šie gyvūnai turėtų būti maitinami ūkyje augančiais augalais). Teoriškai žemė biodinaminiuose ūkiuose turi būti dirbama atsižvelgiant į žemės poreikius, o ne pagal biurokratinius nuostatus, tačiau šiais laikais ir biodinaminiai būdai turi savo apirbėžimus – į skirtumus tarp konvencinės, ekologinės ir biodinaminės žemdirbystės elementariais skaičiukais galite žvilgtelėti čia. Gana žinomas savo prekės ženklu biodinamis ūkis yra „Ilzenbergo dvaras“, tačiau jų yra ir daugiau (žr. čia).

Ar pati apsiperku tik biodinamiškai? Tikrai ne – rudenį visai šeimai bulves maišais pirkau tiesiog iš kaimyno. Tiesa, jo ūkis tebeteka senąja dinamika: arkliuku aria, mėšlu tręšia. O štai kruopomis apsiperku pagal situaciją – kartais suspėju pasirūpinti iš ūkininko, o kartais geresniam kąsneliui nesuspėju užsidirbti pinigų. Turbūt Žalia žinutė ir zerowaste’riai mane sukritikuotų, bet geriau nusipirksiu ekologiškų kruopų plastiko pakuotėje nei bet kokių neekologiškų. Tiesa, pasitaiko ir atvirkštinių variantų arba išvis pačių blogiausių variantų (pigiausia kruopa plastiko maiše). Gera žinia: karantino laiku parduotuvėlė „Alpana unpacked“ siūlosi jums atvežti kuo daugiau nepakuotų reikalų tiesiai į namus (matyt, Vilniuje).

Taigi, grikių rinkoje derėtų atkreipti dėmesį į žemės apdirbimo pobūdį, tuo tarpu daržovių ūkius mums atsirinkti šiek tiek paprasčiau. Gamtinės žemdirbystės sezoninius produktus siūlo „Kitokio daržo“ krepšeliai, „Vilkės ūkis“. Nuotaiką šviežiais daigeliais praskaidrintų „Žali žali“,Žali daigeliai“.

Galbūt esate didmiestyje, o gal iš mažesnio miestelio? Mažieji verslai sukasi iš situacijos ir galbūt siūlo naujas paslaugas. Štai, Antakalnio „Miesto laboratorija“ šiuo sunkesniu laiku siūlo savo keptas šviežias duoneles, bandeles (o beeinant jų parsigabenti – dar ir pasivaikščioti po vietinį Sapiegų parką. Argi ne draugiškas imunitetui pasiūlymas?). Be to, joje taip pat galima atsiimti „Sūrininkų namų“ gaminius. Neabejoju, kad yra daugybė iniciatyvų, mažųjų tiekėjų, apie kuriuos informacija sklando Facebook’o platybėse; daugybė mažųjų parduotuvėlių ir restoranėlių gali pasiūlyti jums kažką sveikesnio ir gardesnio nei vartotojiška beprotybė.

Vis dėlto mano pagrindinė mintis būtų: jeigu turite pašonėje ūkininką, kaiminystėje – mažą krautuvėlę, jūsų kaimynai augina daigelius, o galbūt sumanėte pasilepinti net ne maistu – lepinkimės atsakingai. Prekybos centrams jau seniai laikas mažinti apsukas, o mes juk galime padėti vieni kitiems.

Pirmojo pasaulio problemos?

Aš svajoju, kad per šį laikotarpį ne smuks verslai, o smuks vartojimas. Svajoju, kad žmonės patirs, jog galima vartoti mažiau ir tikrai nieko neprarasti. O galbūt supras, kad kažkas jų gyvenime nebuvo taip jau būtina? Aš svajoju, kad po šios krizės bus pastebėtos spragos valstybės sektoriuose. Svajoju, kad pasaulis atsipeikės nuo užkeltų gamybos kartelių, konkurencingumo. Svajoju, kad bus pastebėta, jog vietinis verslas yra labiau socialus nei masinis. Kad jis yra aktualus ir gali būti netgi gyvybiškai svarbus. Aš labai svajoju, kad bus susimąstyta, jog krizei apėmus pasaulį gali sutrikti produktų tiekimas ir reikėtų daugiau gaminti patiems – mažais mąstais, tik savo mažos valstybės ar mažo miesto poreikiams. Svajoju, kad žmonės iš miesto, dar nepasiekę pensinio amžiaus, sugalvotų užsiauginti savo daržą, o gal net atsirastų nuomos plotelių pačiame mieste, kitų šalių permakultūrininkų pavyzdžiu.

Galite sukritikuoti, kad tai – first world problems (liet. pirmojo pasaulio problemos), kita vertus, prieš šimtą metų apie tai galvojo Gandhis, o dar prieš penkis dešimtmečius buvo prognozuojama, į kokį akligatvį visą pasaulį nuves ekonomikos augimas. Mūsų visų problema, kad gyvenimas truputį per geras…. Gyvename tikrai gerai, esame išlepinti galimybių, pasirinkimo laisvės. Ir kada užsimirštame, pasaulinė katastrofa mums primena, kaip, vis dėlto, viskas yra trapu. Taip pat ir ekosistema. Tada tik dar labiau susimąstau: pokyčio reikia.

O apie višteles? Taip, kiaušinius irgi rinkitės iš pažįstamų ūkininkų. Masiniai paukštynai yra toks baisus kalėjimas, kad apie jį kalbėti reikės atskiro lapo…

Ir kiti… Kelios naudingos nuorodos

Ūkininkų pagal regioną (taip pat turgelius) galite ieškoti „Šeimos ūkininkų sąjungos“ puslapyje. Taip pat – „Lietuvos ekologinių ūkių asociacija“. Daržovių ir vaisių augintojų sąrašas.

Smulkieji sūrininkai:

Dzūkijos „Sūrininkų namai“, „Laimingi sūriai„Varinis puodas“, „Paskui saulę ir ožkas“, „Dalytės sūriai“;
Širvintų raj. „Ožkų ūkis“,  Vilkaviškio raj. „Bavema“, Švenčionių raj. „Laužėnų sūrinė ir ūkis“, Jurbarko raj. „Sūrio džiazas“, Plungės raj. „Aušros Pupkevičienės ožkų sūrių ūkis“;
Vilniuje sūrius į namus tiekia ir parduotuvėlės „Surle“, „Say Cheese“, galite atsiimti ir „Miesto laboratorijoje“. Bei daugybė kitų!..

Į namus daugybę produktų veža: „Kaimas į namus“, „Kaimas veža“, „Alpana unpacked“,„Zeroteka“, „Eko Market“, „Merkio“.

Daržas į namus: „Kitoks daržo“, „Vilkės ūkis“, Žali žali“,Žali daigeliai“.

Nereikia pamiršti aliejų ir sėklyčių: „Kanapių ūkis“, „E. Jastramskio ekologinis ūkis“, „Katinų ūkis“, „Smilgių šeimos ūkis“, „Strazdų žaliasis auksas“, „Hempus“, „8 Kanapės“, „Leonardo naminis aliejus“.

Uogos, riešutėliai – „Karališki riešutai“,Šilauogės ir kanapės“, „Baiva“.

Šiek tiek informacijos apie ekologiško pieno kooperatyvus: „Eko Žemaitija“,Eko tikslas“.

P.S. Už reklamą man tikrai niekas nemoka (gaila 😀).


¹ Bičiuliai veganai, nepykite – gerbiu jūsų jausmus, bet etiškai laikomos melžiamos karvutės man yra priimtina, o ir biodinaminis ūkininkavimo būdas man atrodo nebloga praktika.

² „Šilo kopa“, „Dvi gervelės“

DALINTIS:

This Post Has 114 Comments

 1. Rex

  What should I type into my search engine? Do not type full questions! Use key words If I want to know what habitat great white sharks live in I would type: Great White Shark Habitat How did Yahoo! Answers do? On the plus side, the question received an impressive 97 different answers, including a few knowledgeable responses and helpful references. But several of the postings were misleading, confused, or just plain wrong. If you started off uncertain, it’s hard to imagine you would read the responses and feel any more confident. To top it off, the answer eventually chosen as the “best” was, enigmatically, “American pie.” The team of paper writers at WritePaperForMe is dedicated to creating research papers that will exceed your expectations and guarantee your satisfaction. To ensure that each order meets your needs, its quality assurance team carefully checks every order and resolves any issues or errors that may arise.
  https://www.themesindep.com/support/forums/users/lonburfitt914/
  Nobody writes better than Mypaperdone.com. One of their writers, Alice, to be specific, wrote me a paper that impressed my professor so much that he rewarded me an extra mark. I have been giving my papers to them ever since. These companies have a large pool of writers, and you never know which online essay writer you will get. Also, a reputable academic writing company will probably fire an unprofessional writer, so the odds of a repeat bad experience are slim. Another thing worth mentioning about this site is that it has a great customer service team that will stop at nothing to leave you satisfied. What if I told you that you can pay someone to write your paper for you? It may sound too good to be true, but at WritePaper, we offer just that – a professional and reliable paper writing service that can take the weight of your academic worries off your shoulders. With years of experience in the field, our writers know exactly what is needed to produce an essay that will impress your professor. So why not let us help you take care of one less thing on your to-do list? Contact us today to get started!

 2. Michaelgroor

  Everything information about medication. Learn about the side effects, dosages, and interactions.

  zithromax tablets for sale
  Top 100 Searched Drugs. Actual trends of drug.

 3. goody

  2. Сколько лидов и заказов мне даст Seo-раскрутка сайтов? Однако все это справедливо лишь в одном-единственном случае: если SEO-продвижением занимается настоящий опытный профессионал. В рамках работ на сайте были полностью устранены технические ошибки, корректно настроены файлы индексации robots.txt и sitemap.xml, собрано семантическое ядро на 470 запросов, проведена оптимизация сайта под запросы. Также была доработана контентная часть страниц (добавлены структурированные блоки дополнительной информации), за счет чего страницы по содержимому стали отвечать формату сайтов в ТОП-10. Поисковые системы представляют собой полностью автоматизированные механизмы, которые детально сканируют все сайты (если они открытые для сканирования) и собирают разные показатели, другими словами, данные об элементах на странице и их расположение. Эта информация заносится в базу данных поисковой системы.
  https://mrcoinhodler.com/forum/profile/dandawson527769/
  Специально для владельцев ресурсов мы собрали информацию о том, что такое PBN ссылка и как работают такие сети. Это поможет вам лучше понять характер нашей работы и оценить возможные результаты. Ознакомьтесь с ответами на популярные вопросы и свяжитесь с менеджером, чтобы получить детальную консультацию индивидуально по вашему проекту. Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu * Как PBN могут навредить SEO?PBN сайты могут навредить, если ваш ссылочный профиль полностью состоит из ссылок в сетке, если частная сеть сайтов состоит из сайтов низкого качества или в том случае, если сеть создана без учета фактора анонимности — сетки следует закрывать от систем аналитики, а для закрытия доступа к сайтам использовать файл с директивами на уровне сервера.

 4. Michaelgroor

  Top 100 Searched Drugs. Cautions.
  https://amoxila.store/ amoxicillin 500mg price in canada
  Read information now. Actual trends of drug.

 5. SammyDreld

  Everything what you want to know about pills. Read information now.
  buy tadalafil india
  What side effects can this medication cause? drug information and news for professionals and consumers.

 6. RobertMig

  safe and effective drugs are available. Learn about the side effects, dosages, and interactions.
  https://tadalafil1st.online/# tadalafil without prescription
  Read here. Everything about medicine.

 7. AlbertSeada

  Get warning information here. п»їMedicament prescribing information.
  tadalafil uk generic
  Read now. Read information now.

 8. WillisEndug

  Read here. What side effects can this medication cause?
  tadalafil free shipping
  earch our drug database. Prescription Drug Information, Interactions & Side.

 9. MorrisCaw

  Everything what you want to know about pills. Some are medicines that help people when doctors prescribe.
  cheap cialis generic online
  earch our drug database. Learn about the side effects, dosages, and interactions.

 10. WillisEndug

  Read here. Some are medicines that help people when doctors prescribe.
  https://tadalafil1st.online/# oryginal cialis
  Drugs information sheet. Read information now.

 11. Axomo

  Na wolnym rynku, jeśli nie zadowolisz klienta co najmniej tak samo dobrze jak konkurencja, zbankrutujesz – to się nazywa twórcza destrukcja. W pokerze, jeśli przez pięć godzin nie będziesz systematycznie lepszy od swoich rywali, skończysz tak samo. Ty kontra reszta świata, przy czym w pokerze istnieją tylko dwie kategorie: wygrani i przegrani, ci drudzy liczniejsi. Poker jest grą, w której liczą się umiejętności, a nie szczęście, chociaż podobnie jak w życiu gospodarczym szczęście może na krótką metę zwyciężać nad umiejętnościami. Ale moneta szczęścia ma też odwrotną stronę: pecha – i nigdy nie wiadomo z góry, co wypadnie. 5 Dwie pary if na stole ( )( jest) tylko jedna para then = 6 if ( na stole )( ) są tylko pary then 4 = 44 Trójka if na stole ( ) jest tylko jedna para then = if ( na stole )( ) jest tylko trójka then 4 = 44 Strit if wszystkie karty na stole są wartościami obok siebie then if na stole ( ) jest or A then 4 poker pokerkrolewski ( ) 4 poker pokerkrolewski if karty są wartościami obok siebie a czwarta o jedną dalej or są( obok ) siebie x 4 then 4 poker pokerkrolewski Kolor if karty( na) stole są tego samego koloru then 9 poker pokerkrolewski eliminujemy przypadek otrzymania fula eliminujemy przypadek otrzymania karety i fula 4 a pomiędzy nimi jedno wolne miejsce, np.,,5,6 4
  https://wiki-burner.win/index.php?title=Chcę_zagrać_w_kasyno_internetowe
  Popularność pokera jest tak duża, że na jego bazie powstał video poker gra online, który zostanie omówiony poniżej. Warianty jednej z najpopularniejszych gier karcianych różnią się wieloma parametrami, które wpływają na rozgrywkę: Maszyna Video American Poker Apollo Games to klasyczna wersja pokera na pięć kart z losowaniem, przy pomocy, którego można podnieść wygraną, oraz w oprawie graficznej zainspirowanej stylem lat osiemdziesiątych. Warto dodać, że oprócz automatów do gry 77777 online, to właśnie maszyna do gry w video pokera jest jedną z najczęściej wybieranych gier hazardowych. Istnieje także wersja towarzyskiego pokera rozbieranego. Zasady gry są bardzo proste. Na początek wybrać należy jednego z powyższych wersji pokera. Istotne jest, aby każdy z graczu znał zasady gry w pokera. Rozbierany poker zasadę ma jedną dodatkową: należy ustalić przed grą, ile garderoby gracze będą się pozbywać, aby w takcie nie doszło do niemiłych sytuacji.

 12. You made some decent points there. I did a search on the subject matter and found most persons will go along with with your blog.

 13. SammyDreld

  Prescription Drug Information, Interactions & Side. Read here.
  https://tadalafil1st.online/# cialis genetic
  drug information and news for professionals and consumers. Prescription Drug Information, Interactions & Side.

 14. AlbertSeada

  earch our drug database. Everything about medicine.
  https://tadalafil1st.com/# best tadalafil tablets in india
  Everything information about medication. Prescription Drug Information, Interactions & Side.

 15. MorrisCaw

  Drugs information sheet. Drug information.
  https://tadalafil1st.com/# generic tadalafil from canada
  All trends of medicament. п»їMedicament prescribing information.

 16. SammyDreld

  Get here. Read here.
  https://viagrapillsild.com/# order sildenafil uk
  Everything what you want to know about pills. What side effects can this medication cause?

 17. Faifs

  Введи телефон для получения результата и закрепления скидки Касторовое масло, добываемое из семян клещевины, известно своими лечебными и восстанавливающими свойствами. Оно имеет богатый состав, в который входят рицинолевая, пальмитиновая, олеиновая и другие жирные кислоты, а также витамины А и Е. Благодаря этим веществам масло увлажняет ресницы и препятствует их выпадению, смягчает и оберегает от разрушительных внешних воздействий.
  https://finnqnsq356168.ageeksblog.com/17128192/макияж-для-голубых-глаз-на-день
  Забыли пароль? РџСЂРѕРґСѓРєС‚ РІ СѓРґРѕР±РЅРѕР№ тубе, РїРѕС…РѕР¶ РЅР° тушь для глаз. Объема 2,5 РјР» хватит РЅР° 3-4 месяца постоянного использования. РќРµ бойтесь наносить каждый день — средство протестировано офтальмологами Рё РЅРµ представляет СѓРіСЂРѕР·С‹ зрению. Единственное, что устраивает РЅРµ всех, силикат алюминия РІ составе. РњС‹ рекомендуем РїСЂРѕРґСѓРєС‚ для СЏСЂРєРёС… вечерних выходов, РєРѕРіРґР° нужно блистать РІРѕ всей красе. Лучшая Рё самая простая РІ использовании РїРѕРґРІРѕРґРєР° – та, которая позволяет создать желаемый макияж глаз. Как жидкая РїРѕРґРІРѕРґРєР°, так Рё гелевая – продукты равного качества, поэтому каждый пользователь выбирает для себя подходящий РїСЂРѕРґСѓРєС‚, РІ зависимости РѕС‚ СЃРїРѕСЃРѕР±Р° нанесения, формы глаз, привычек.

 18. BradleyWhone

  Top 100 Searched Drugs. drug information and news for professionals and consumers.
  https://viagrapillsild.com/# viagra timing
  п»їMedicament prescribing information. What side effects can this medication cause?

 19. Bob

  Merkur betreibt zahlreiche Spielhallen in Deutschland, ein eigenes Merkur Casino gibt es wegen der unklaren Lizenzlage fГјr Online Spielhallen mit Sitz in Deutschland bisher leider nicht. Die Spiele von Merkur sind aber in Online Casinos weltweit zu finden. Drei der in Deutschland beliebtesten Online Casinos mit den besten Merkur Spielautomaten, mГ¶chten wir hier nennen: Wie schon weiter oben erwähnt, gehören Merkur Spiele zu den Klassikern bei vielen Casinos online. Sie verdanken ihre Popularität zum einen Teil ihrem Erfolg in landbasierten Spielstätten als klassische Spielotheken Merkur Games, zum anderen hat Merkur online seit 2011 bewiesen, dass sein Konzept international eine große Anzahl der Gamer erfreut und natürlich auch durch gute Auszahlungswerte überzeugt.
  https://telegra.ph/hyperino-roulette-Austria-12-07
  An Spielen gibt es vor allem Online Roulette, so ist er teilweise abgesichert. Und kann man dort auch ohne Anmeldung zocken, beste spielautomaten spins für anmeldung 2022 zwei Grundspiele und jede Menge Wettoptionen – das ist die Grundlage des NetEnt Live Casino Angebots. Außerdem gibt es ein Gamble-Feature sowie Wild und Scatter, freispiele im online casino 2022 bietet dir das Spinpalace Casino zudem die Möglichkeit. Spielanleitung joker kartenspiel solltest du auf der Suche nach einem neuartigen Konzept sein, jederzeit zu einer von vielen Fremdsprachen zu wechseln. Sein Thread auf 2+2 wird aber immer größer und es scheint so, spielanleitung joker kartenspiel um noch einfacher deiner Leidenschaft nachzugehen.

 20. Edgarscoms

  Generic Name. Some are medicines that help people when doctors prescribe.
  canadian pharmacy 365
  earch our drug database. Everything what you want to know about pills.

 21. Michaeleffiz

  Comprehensive side effect and adverse reaction information. What side effects can this medication cause?
  https://canadianfast.com/# buy anti biotics without prescription
  Drugs information sheet. Best and news about drug.

 22. Jeffreyjem

  Learn about the side effects, dosages, and interactions. Medscape Drugs & Diseases.
  https://canadianfast.online/# prescription drugs without doctor approval
  Commonly Used Drugs Charts. All trends of medicament.

 23. inelp

  For people living with chronic pain, the options for medication to assist with pain management are limited, and each has its drawbacks. For these people, medical cannabis offers a potential alternative to traditional pharmaceuticals such as NSAIDs, acetaminophen and opioids. However, there are many unanswered questions about the use of medical cannabis to treat arthritis symptoms, and physicians have received no formal guidelines about when and how to authorize cannabis for medical purposes.  The injury brought on chronic pain for Watson and eventually led to his medical retirement from the military in 2016. It also severely affected his sleep, which in turn negatively influenced his motivation and mood. As a father, husband, entrepreneur and student, he knew something had to be done to combat the pain and restore his ability to get a good night’s rest, for the benefit of himself, his family, his career and his studies.
  https://www.breakoursilence.com/community/profile/jeregoethe4570/
  Sign up to get the latest on sales, new releases and more … THC.CSE Under the Regulations, edible cannabis means a substance or mixture of substances containing any part of a cannabis plant, including the phytocannabinoids produced by or found in such plant and any substance identical to any such phytocannabinoid, and that is intended to be consumed in the same manner as food. It does not include dried cannabis, fresh cannabis, cannabis plants or cannabis plant seeds. Cannabis is a plant, known for its psychoactive properties. A variety of cannabis products — herbal material, cannabis oil, concentrated extracts, edibles, tinctures and creams — are produced and used for their physical and cognitive effects. People consume these products for medical and non-medical purposes. People usually smoke cannabis, but they can also consume it in other ways such as vaporization (“vaping”) and in edibles.

 24. RobertanEft

  Everything what you want to know about pills. Drugs information sheet.
  https://canadianfast.com/# discount prescription drugs
  п»їMedicament prescribing information. Everything what you want to know about pills.

 25. VictorHibre

  Read information now. Drug information.
  canadian pharmacy king
  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Medscape Drugs & Diseases.

 26. Edgarscoms

  Read information now. Some trends of drugs.
  thecanadianpharmacy
  Medicament prescribing information. Commonly Used Drugs Charts.

 27. riz

  The official Fantasy Football app of the NFL is your ultimate free fantasy football companion on the go, plus watch live local and primetime games right from the app. It posses lots of content related to Tennis, Basketball, Soccer, Football, and many other news highlights related to the sports world. You can also avail details via live notifications, highlights, videos, standings, and tournament brackets. All these interesting things are available at one place on a user-friendly platform. With this application, you can watch every goal right within five minutes when it happens on the ground. Notifications can be customized, and you can bring all your favorite sports channels in one place on 365 scores. It is well known for its fixtures and live tables, whereas football news is updated with worldwide coverage.
  http://sc.sie.gov.hk/TuniS/results2match.com/
  The world of football is constantly updated with new events that are hard to keep track of because there are hundreds of matches every day. Using 777score.com, you will know which football today will happen, and you will be able to follow the match directly by getting the livescore online. A trio of top Premier League clubs want Denzel Dumfries after his strong World Cup showing for Netherlands. Transfer Talk is LIVE with the latest. Result, live score and game progress are provided by our Livescore technology «SportyTrader». SoccerScore.com is a top-tier platform that provides sports coverage for matches and real-time updates for football from all over the world. This premium live-sore service allows football fans to stay close to the action by providing fast and accurate results all around the clock, every single day of the year. This site takes pride in its dashboard arrangement, which makes it easy for fans to locate their team within the shortest time possible. All the matches on this website are covered in great detail, starting with line-ups, bookings, goals, and substitutions, among others.

 28. Jeffreyjem

  safe and effective drugs are available. drug information and news for professionals and consumers.
  non prescription ed drugs
  Get here. Actual trends of drug.

 29. RobertanEft

  Top 100 Searched Drugs. Definitive journal of drugs and therapeutics.
  canada pharmacy world
  All trends of medicament. Generic Name.

 30. Michaeleffiz

  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Top 100 Searched Drugs.
  best online canadian pharmacy
  Top 100 Searched Drugs. Cautions.

 31. Edgarscoms

  Everything information about medication. Some trends of drugs.
  canadian drugs online
  Everything information about medication. Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 32. Jeffreyjem

  Actual trends of drug. Get here.
  canadian drugstore online
  Everything information about medication. Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 33. RobertanEft

  Long-Term Effects. What side effects can this medication cause?
  canadian drugs
  Long-Term Effects. Definitive journal of drugs and therapeutics.

 34. RobertanEft

  Long-Term Effects. Some are medicines that help people when doctors prescribe.
  best medication for ed
  Cautions. earch our drug database.

 35. Donaldgem

  п»їMedicament prescribing information. safe and effective drugs are available.
  can i get generic clomid pill
  Some trends of drugs. What side effects can this medication cause?

 36. PhilipZinue

  Get information now. What side effects can this medication cause?
  ed remedies
  Get warning information here. Learn about the side effects, dosages, and interactions.

 37. Rheba Lanners

  I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here regularly. I am quite sure I will learn a lot of new stuff right here! Best of luck for the next!

 38. EfrenRom

  Drug information. What side effects can this medication cause?
  cheap erectile dysfunction pills
  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Drug information.

 39. MortonSpivy

  Commonly Used Drugs Charts. Some are medicines that help people when doctors prescribe.
  medicine for erectile
  Comprehensive side effect and adverse reaction information. Prescription Drug Information, Interactions & Side.

 40. RobertanEft

  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Drug information.
  cure ed
  Some trends of drugs. Drug information.

 41. PhilipZinue

  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Everything what you want to know about pills.
  best male ed pills
  Some trends of drugs. drug information and news for professionals and consumers.

 42. MortonSpivy

  Drug information. Commonly Used Drugs Charts.
  top rated ed pills
  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Learn about the side effects, dosages, and interactions.

 43. DennistrelD

  Everything what you want to know about pills. What side effects can this medication cause?
  https://clomiphenes.com can i order generic clomid without insurance
  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Commonly Used Drugs Charts.

 44. DavidRop

  Medicament prescribing information. Read information now. ampicillin amoxicillin
  Read information now. Everything about medicine.

 45. AaronBup

  Some trends of drugs. Get information now.
  purchase zithromax z-pak
  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Learn about the side effects, dosages, and interactions.

 46. DavidRop

  All trends of medicament. Learn about the side effects, dosages, and interactions.
  https://clomiphenes.online how to get clomid without prescription
  Top 100 Searched Drugs. Read information now.

 47. DennistrelD

  safe and effective drugs are available. Best and news about drug. amoxicillin medicine
  Get information now. Drug information.

 48. Jamesmok

  Learn about the side effects, dosages, and interactions. What side effects can this medication cause? https://amoxicillins.online/ amoxicillin for sale online
  Prescription Drug Information, Interactions & Side. Some are medicines that help people when doctors prescribe.

 49. Donaldgem

  Cautions. Comprehensive side effect and adverse reaction information.
  https://azithromycins.com/ zithromax capsules 250mg
  Drugs information sheet. Learn about the side effects, dosages, and interactions.

 50. DavidRop

  Top 100 Searched Drugs. Medscape Drugs & Diseases. amoxicillin from canada
  What side effects can this medication cause? Long-Term Effects.

 51. DennistrelD

  Commonly Used Drugs Charts. Read information now.
  https://clomiphenes.com can you buy generic clomid without prescription
  Learn about the side effects, dosages, and interactions. Get here.

 52. AaronBup

  Everything information about medication. Get here. https://amoxicillins.com/ amoxicillin buy canada
  What side effects can this medication cause? Get here.

 53. Jamesmok

  earch our drug database. drug information and news for professionals and consumers.
  https://azithromycins.com/ zithromax online
  Prescription Drug Information, Interactions & Side. Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 54. DavidRop

  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Everything what you want to know about pills.
  propecia sale
  What side effects can this medication cause? Commonly Used Drugs Charts.

 55. DennistrelD

  Read information now. Everything what you want to know about pills.
  generic zithromax azithromycin
  Cautions. What side effects can this medication cause?

 56. Donaldgem

  Actual trends of drug. Commonly Used Drugs Charts. https://amoxicillins.com/ generic amoxicillin 500mg
  What side effects can this medication cause? п»їMedicament prescribing information.

 57. JamesduS

  Some trends of drugs. п»їMedicament prescribing information.
  https://levaquin.science/# get generic levaquin prices
  earch our drug database. п»їMedicament prescribing information.

 58. DavidJaw

  Drug information. Get here.
  https://mobic.store/# where buy cheap mobic without insurance
  Read here. Cautions.

 59. DonaldTam

  Medscape Drugs & Diseases. Some trends of drugs.
  prinivil 25 mg
  safe and effective drugs are available. Read here.

 60. DonaldTam

  Everything what you want to know about pills. Generic Name.
  https://lisinopril.science/# lisinopril 40 mg india
  Read now. Commonly Used Drugs Charts.

 61. Willietak

  Everything about medicine. Commonly Used Drugs Charts.
  https://lisinopril.science/# generic zestril
  п»їMedicament prescribing information. Cautions.

 62. JamesduS

  What side effects can this medication cause? Long-Term Effects.
  https://mobic.store/# cost generic mobic price
  Definitive journal of drugs and therapeutics. Commonly Used Drugs Charts.

 63. DavidJaw

  Generic Name. Read information now.
  https://levaquin.science/# can i get levaquin without insurance
  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 64. DavidJaw

  Get here. drug information and news for professionals and consumers. can i buy avodart no prescription
  Prescription Drug Information, Interactions & Side. Actual trends of drug.

 65. KevinDEn

  earch our drug database. Everything about medicine.
  https://stromectolst.com/# ivermectin 80 mg
  drug information and news for professionals and consumers. drug information and news for professionals and consumers.

 66. Jessehoine

  Read information now. What side effects can this medication cause?
  stromectol 3 mg tablet
  drug information and news for professionals and consumers. Definitive journal of drugs and therapeutics.

 67. Ronalddonia

  earch our drug database. Learn about the side effects, dosages, and interactions.
  buy ivermectin
  Generic Name. Generic Name.

 68. Zacharyfek

  Get warning information here. What side effects can this medication cause?
  ivermectin drug
  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Read information now.

 69. KevinDEn

  All trends of medicament. What side effects can this medication cause?
  ivermectin online
  safe and effective drugs are available. Everything information about medication.

 70. KevinDEn

  Prescription Drug Information, Interactions & Side. Read here.
  stromectol liquid
  Learn about the side effects, dosages, and interactions. Generic Name.

 71. Ronalddonia

  п»їMedicament prescribing information. Learn about the side effects, dosages, and interactions.
  ivermectin 1 topical cream
  Everything what you want to know about pills. Commonly Used Drugs Charts.

 72. Jessehoine

  Drug information. Read now.
  https://stromectolst.com/# ivermectin 80 mg
  Read here. Learn about the side effects, dosages, and interactions.

 73. KevinDEn

  Definitive journal of drugs and therapeutics. Everything information about medication.
  ivermectin 1
  Get here. Top 100 Searched Drugs.

 74. Zacharyfek

  Read here. Read here.
  ivermectin 2ml
  Medscape Drugs & Diseases. Everything information about medication.

 75. Ronalddonia

  drug information and news for professionals and consumers. Cautions.
  ivermectin cream 5%
  Long-Term Effects. Definitive journal of drugs and therapeutics.

 76. KevinDEn

  Read information now. All trends of medicament.
  ivermectin 2ml
  Read now. Get here.

 77. Ronalddonia

  Read here. Read now.
  https://stromectolst.com/# stromectol tablets for humans
  п»їMedicament prescribing information. Generic Name.

 78. KevinDEn

  Get warning information here. Read information now.
  ivermectin online
  Learn about the side effects, dosages, and interactions. Everything about medicine.

 79. JamesVex

  Some are medicines that help people when doctors prescribe. drug information and news for professionals and consumers.
  ivermectin 6mg dosage
  Read here. Commonly Used Drugs Charts.

Parašykite komentarą