Tvarumas ir vaikystė: kaip ugdyti aplinkai draugiškus įpročius?

Tvarumas – tai gyvenimo būdas, kurio taip lengvai nepasirinksi. Šis žingsnis reikalauja nemažai žinių, valios ir noro. Dėl to yra svarbu aplinkai draugiškus įgūdžius formuoti nuo pat vaikystės, kad tvarumas taptų ne darbas, o įprotis. Juk ne veltui yra sakoma, kad vaikai yra mūsų ateitis. Svarbu, kad jie kuo anksčiau suvoktų rūpesčio mūsų planeta svarbą. Įpročius ir vertybes lengviausia įskiepyti pavyzdžiu ir žaidimais. Kaip gerai, kad Mados fėja sutiko pasidalinti jos mėgstamiausiais žaidimais ir vertingais patarimais, kaip pamažu artėti tvaraus gyvenimo link. 

Diskusija: kaip galime panaudoti darkart?

Turbūt pritarsite, kad namuose plastiko ir popieriaus atliekų dėžė pildosi greičiau nei norėtumėte. Suvalgyti sausainiai, sunaudotas indų ploviklis ar iki paskutinio lašo išspausta dantų pasta lygu trys pakuotės atliekų konteineryje. Arba dar labiau užteršta gamta. Tam, kad galėtume sumažinti visos šeimos vartojimą, reikia įjungti mąstymą ir fantaziją. Tvarumo taisyklė numeris vienas yra atliekas panaudoti antrą (o gal net ir trečią?) kartą. Po pusryčių neskubėkite išmesti jogurto indelio ar nuo popierinio rankšluosčio likusios tūbelės. Kartu su vaiku padiskutuokite, kaip galėtumėte tai panaudoti antrąkart. Nebijokite svajoti ir eksperimentuoti. Gal iš atliekų galite padaryti kokį rankdarbį? O gal į kruopščiai išplautus indėlius ar dėžutes susidėti smulkias lego detales? Tokia diskusija ir minčių lietus gali tapti savotišku žaidimu, edukacijos minute ir būdu pamiklinti fantaziją!

"Mados fėjos" nuotrauka

Užduotis: pasiruošimas keliauti į parduotuvę

Jeigu į parduotuvę einate ar važiuojate su vaiku, duokite jam užduotį: kaskart užtikrinti, kad iš namų išeitumėte su savu pirkinių maišeliu. Nesvarbu, ar maišelis bus medžiaginis, ar plastikinis, svarbu, kad išvengtumėte papildomų maišelių pirkimo parduotuvėje, kas būtų jau ne tvarumas, o neapgalvotas vartojimas. Pagalvokite, jeigu žmogus maišelio nepirktų kaskart užėjęs į parduotuvę, galėtų sutaupyti tiek savų pinigų, tiek resursų. Vaikas netgi gali prekėms skirtus maišelius įsidėti į savo kuprinę, o prireikus – paduoti mamai ar tėčiui arba pats sudėti pirkinius į maišelius. Taip vaikui ugdysite ne tik tvarų įprotį, bet ir atsakingumo, savarankiškumo jausmą. Tikėtina, kad tokį įprotį vaikas įgis visam gyvenimui, tad ir užaugęs eidamas į parduotuvę mąstys apie paliktą pėdsaką gamtoje. 

"Mados fėjos" nuotrauka

Žaidimas: surūšiuok teisingai

Ar žinojote, kad paprasčiausius buities darbus galime paversti įdomiu žaidimu mažiesiems namų gyventojams? Vienas iš jų – atliekų rūšiavimas. Tai yra itin svarbus žingsnis tvaraus gyvenimo link. Pirma supažindinkite, kokios atliekos yra metamos į kurią šiukšliadėžę. Kad pradžia būtų sklandesnė, galite ant jų priklijuoti lapelius su žodžiais, simboliais ar spalvomis, kurios žymi, kokias atliekas reikia mesti. Jeigu namuose neturite rūšiavimo šiukšliadėžių, bet vis tiek norite ugdyti atliekų rūšiavimo įprotį, panaudokite paprastas dėžes ar krepšius. Jas taip pat pažymėkite spalvomis ar etiketėmis. Užteks kelių žaidimų, namie matomo pavyzdžio ir namuose turėsite tikrą atliekų rūšiavimo ekspertą, kuris gebės ne tik taisyklingai rūšiuoti, bet ir pamokys kitus šeimos narius ar draugus! 

Ir žinoma, nepamirškite, kad didžiausias pavyzdys savo vaikams esate Jūs, mieli tėveliai. Mados fėja linki Jums sėkmės ir lašelio kantrybės, kartu su šeima einant aplinkai draugiškesniu keliu. Visada atminkite, kad tvarumas gali būti ne tik sudėtinga, bet ir linksma kelionė: viskas priklauso nuo Jūsų požiūrio.

"Mados fėjos" nuotrauka

DALINTIS: