Kodėl vyrai (ne)rūšiuoja?

Per pastaruosius metus svečiuodamasi pas draugus ir mesdama arbatos pakelį į šiukšlinę, pastebėdavau, kad kai kuriuose namuose nėra rūšiuojama. Visad trumpam sustodavau, pagalvodavau ir galiausiai šeimininkams nieko nesakydavau. Vis tik vieną kartą nesusilaikiau ir paklausiau – „o tai tu nerūšiuoji“? Nustebau ir nudžiugau, kai draugas po kelių dienų atsiuntė plastiko pakuotę ir tikslinosi „o kur mesti šitą“?

Šiame straipsniuke aprašau savo eksperimentą – pokalbių apie (ne)rūšiavimą su pažįstamais vaikinais rezultatą. Įdomu buvo kalbinti būtent vaikinus, kadangi statistiškai mažesnį vyrų įsitraukimą rūšiuoti tiek Lietuvoje, tiek Europoje patvirtina įvairios visuomenės nuomonės apklausos. O ir šiaip pokalbių apie rūšiavimą vengiu – jei koks pokalbis ir užsimezga, tai tik merginų tarpe.

Kalbinant nerūšiuojančius vaikinus, labiausiai pradžiugino tai, kad jie nėra gryni nerūšiuotojai – beveik visi patvirtino, kad į taromatus priduoda depozitinę tarą, taip pat beveik visi atsakingai atsisveikina su nebenaudojamomis baterijomis bei žino, kad pasibaigusio galiojimo vaistus priima vaistinės. Keli kalbintieji taip pat paminėjo, kad rūšiuoja, kai nuvyksta į svečius ar būna viešoje vietoje – prekybos centre, oro uoste ar kt., kur yra skirtingos rūšiavimo dėžės – „tuomet ranka automatiškai tiesiasi link tinkamos talpos“. Vis dėlto, namuose rūšiuoti savo atliekas kalbinti vaikinai nenori dėl kelių dažniausių priežasčių:

1. Nėra vietos

Beveik visi nerūšiuotojai kaip pirmą argumentą minėjo vietos trūkumą. Žinau, kad kai kurie iš jų gyvena nedidelės kvadratūros kambariuose bendrabučiuose ir vietos ten nėra daug. Kita vertus, panašaus dydžio kambaryje gyvena ir kalbintas rūšiuotojas, kuris nemato problemos rūšiuoti gyvenant mažesniame būste – jis pasakoja, kad šiukšles tenka išnešti dažniau, tačiau tai nėra sunku, nes konteineriai pastatyti šalia namų.

Dažniausiai visi – rūšiuojantys ir ne, šiukšles kaupia virtuvės zonoje po kriaukle, o spintelės būna standartinio dydžio, tad vietos trūkumas yra labiau įsitikinimas ir pretekstas to nedaryti. Tai puikiai iliustruoja ir „Rūšiuoji, vadinasi galvoji“ kampanijos sukurtas filmukas, kuriame „Kito kampo“ aktoriai su humoru parodo, kad rūšiavimui svarbiausia ne plotas, o tvarkingas išdėstymas:

 

Į rūšiavimo vietos problemą taip pat galima pasižiūrėti kūrybiškai. Pavyzdžiui, vienas iš rūšiuotojų buitines atliekas kaupia standartiškai – po kriaukle, o rūšiuojamas – koridoriaus spintoje: „Taip, jeigu pas mane atvyktumėte, tai striukę kabintumėte virš šiukšlių. Bet tai dar labiau mane skatina indelius išplauti, nuvalyti, kad spintoje nebūtų blogo kvapo“.

Į rūšiavimo erdvę galima pažiūrėti kūrybiškai – vieno iš kalbintų vaikinų rūšiavimo talpos koridoriaus spintoje

2. Užima daugiau laiko

Pradėti rūšiuoti taip pat trukdo įsitikinimas, kad papildomas atliekų išskyrimas į atskiras kategorijas užima daugiau laiko. Vis dėlto, kalbinti rūšiuotojai vieningai sutaria, kad rūšiavimas nėra sudėtingas procesas – tai  labiau įpročio reikalas, o, pradedant naujus įpročius, svarbiausia – nusiteikimas.

Vieno iš kalbintų vaikinų pavyzdys rodo, kad rūšiavimo įprotį gali paskatinti kelionės bei gyvenimas užsienyje. Kalbintas vaikinas su kambariokais pradėjo rūšiuoti po vienos vasaros, kai visi butiokai aktyviai keliavo. Rūšiavimą inicijavęs kambariokas vasarą praleido užsienyje pas tetą, kuri buvo griežta rūšiavimo atžvilgiu.  Kalbintas vaikinas tą pačią vasarą taip pat dirbo užsienyje – jį rūšiuoti skatino ne tik darbovietėje, bet ir namuose, kuriuose gyveno – vietiniai gyventojai visas atliekas prašė rūšiuoti net į 5 skirtingus konteinerius. Pripratę rūšiuoti svečiose šalyse šį įprotį vaikinai sėkmingai pritaikė ir grįžę namo:

Prie rūšiavimo talpų kaba plakatas „If not you, then who?“ 🙂

Visi kalbinti vaikinai taip pat pasakojo, kad rūšiuoti popierių, kartoną bei stiklinę tarą – ypač paprasta, ir tai nereikalauja daug papildomų pastangų – visi noriai stiklinę tarą praskalauja, o didesnes popieriaus/kartono atliekas – smulkina, kad tilptų į rūšiavimo talpą. Vaikinai atliekas taip pat „įdarbina“, pavyzdžiui, vieno vaikino namuose didesnės prekių dėžės pritaikytos rūšiavimui, o maišai naudojami pakartotinai (žr. pagrindinę straipsniuko foto).

Visiems kalbintiems rūšiuotojams daugiausia klausimų ar nepatogumų kelia plastikas – ypač kai jis būna kombinuotas – pavyzdžiui, tetrapakai. Vis dėlto, plastiką vaikinai taip pat rūšiuoja, prireikus ir praskalauja, taip pat atkreipia dėmesį į skirtingas plastiko rūšis bei jų ženklinimą.

Vieno iš kalbintų vaikinų rūšiavimo erdvė

3. O kodėl turėčiau?

Kitas kalbintų vaikinų nerūšiavimo priežastis galima apibendrinti fraze „o kodėl turėčiau“? Keli iš kalbintų vaikinų nemato motyvacijos rūšiuoti, nes yra girdėję, kad visas surūšiuotas atliekas surinkėjai sumeta į vieną vietą, tad rūšiavimas yra beprasmis darbas (nors taip ir nėra). Vienas iš kalbintų rūšiuotojų prisipažino, kad nors ir rūšiuoja dėl mažesnės atliekų surinkimo kainos, visgi gandai, kad viskas sumetama į vieną skyrių – demotyvuoja. Dar vienas nerūšiuotojų sutinka, kad rūšiuojamos atliekos yra ištekliai, tačiau mano, kad nėra teisinga, jog vartotojai yra įdarbinami tas žaliavas surūšiuoti: „aš sumoku pinigus už pakuotę, tuomet žaliavos surinkėjai tikisi, kad aš jiems atiduosiu nemokamai išrūšiuotą žaliavą, kurią jie gali parduoti perdirbėjui arba patys perdirbę – parduoti. Tai man atrodo nelogiška. Stiklinę tarą priduodamas atgauni pinigus, tačiau visa kita žaliava atiduodama nemokamai“.

O štai kalbinti rūšiuotojai palaiko žiedinės ekonomikos idėją ir sutinka prie jos prisidėti, nes „ištekliai neatsiranda „iš oro“ ir nenori, kad kiekvieną kartą atliekos, likusios po produkto suvartojimo, atgultų sąvartynuose ar būtų sudegintos: „labiausiai man patinka idėja, jog panaudotas produktas gali būti dar kartą naudojamas kito produkto gamybai. Iš esmės mane žavi žiedinės ekonomikos pricipai, kurie skatina, jog tos pačios žaliavos sugrįžtų į rinką vis iš naujo, o tokiu būdu sutaupoma labai daug žemės resursų“.  

Kas paskatintų rūšiuoti?

Vystydama straipsnio idėją žinojau, kad nerūšiuojama ne dėl lyties – prieš tai išvardintos priežastys lemia ne tik vyrų, bet ir moterų nenorą rūšiuoti. Visi – tiek kalbinti rūšiuotojai, tiek nerūšiuotojai sutinka, kad rūšiavimo sistema dar turėtų būti tobulinama, kad rūšiuoti būtų ir patogu, ir prasminga. Rūšiuojantys vaikinai pastebi, kad ne visur rūšiavimui yra sudarytos tinkamos sąlygos: „daug kur tiesiog nėra rūšiavimo konteinerių, o žmonės juk negali 15 minučių nešti šiukšlių į kitą kaimynystę. Mano gyvenamojoje aplinkoje situacija gera – aplink daug naujų atliekų rūšiavimo konteinerių, tačiau taip yra tikrai ne visur“. Rūšiuotojai taip pat mano, kad visiems rūšiuoti būtų paprasčiau, o surūšiuotų šiukšlių procentas kiltų, jei iš prekybos būtų išimtos sunkiai rūšiuojamos pakuotės. Pavyzdžiui, kai kurie žino, kad tetrapakus reikia rūšiuoti prie plastiko, tačiau tuo pačiu yra girdėję, kad šios pakuotės nėra tinkamos perdirbimui, tad tetrapakų rūšiavimas kelia abejonių. Taip pat klausimas – rūšiuoti ar ne – kyla susidūrus su 7-netu pažymėta pakuote – tokios pakuotės yra sudarytos iš kelių rūšių plastiko ir nėra perdirbamos. Vartotojai tokias pakuotes linkę rūšiuoti, tačiau „rūšiavimas atrodo kiek beprasmis, kai žinai, kad tai nebus perdirbta ir pakartotinai panaudojama“.

Įdomius su rūšiavimu susijusius faktus  galite rasti 2015 m. „Sprinter“ visuomenės nuomonės tyrime dėl atliekų rūšiavimo. Čia taip pat pateikiami ir respondentų atsakymai dėl rūšiavimą galinčių paskatinti veiksnių:

Minėtos apklausos rezultatai dar kartą patvirtino, kad prie aplinkosaugos problemų mažinimo rūšiuojant daugiau prisideda moterys. Kita vertus, apklausa atskleidė, kad vyrai prie aplinkosaugos labiau prisideda kitais būdais, pavyzdžiui, taupydami elektros energiją bei vandenį – juk šis aspektas taip pat labai svarbus kalbant apie aplinkos saugojimą? 😉 

Pabaigai
Niekada negalvojau, kad dažnai mano vengiamas klausimas „o kodėl tu nerūšiuoji?“ gali paskatinti draugą pradėti rūšiuoti. Negalvojau, kad prašysiu pažįstamų vaikinų atsiųsti geros kokybės šiukšlinių nuotraukas. Vis dėlto, pokalbiai apie (ne)rūšiavimą man tapo puikia galimybe savo aplinką pažinti iš man dar nežinomo kampo. Nebijokime temų apie aplinkosaugą, tarp jų – ir rūšiavimą – gal tie, rodos, nepatogūs pokalbiai atves prie malonių atradimų ir paskatins gerus draugų įpročius? 😉

___

Žalios bendruomenės tinklaraštis atviras visiems, tad jeigu ir Tu nori pasidalinti žaliu turiniu – parašyk mums laiškelį ir padėk sukurti tvarios informacijos lobyną!

DALINTIS:

This Post Has 119 Comments

 1. data macau

  I really like reading through a post that can make men and women think. Also, thank you for allowing me to comment!

 2. live draw sdy

  naturally like your web site however you need to take a look at the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth on the other hand I will surely come again again.

 3. taipei togel

  You’re so awesome! I don’t believe I have read a single thing like that before. So great to find someone with some original thoughts on this topic. Really.. thank you for starting this up. This website is something that is needed on the internet, someone with a little originality!

 4. Michaelgroor

  Read information now. Everything information about medication.

  prednisone 40 mg price
  Prescription Drug Information, Interactions & Side. Some are medicines that help people when doctors prescribe.

 5. Michaelgroor

  Get here. Everything information about medication.

  prednisone for sale
  Drug information. Medscape Drugs & Diseases.

 6. WillisEndug

  Get information now. Get here.
  https://tadalafil1st.online/# cost of tadalafil in india
  Learn about the side effects, dosages, and interactions. Read information now.

 7. rtp jarwo

  I think the content you share is interesting, but for me there is still something missing, because the things discussed above are not important to talk about today.

 8. AlbertSeada

  Everything what you want to know about pills. Read now.
  lowest price tadalafil
  Everything what you want to know about pills. Commonly Used Drugs Charts.

 9. MorrisCaw

  Read now. Everything information about medication.
  https://tadalafil1st.online/# cialis viagra cocktail
  Comprehensive side effect and adverse reaction information. Some trends of drugs.

 10. RobertMig

  Read here. Drug information.
  cialis on ebay
  Top 100 Searched Drugs. Get warning information here.

 11. WillisEndug

  Actual trends of drug. drug information and news for professionals and consumers.
  cialis online overnight shipping
  Get warning information here. Commonly Used Drugs Charts.

 12. This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

 13. RobertMig

  Everything information about medication. Top 100 Searched Drugs.
  https://tadalafil1st.com/# levitra versus cialis
  Read now. Generic Name.

 14. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your website provided us with useful info to work on. You have done a formidable process and our whole community might be thankful to you.

 15. WillisEndug

  Read here. Comprehensive side effect and adverse reaction information.
  tadalafil pills for sale
  Learn about the side effects, dosages, and interactions. Prescription Drug Information, Interactions & Side.

 16. AlbertSeada

  Everything about medicine. Prescription Drug Information, Interactions & Side.
  https://tadalafil1st.online/# generic cialis online australia
  Get information now. Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 17. Axomo

  Poszukiwane Zapytanie Dzięki wysokim środkom bezpieczeństwa, natychmiastowym wpłatom i szybkim wypłatom możesz mieć pewność, że podczas korzystania z PayPal do uprawiania hazardu uzyskasz najlepsze wrażenia z gry. Kasyno W Automatach | Największe kasyna z Jackpotami! Wygraj fortunę Bywa tak, że nie możemy z różnych względów zagrać w gry z wypłatami na paypal w kasynie oferującym Paypal jako metodę płatności. Co wynika z wielu różnych sytuacji. Przyczyną może być choćby to, że dany serwis oferuje możliwość złożenia depozytu tą metodą, ale jeśli chodzi o wypłaty kasyno z paypal ich może nie świadczyć. Najczęściej dzieje się tak dlatego, że dana platforma musiałaby za dużo zapłacić prowizji, więc woli tego unikać. Jeśli znaleźliśmy gdzieś indziej atrakcyjny bonus lub odpowiada nam selekcja gier w innym kasynie, warto od razu zapoznać się z metodami płatności oferowanymi przez konkurencyjne kasyno.
  https://eduardohfzu998776.post-blogs.com/36619604/bip-przetarg-kasyno-kujawsko-pomorskie
  Kontynuujmy rozważania do 100.000 zakładów w grupach po 1.000. Widzimy, że oś y poszerzyła zakres od –40.000 jednostek do 50.000 jednostek. Linia zaczyna wyglądać bardziej płynnie, ale możemy zauważyć poważniejsze wychylenia. Oczywiście warto wiedzieć o grach tyle, ile tylko się da, dlatego polecamy zapoznanie się z bezstronnymi recenzjami bettingexpert. Wszystkie automaty do gry i ich recenzje w jednym miejscu, w doskonałym porządku. Dostępna u nich oferta zakładów piłkarskich jest bardzo zróżnicowana i szeroka, upieczone. Potem zdało mi się, suszone lub w postaci dżemu. Ustawa nie mówi o tym, zarejestruj kasyno i uzyskaj darmowy obrót na stronie internetowej firmy. Nowa Msza odprawiana jest na stołach, kiedy mówiłem o Czyśćcu i o Piekle. Z ojcem Iwony znał się jeszcze z młodych lat, o tych dwóch prawdach. Warto zwracać szczególną uwagę na dobór wysokiej jakości produktów, które wy uważacie za bajkę.

 18. rtp bambu4d

  I am truly thankful to the owner of this web site who has shared this fantastic piece of writing at at this place.

 19. SammyDreld

  Learn about the side effects, dosages, and interactions. Definitive journal of drugs and therapeutics.
  cheap cialis pills uk
  drug information and news for professionals and consumers. Generic Name.

 20. RobertMig

  Prescription Drug Information, Interactions & Side. Everything what you want to know about pills.
  tadalafil for sale in canada
  Cautions. Definitive journal of drugs and therapeutics.

 21. WillisEndug

  Drugs information sheet. Long-Term Effects.
  buy generic tadalafil
  Learn about the side effects, dosages, and interactions. Best and news about drug.

 22. BradleyWhone

  Everything information about medication. п»їMedicament prescribing information.
  viagra or cialis reviews
  Comprehensive side effect and adverse reaction information. Get here.

 23. bambu 4d

  very informative articles or reviews at this time.

 24. SammyDreld

  Read information now. Get here.
  sildenafil over counter
  Everything what you want to know about pills. Get information now.

 25. CharlesCoiny

  Best and news about drug. Everything information about medication.
  ildenafil citrate
  Some trends of drugs. Read now.

 26. BradleyWhone

  Actual trends of drug. Prescription Drug Information, Interactions & Side.
  viagra prescription savings program
  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Read information now.

 27. Edgarscoms

  Commonly Used Drugs Charts. Best and news about drug.
  https://canadianfast.com/# cat antibiotics without pet prescription
  Drug information. Commonly Used Drugs Charts.

 28. link bambu4d

  I think the content you share is interesting, but for me there is still something missing, because the things discussed above are not important to talk about today.

 29. Jeffreyjem

  Get information now. Best and news about drug.
  canadian pharmacy 365
  Drugs information sheet. Some trends of drugs.

 30. riz

  FIND FEATURED STORIES ABOUT THE TOP PLAYERS IN SNOOKER TODAY 24/12/2022 at 12:39 24/12/2022 at 12:39 Football | Hockey | Tennis | Basketball | Handball | Volleyball | Baseball | Am. football | Rugby Union | More sports » Bet on Snooker from your mobile with 1xbet! Football | Hockey | Tennis | Basketball | Handball | Volleyball | Baseball | Am. football | Rugby Union | More sports » REFRESH REFRESH REFRESH 24/12/2022 at 12:39 All dates and venues are subject to change. REFRESH Bet on Snooker from your mobile with 1xbet! FIND FEATURED STORIES ABOUT THE TOP PLAYERS IN SNOOKER TODAY Watch trending snooker videos with highlights from recent matches. Catch this season’s best head-to-head rivalries in action. All Games | LIVE | Finished | Odds Watch trending snooker videos with highlights from recent matches. Catch this season’s best head-to-head rivalries in action.
  https://nova-wiki.win/index.php?title=Livescore_yesterday_soccer_results
  All Games | LIVE | Finished | Odds REFRESH © 2022 777score.co.uk The service’s fixtures give the opportunity to watch in real time the football scores today. The live is available in text format, allowing to find out: Football | Hockey | Tennis | Basketball | Handball | Volleyball | Baseball | Am. football | Rugby Union | More sports » REFRESH The service’s fixtures give the opportunity to watch in real time the football scores today. The live is available in text format, allowing to find out: Football today can be found in seconds by using the portal’s simple but user-friendly interface. You no longer need to search for dubious sites and use unverified data, as our resource provides all the necessary information for a productive work with sports.

 31. VictorHibre

  Read here. Drug information.
  https://canadianfast.com/# best canadian pharmacy online
  Best and news about drug. Top 100 Searched Drugs.

 32. Edgarscoms

  What side effects can this medication cause? Generic Name.
  canadian mail order pharmacy
  Everything what you want to know about pills. Read information now.

 33. Michaeleffiz

  Drug information. Learn about the side effects, dosages, and interactions.
  https://canadianfast.com/# ed meds online without prescription or membership
  Read here. Drug information.

 34. Jeffreyjem

  Best and news about drug. Get warning information here.
  https://canadianfast.online/# ed meds online without prescription or membership
  Top 100 Searched Drugs. Everything what you want to know about pills.

 35. Edgarscoms

  drug information and news for professionals and consumers. Get warning information here.
  https://canadianfast.online/# online canadian drugstore
  Read here. Get information now.

 36. Jeffreyjem

  Get information now. Top 100 Searched Drugs.
  https://canadianfast.com/# anti fungal pills without prescription
  Learn about the side effects, dosages, and interactions. Generic Name.

 37. Edgarscoms

  Medicament prescribing information. Get warning information here.
  canadian drugs
  Definitive journal of drugs and therapeutics. Long-Term Effects.

 38. MortonSpivy

  Top 100 Searched Drugs. Everything information about medication.
  pills for ed
  Read now. Some trends of drugs.

 39. Maricela Kaizer

  Thanks for sharing excellent informations. Your web-site is very cool. I’m impressed by the details that you have on this website. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the information I already searched all over the place and simply could not come across. What a great web site.

 40. RobertanEft

  Learn about the side effects, dosages, and interactions. п»їMedicament prescribing information.
  ed pills cheap
  Commonly Used Drugs Charts. Medscape Drugs & Diseases.

 41. PhilipZinue

  Drug information. Medscape Drugs & Diseases.
  ed pills online
  Generic Name. earch our drug database.

 42. EfrenRom

  What side effects can this medication cause? Everything information about medication.
  ed pills gnc
  Actual trends of drug. п»їMedicament prescribing information.

 43. RobertanEft

  Everything about medicine. Get warning information here.
  https://edonlinefast.com ed pills that really work
  Cautions. п»їMedicament prescribing information.

 44. PhilipZinue

  Everything about medicine. Read here.
  ed treatment drugs
  All trends of medicament. Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 45. MortonSpivy

  Commonly Used Drugs Charts. Medscape Drugs & Diseases.
  natural ed remedies
  Drug information. Some trends of drugs.

 46. Donaldgem

  Get warning information here. Get warning information here. amoxicillin 500mg capsules uk
  Actual trends of drug. п»їMedicament prescribing information.

 47. DennistrelD

  Drugs information sheet. Drugs information sheet. amoxicillin 500mg capsules
  Cautions. Some are medicines that help people when doctors prescribe.

 48. Jamesmok

  Get here. п»їMedicament prescribing information. https://amoxicillins.com/ amoxicillin 500mg over the counter
  Comprehensive side effect and adverse reaction information. What side effects can this medication cause?

 49. DavidRop

  Read information now. What side effects can this medication cause?
  order generic propecia pill
  Commonly Used Drugs Charts. Top 100 Searched Drugs.

 50. Jamesmok

  Get information now. Some trends of drugs.
  purchase zithromax z-pak
  Medscape Drugs & Diseases. Get warning information here.

 51. Donaldgem

  Everything information about medication. safe and effective drugs are available.
  where to get cheap propecia pill
  Cautions. Prescription Drug Information, Interactions & Side.

 52. AaronBup

  п»їMedicament prescribing information. safe and effective drugs are available.
  https://clomiphenes.com can i purchase cheap clomid without rx
  All trends of medicament. Read information now.

 53. DavidRop

  What side effects can this medication cause? Actual trends of drug.
  https://finasteridest.com/ how to buy propecia online
  Everything about medicine. Some trends of drugs.

 54. Jamesmok

  п»їMedicament prescribing information. Cautions.
  https://clomiphenes.com order clomid tablets
  earch our drug database. safe and effective drugs are available.

 55. DavidRop

  Drug information. drug information and news for professionals and consumers. where can i buy amoxicillin online
  Some trends of drugs. drug information and news for professionals and consumers.

 56. Jamesmok

  Drug information. Get warning information here.
  can i buy generic propecia
  Learn about the side effects, dosages, and interactions. Generic Name.

 57. AaronBup

  Everything information about medication. Get warning information here.
  generic zithromax 500mg
  earch our drug database. Everything about medicine.

 58. DennistrelD

  Read information now. Everything what you want to know about pills.
  clomid without prescription
  Drugs information sheet. earch our drug database.

 59. DavidRop

  drug information and news for professionals and consumers. What side effects can this medication cause?
  https://clomiphenes.online can i order cheap clomid prices
  Generic Name. Drugs information sheet.

 60. DonaldTam

  safe and effective drugs are available. All trends of medicament.
  lisinopril 10 mg canada cost
  Long-Term Effects. Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 61. DavidJaw

  Get here. Best and news about drug. cost avodart without rx
  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Everything what you want to know about pills.

 62. JamesduS

  Some are medicines that help people when doctors prescribe. earch our drug database.
  where to buy mobic pill
  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Drugs information sheet.

 63. Willietak

  drug information and news for professionals and consumers. Prescription Drug Information, Interactions & Side.
  cost of cheap nexium
  Comprehensive side effect and adverse reaction information. safe and effective drugs are available.

 64. DonaldTam

  Prescription Drug Information, Interactions & Side. Read here.
  zestoretic 10 mg
  Read information now. Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 65. JamesDog

  Learn about the side effects, dosages, and interactions. Comprehensive side effect and adverse reaction information.
  cost levaquin online
  Read information now. Get warning information here.

 66. Willietak

  Top 100 Searched Drugs. Everything about medicine.
  where buy nexium
  Everything about medicine. Drug information.

 67. JamesduS

  Everything about medicine. Top 100 Searched Drugs.
  lisinopril 12.5
  Cautions. Get information now.

 68. Ronalddonia

  п»їMedicament prescribing information. drug information and news for professionals and consumers.
  ivermectin where to buy for humans
  Read information now. Get information now.

 69. KevinDEn

  Get warning information here. What side effects can this medication cause?
  ivermectin 500ml
  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Commonly Used Drugs Charts.

 70. Zacharyfek

  Generic Name. Comprehensive side effect and adverse reaction information.
  https://stromectolst.com/# stromectol 12mg
  What side effects can this medication cause? Best and news about drug.

 71. Ronalddonia

  drug information and news for professionals and consumers. Get information now.
  https://stromectolst.com/# generic ivermectin
  drug information and news for professionals and consumers. Get information now.

 72. Jessehoine

  Commonly Used Drugs Charts. safe and effective drugs are available.
  ivermectin canada
  Drug information. safe and effective drugs are available.

 73. KevinDEn

  Cautions. Get information now.
  https://stromectolst.com/# ivermectin iv
  Comprehensive side effect and adverse reaction information. All trends of medicament.

 74. Ronalddonia

  Medscape Drugs & Diseases. Actual trends of drug.
  ivermectin coronavirus
  Commonly Used Drugs Charts. drug information and news for professionals and consumers.

 75. KevinDEn

  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Actual trends of drug.
  stromectol 3 mg price
  Everything about medicine. Learn about the side effects, dosages, and interactions.

 76. Zacharyfek

  Comprehensive side effect and adverse reaction information. All trends of medicament.
  ivermectin price usa
  Read information now. Get here.

 77. Ronalddonia

  Read now. Everything information about medication.
  ivermectin buy
  Comprehensive side effect and adverse reaction information. Drugs information sheet.

 78. KevinDEn

  Long-Term Effects. Get information now.
  generic stromectol
  Cautions. Medscape Drugs & Diseases.

 79. Zacharyfek

  п»їMedicament prescribing information. earch our drug database.
  https://stromectolst.com/# stromectol ivermectin
  drug information and news for professionals and consumers. Some are medicines that help people when doctors prescribe.

 80. Ronalddonia

  Top 100 Searched Drugs. safe and effective drugs are available.
  stromectol for sale
  Read information now. earch our drug database.

 81. KevinDEn

  Everything about medicine. Learn about the side effects, dosages, and interactions.
  stromectol prices
  Everything about medicine. Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 82. JamesVex

  Get information now. Everything what you want to know about pills.
  where to buy stromectol
  Definitive journal of drugs and therapeutics. Everything about medicine.

 83. poognib

  Over 60 per cent of our study s participants experienced slow onset MI, but had expected the severe symptoms associated with fast onset MI kamagra website

 84. lergona

  If one is not careful, it is very likely that he will be sucked into the black hole and Woody Male Enhancement Pills unable to get an erection even with viagra be seriously injured buy viagra and cialis online All the nodules were then removed and their global volume was measured

Parašykite komentarą