Tvarūs apsipirkimo įpročiai – po žingsnelį

Kol vieni į ekologinius judėjimus vis dar žiūri skeptiškai ir sako, kad „aš vienas nieko nepakeisiu“, kiti pernelyg aklai seka žaliąsias madas ir atsikrato visko, kas nėra tvaru, pakeisdami tvaresniais daiktais – perka ir bando visas ekologiškas naujoves. Aš noriu jus pakviesti būti praktiškais ir ugdyti aplinkai draugiškus įpročius po žingsnelį.

Kuomet išsigryninau, kad noriu gyventi tvariau, pradėjau sekti savo vartojimo įpročius, t. y. kaip dažnai ir kur apsiperku, kokius daiktus ir produktus perku reguliariai. Pirmąjį mėnesį grįžusi iš parduotuvės, viską dėliodavau ant stalo surūšiuodama, kad savo įpročius galėčiau įsivertinti vizualiai:

 • Produktai be pakuotės (dažniausiai vaisiai ir daržovės be maišelių arba daugkartiniuose maišeliuose);
 • Produktai popierinėse pakuotėse;
 • Produktai plastikinėse pakuotėse.
collage

Daugiausiai dėmesio skyriau krūvelei produktų plastikinėse pakuotėse ir pradėjau svarstyti – gal yra kokios tvaresnės pakuočių alternatyvos? Išsigryninau sau, kad man svarbiausia – produktas ir jo kokybė, o pakuotė yra tik laikini „namai“ transportavimo į parduotuvę ir į mano namus metu – pasiekus namus pakuotė daugeliu atvejų tampa šiukšle. Nusprendžiau, kad galiu pirkti produktus praktiškesnėse pakuotėse, iš medžiagų, kurios yra labiau perdirbamos. Dalinuosi savo atradimais:

 • Kiaušiniai: juos galima pirkti plastikinėse arba popierinėse pakuotėse – kviečiu rinktis antrąjį variantą, o popierinę pakuotę po to surūšiuoti – pakuotė vėliau atgims į naujus popierinius gaminius;
 • Pomidorų padažas: jį galima pirkti plastikinėse arba stiklinėse pakuotėse; stiklas yra tvaresnė alternatyva, kadangi, jį išrūšiavus, stiklas perdirbamas neribotą kiekį kartų. Be to, stiklainį panaudojus, galite kūrybiškai pritaikyti buityje įvairiems produktams laikyti (pvz. arbatai ar džiovintiems vaisiams, žr. žemiau);
 • Pienas: jį galima pirkti plastikinėse arba kombinuotose (tetra pak) pakuotėse – aš renkuosi plastikinio butelio variantą, kadangi tetra pak pakuotė sudaryta iš popieriaus bei plastiko, todėl jos perdirbimas labai labai ribotas (nėra tinkamų įrenginių);
 • Sultys: pirkdami sultis, turite daug pakuočių pasirinkimų – plastikinę, stiklinę bei tetra-pak pakuotes. Skatinu rinktis stiklinę arba plastikinę pakuotę – jau žinote kodėl 😉

 • Arbata: ją galima pirkti kartoninėse dėžutėse (pakeliais) arba sveriamą (savo pakuotėje). Renkuosi minimalesnį arbatos pakuotės variantą – perku sveriamą arbatą savo pakuotėje arba didesnį arbatos kiekį popierinėje ar plastikinėje pakuotėje. Mano nuomone, arbatos pakavimas į plastiką-kartotinę dėžutę-arbatos maišelius ir papildomus popierinius/plastikinius vokelius yra perteklinis, o perkant birią arbatą yra ir daugiau privalumų – galima kelias arbatos rūšis sumaišyti ir išgauti naujus skonius.
 • Džiovinti vaisiai: juos galima pirkti plastikinėse pakuotėse arba rinktis sveriamus – savo daugkartiniuose vaisių/daržovių maišeliuose – tokiu būdu išvengsite papildomos pakuotės, o taip galėsite pirkti kiekį, kuris reikalingas būtent jums.
 • Tualetinis popierius: jį galima pirkti plastikinėje arba popierinėje pakuotėje; renkuosi pirkti paprastesnį variantą – popierių minimalioje popierinėje pakuotėje; taip pat svarbu atkreipti dėmesį, kad popieriaus kvėpinimui bei balinimui naudojamos papildomos cheminės medžiagos, tad skatinu rinktis kuo paprastesnį poperiaus variantą.
 • Muilas: galima pirkti plastikinėje arba popierinėje pakuotėje – skatinu rinktis pastarąjį variantą.

Džiaugiuosi, kad praktiškai mąstau apie savo vartojimo įpročius ir vartodama kuriu ne šiukšles, kurių negalima perdirbti, o resursus, iš kurių vėl atgims pakuotės – laikini mūsų vartojamų produktų ir daiktų „namai“. Tobulėti dar tikrai yra kur, tačiau kaip ir visi įpročiai, taip ir tvaraus apsipirkimo įprotis turi būti ugdomas po truputį.
Tikiuosi, kad mano patirtis ir jus įkvėps permąstyti savo kasdienius apsipirkimo ir vartojimo įpročius. Pradėkite nuo šiandien ir pažiūrėkite, kur tai jus nuves 😉

Žalios bendruomenės tinklaraštis atviras visiems, tad jeigu ir Tu nori pasidalinti žaliu turiniu – parašyk mums laiškelį ir padėk sukurti tvarios informacijos lobyną!

DALINTIS: