Ko gali pasimokyti iš savo močiutės?

Dabar kiek su pašaipa pasakojama, kad tik atsiradus plastikiniams maišeliams močiutės juos plaudavo, džiovindavo ir vėl naudodavo (ir taip – daug kartų). Aišku, jos tai darė ne dėl tvarumo, o labiau dėl taupumo, kadangi tuo metu trūko ne tik daiktų, bet ir kai kurių maisto produktų. Turimus daiktus žmonės labiau tausodavo, tad apie tų laikų apsipirkimo įpročius ir vyravusį praktiškumą pakalbinau močiutę Lionę. Tikslius faktus mėgstančius skaitytojus įspėju, kad šiuo pokalbiu nesiekiau istorinio tikslumo, labiau norėjosi atspindėti tuometinių įpročių dvasią, tad pokalbyje persipina skirtingi laikotarpiai, ir datų šiame tekste bus vos kelios.

Laikai be plastikinių pakuočių
„Zero waste“ tipo parduotuvių Lietuvoje dar nėra daug, todėl įsivaizduoti apsipirkimą, kurio metu visiškai išvengiama plastikinio pakavimo, yra sudėtinga. Vis dėlto, plastikinių pakuočių mūsų močiučių laikais buvo minimaliai – dominavo stiklinės bei popierinės.

Pieno produktai (pienas, kefyras, pasukos, grietinė) būdavo parduodami 0,5l arba 1l talpos stiklainiuose. Žmonėms toks apsipirkimo būdas buvo įprastas. Stiklainius jie pernaudodavo buityje konservavimui arba vėl grąžindavo į rinką (tuo metu stiklo taras supirkinėdavo).

Be plastiko parduodavo ir mėsą bei jos gaminius. Mėsa buvo sveriama ir pakuojama į popieriaus lakštus – taip pardavinėdavo tiek parduotuvėse, tiek turguose. Močiutė akcentavo, kad mėsa tuo metu nebuvo šlapia kaip dabar, todėl poreikio ją papildomai apvynioti, įpakuoti nebuvo.

Nors kiaušiniai parduotuvėse būdavo sandėliuojami kartoninėse dėžutėse (gal po 30 vnt.), tačiau tų dėžučių pirkėjams neduodavo: „visi prašydavo reikiamo kiaušinių kiekio ir susidėdavo į savo maišelius“, – pasakojo močiutė. „Turguose kiaušiniai būdavo sudėti į pintinėles, pirkėjai įsidėdavo į savo krepšį, pavyzdžiui, susukdami į popierių ar laikraštį“. Klausydama močiutės galvojau, kad nupasakotu būdu pirkti kiaušinių jau niekas nenorėtume – dabar naudojamos kartoninės dėžutės atrodo kur kas patikimesnė apsipirkimo forma.

Esame įpratę pirkti raikytą duoną pakuotėse, tačiau anksčiau duona buvo parduodama tik kepalais. „Duona buvo nepakuojama, tad jei turėdavai maišelį – įsidėdavai į maišelį, o, jei neturėdavai, tai nešdavaisi po pažastim“, – pasakodama šypsojosi močiutė. Paklausus, ar duona be pakuotės greitai nesudžiūdavo, močiutė kraipė galvą – „Ne, nedžiūdavo, o ir taip žmonės greit ją suvartodavo“.

Vilniaus gastronome Nr. 4 pirmą dieną paskelbus valstybinių kainų sumažinimą maisto produktams (1954 m. balandžio mėn.)

Daržoves ir vaisius parduodavo maišeliuose-sietkutėse, o smulkesnius produktus, pavyzdžiui, saldainius, sausainius, uogas – suvyniodavo į popierių.  Močiutė pademonstravo, kaip anksčiau buvo pakuojama susukant popierių ar laikraštį į tūtelę:

Gana ilgą laiką makaronai, kruopos, miltai buvo parduodami atskirose talpose ir būdavo tik sveriami – panašiai kaip dabar veikiančiose „zero waste“ tipo parduotuvėse. Kruopas pakuoti prekybininkai pradėjo kur kas vėliau, kai jau atsirado daugiau savitarnos parduotuvių (žr. nuotraukas apačioje).

Parduotuvė „Žėrutis“ Vilniaus Lazdynų gyvenamajame rajone. (1970 m.)
Maisto prekių parduotuvė „Šaltinėlio“ prekybos komplekse Vilniaus Žirmūnų gyvenamajame rajone (1970 m.)

Šampūnai, kaip ir dabar, būdavo supakuoti buteliukuose, o muilai buvo parduodami be pakuočių – tiesiog sudėti vienas ant kito. Tuo metu didelio muilo pasirinkimo ir nebūdavo – ūkiškas muilas skalbimui ir paprastas prausimuisi.

Kol plastikinių maišelių nebuvo, visi naudodavo sietkutes, kurias buvo galima įsigyti parduotuvėse, turguose. Močiutė prisimena, kad sietkutės buvo labai tvirtos ir ilgai tarnaudavo. Maišelius moterys siūdavosi ir pačios, rankenas sutvirtindavo metaliniais žiedais arba medinėmis rankenomis.

Dar ji pasakoja, kad su savimi nešiotis maišelius buvo įprastas dalykas, kadangi niekas jų šiaip sau nedalino, o turimus maišelius žmonės tausojo: „Tuo metu perkant knygą ar drabužius niekas į maišelius nepakuodavo – einant apsipirkti žmonės apgalvodavo, kaip pirkinį reikės parsinešti. Batus kaip ir dabar pardavinėdavo kartoninėse dėžutėse, bet maišelių tos dėžutės įsidėjimui taip pat niekas neduodavo“.

Kadangi daugelio daiktų trūko, turimus daiktus žmonės labai tausodavo, remontuodavo. Moterys daugiau pačios siūdavo ir megzdavo, o visus turimus drabužius lopydavo, kas kaip mokėdavo, kaip  juokavo močiutė, lopas ant lopo, trečias viršuj. Moterys rūbų nebetvarkydavo, kai buvo visai nebeįmanoma jų sulopyti ar iš kelių sumeistrausti kažkokio vieno. Klausant močiutės pasakojimo šiek tiek juokinga, kad šiuo metu populiaru rengtis suplyšusiais džinsais, tačiau „nelygis“ vaikščioti su sulopytais drabužiais ar nedailiai susiūtom kojinėm.

Mūsų močiutės virtuvės priežiūrai nenaudodavo nei kempinėlių, nei popierinių rankšluosčių: „vietoj kempinėlių naudodavome senų drabužių skuduriukus, o indams ir šiaip valymui naudodavome rankšluosčius – jie tarnaudavo ilgai, išvirindavome juos aukštoje temperatūroje“.
 
Kalbant apie apsipirkimo įpročius pokalbis natūraliai pakrypo ir į temą apie renginius. Šiuo metu šventės neįsivaizduojamos be šašlykų ir pilstomų gėrimų, kuriuos, su retomis išimtimis, vis dar gauname plastiko induose. Kaip be plastiko išsiversdavo anksčiau?
 

„Kaip dabar, taip ir tada švenčių metu būdavo gėrimų – vandens, giros, alaus, taip pat maisto – dažniausiai tai būdavo šašlykai ar keptos dešrelės. Vanduo bei gira būdavo tiekiami iš automato, visi naudodavome tą pačią stiklinę – būdavo specialus fontanėlis stiklinei išplauti. Klausydama močiutės raukausi: „o tai ar švariai nuplaudavo tą stiklinę?“ Močiutė linksi, – „taip, tikrai švariai. Fontanėlio srovė būdavo stipri, tai procesas sudarydavo švaros įspūdį.“

Nuotraukos šaltinis: portalas "Delfi"

„Tuo metu vienkartinių indų kaip dabar nebūdavo, tad keptas dešreles ar šašlykus valgydavome tokiose nedidelėse kartoninėse dėželėse, kaip servetėlės dydžio, su normaliais įrankiais – pavalgę juos grąžindavome – būdavo plovėjos, kurios įrankius nuplaudavo“, – prisiminimais dalinosi ji. Klausydama pašnekovės mintyse pagalvojau, kad esu dėkinga aplinkybėms, kad dabar viena stikline dalintis su niekuo nereikia, o vis daugiau švenčių, festivalių ir žygių ieško tvaresnių alternatyvų plastikui – naudoja daugkartinius „Cup cup“ puodelius ar skatina eiti į žygį, atvykti į renginį su savo indais maistui bei gėrimams.

Taigi, ko gali pasimokyti iš savo močiutės?
Mūsų laikai daugeliu aspektų yra pranašesni už „anuos“, kai gyveno mūsų močiutės. Gyvename šiltai, ramiai, daug darbų už mus padaro buitiniai prietaisai – nereikia rūbų skalbti rankomis, kai kuriems nereikia net plauti indų ar siurbti namų. Taip pat daugelis išgyvename ne daiktų trūkumą, o jų perteklių. Dėl šios priežasties kai kurie iš mūsų net ieško žinovių, tokių kaip Marie Condo, patarimų, kad išsivalytų nuo turimų daiktų ir vėl pajaustų džiaugsmą savo namuose.

Sau išsigryninau kelis aspektus, kurių galiu išmokti iš močiutės:
1.    Įmanoma išsiversti ir be plastikinių maišelių: kiekvieno apsipirkimo metu svarbu turėti savo daugkartinius maišelius. Maišelis – pirkėjo atsakomybė.
2.    Apsipirkti be plastikinių pakuočių (bent jau kai kur) yra įmanoma. Reikia eksperimentuoti ir ugdytis įprotį apsipirkti tvariau.
3.    Užuot įsigijus kažką naujo svarbu naudoti tai, ką jau turiu, kiek įmanoma ilgiau.

Kaip manote, ko dar galite pasimokyti iš savo močiutės? Jei kada pristigs motyvacijos puoselėti tvarius įpročius ar norėsis įkvėpimo, linkiu pakalbinti savo artimuosius – močiutes ir senelius bei tėvelius apie „anuos“ laikus :).

Senųjų nuotraukų šaltinis: Archyvai.lt, Virtuali paroda „Sovietinės Lietuvos ekonomika: nuo industrializacijos iki nuolatinio stygiaus“ (nuoroda).

___

Žalios bendruomenės tinklaraštis atviras visiems, tad jeigu ir Tu nori pasidalinti žaliu turiniu – parašyk mums laiškelį ir padėk sukurti tvarios informacijos lobyną!

DALINTIS:

This Post Has 134 Comments

 1. Michaelgroor

  Drugs information sheet. Learn about the side effects, dosages, and interactions.

  zithromax tablets
  Comprehensive side effect and adverse reaction information. Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 2. Michaelgroor

  Commonly Used Drugs Charts. Everything what you want to know about pills.

  https://zithromaxa.fun/ zithromax buy
  Everything information about medication. Everything what you want to know about pills.

 3. I know this web site offers quality based articles and extra information, is there anyother web site which offers such information in quality?

 4. RobertMig

  Prescription Drug Information, Interactions & Side. Definitive journal of drugs and therapeutics.
  https://tadalafil1st.com/# best tadalafil tablets in india
  safe and effective drugs are available. Medscape Drugs & Diseases.

 5. WillisEndug

  Everything what you want to know about pills. Some are medicines that help people when doctors prescribe.
  https://tadalafil1st.online/# tadalafil 5 mg coupon
  Get here. Some are medicines that help people when doctors prescribe.

 6. AlbertSeada

  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Everything what you want to know about pills.
  https://tadalafil1st.online/# tadalafil 22 mg
  Get warning information here. Prescription Drug Information, Interactions & Side.

 7. RobertMig

  Some are medicines that help people when doctors prescribe. What side effects can this medication cause?
  tadalafil online without prescription
  Medscape Drugs & Diseases. Commonly Used Drugs Charts.

 8. WillisEndug

  Read now. Drug information.
  tadalafil tablets 20 mg india
  Everything information about medication. Prescription Drug Information, Interactions & Side.

 9. Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you
  have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to
  get there! Cheers

 10. SammyDreld

  safe and effective drugs are available. Everything about medicine.
  cialis without a script
  All trends of medicament. Everything information about medication.

 11. AlbertSeada

  п»їMedicament prescribing information. Read now.
  tadalafil price
  Get information now. Prescription Drug Information, Interactions & Side.

 12. RobertMig

  Everything about medicine. Everything about medicine.
  cialis online
  Read information now. Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 13. I for all time emailed this weblog post page to all my friends, for the reason that if like to read it after that my friends will too.

 14. WillisEndug

  Actual trends of drug. What side effects can this medication cause?
  https://tadalafil1st.online/# really really cheap cialis
  Learn about the side effects, dosages, and interactions. Get information now.

 15. I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s
  equally educative and engaging, and let me tell you,
  you have hit the nail on the head. The problem is something which not enough folks are speaking
  intelligently about. Now i’m very happy that I stumbled across this during my hunt for something concerning
  this.

 16. http://cb23.ru/

  Hi! I realize this is sort of off-topic however
  I had to ask. Does operating a well-established blog such as yours take a massive amount work?
  I’m brand new to running a blog but I do write in my
  diary on a daily basis. I’d like to start a blog so I can easily share my own experience and thoughts
  online. Please let me know if you have any suggestions or tips for
  brand new aspiring blog owners. Thankyou!

 17. AlbertSeada

  Cautions. earch our drug database.
  cialis store in korea
  Commonly Used Drugs Charts. Everything about medicine.

 18. SammyDreld

  drug information and news for professionals and consumers. Get here.
  cialis med dapoxetine
  Drug information. Everything information about medication.

 19. Billyzidog

  Some are medicines that help people when doctors prescribe. What side effects can this medication cause?
  sildenafil 100mg online canada
  Drugs information sheet. Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 20. BradleyWhone

  Everything what you want to know about pills. Get here.
  sildenafil 100 canada
  Read information now. Get information now.

 21. I was pretty pleased to find this great site. I want to to thank you for your time for this particularly wonderful read!!
  I definitely liked every bit of it and I have you saved as a favorite to
  check out new information on your blog.

 22. You have made some decent points there. I looked on the net to learn more
  about the issue and found most people will go along with your
  views on this web site.

 23. Great beat ! I wish to apprentice while you amend your web site,
  how can i subscribe for a blog site? The account
  aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 24. It’s in point of fact a great and helpful piece of
  information. I am glad that you shared this
  helpful information with us. Please stay us informed like this.

  Thanks for sharing.

 25. CharlesCoiny

  Read information now. Get information now.
  https://viagrapillsild.com/# buy sildenafil online india
  Read information now. Some trends of drugs.

 26. BradleyWhone

  Read now. Everything what you want to know about pills.
  sildenafil 60 mg cost
  drug information and news for professionals and consumers. Get here.

 27. Greetings from Florida! I’m bored to death at work
  so I decided to browse your blog on my iphone during lunch break.
  I love the knowledge you provide here and can’t wait to
  take a look when I get home. I’m shocked at how quick your blog loaded on my cell phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, great blog!

 28. sadovnikinfo.ru

  Have you ever considered about including a little bit more than just your articles?

  I mean, what you say is fundamental and all.

  However think about if you added some great visuals or videos to give your posts more, „pop“!
  Your content is excellent but with images and videos,
  this blog could undeniably be one of the most beneficial in its
  niche. Amazing blog!

 29. Why people still use to read news papers when in this technological world the whole thing is accessible on web?

 30. Hello there I am so thrilled I found your weblog,
  I really found you by mistake, while I was browsing on Digg
  for something else, Regardless I am here now and would just
  like to say many thanks for a incredible post and a all round interesting blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to browse it all at the moment but I have book-marked it and also added in your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the great job.

 31. RobertanEft

  Medscape Drugs & Diseases. Prescription Drug Information, Interactions & Side.
  canada drugs online reviews
  What side effects can this medication cause? п»їMedicament prescribing information.

 32. Edgarscoms

  Get warning information here. Read here.
  prescription drugs
  Some trends of drugs. Learn about the side effects, dosages, and interactions.

 33. RobertanEft

  Some trends of drugs. drug information and news for professionals and consumers.
  pharmacy wholesalers canada
  Get warning information here. Drug information.

 34. VictorHibre

  Read here. Drug information.
  https://canadianfast.online/# legal to buy prescription drugs without prescription
  earch our drug database. Get here.

 35. VictorHibre

  Medscape Drugs & Diseases. safe and effective drugs are available.
  global pharmacy canada
  Everything about medicine. Everything what you want to know about pills.

 36. MortonSpivy

  Actual trends of drug. Prescription Drug Information, Interactions & Side.
  ed pills comparison
  Actual trends of drug. Top 100 Searched Drugs.

 37. Donaldgem

  Actual trends of drug. earch our drug database.
  https://clomiphenes.online where to buy clomid pill
  drug information and news for professionals and consumers. Prescription Drug Information, Interactions & Side.

 38. Norberto Sander

  Hello, you used to write great, but the last few posts have been kinda boring… I miss your tremendous writings. Past few posts are just a little out of track! come on!

 39. RobertanEft

  Drugs information sheet. Medscape Drugs & Diseases.
  best ed drug
  Definitive journal of drugs and therapeutics. Drugs information sheet.

 40. PhilipZinue

  Long-Term Effects. Prescription Drug Information, Interactions & Side.
  generic ed drugs
  All trends of medicament. safe and effective drugs are available.

 41. MortonSpivy

  Get warning information here. Read information now.
  ed treatment pills
  Generic Name. Drugs information sheet.

 42. RobertanEft

  Get information now. Read information now.
  best ed drug
  Best and news about drug. Medscape Drugs & Diseases.

 43. PhilipZinue

  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Everything what you want to know about pills.
  https://edonlinefast.com natural remedies for ed
  Everything about medicine. drug information and news for professionals and consumers.

 44. EfrenRom

  Read here. Cautions.
  top erection pills
  Best and news about drug. Everything what you want to know about pills.

 45. Donaldgem

  What side effects can this medication cause? What side effects can this medication cause?
  https://clomiphenes.online order cheap clomid no prescription
  Cautions. Everything what you want to know about pills.

 46. Jamesmok

  Get information now. Read information now. https://amoxicillins.com/ how to buy amoxycillin
  Read information now. Medscape Drugs & Diseases.

 47. AaronBup

  drug information and news for professionals and consumers. Read here. buy amoxicillin 250mg
  Drugs information sheet. Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 48. DavidRop

  Medicament prescribing information. drug information and news for professionals and consumers.
  buy zithromax 500mg online
  Read information now. Some trends of drugs.

 49. DavidRop

  Top 100 Searched Drugs. Read information now.
  https://finasteridest.com/ buying propecia without rx
  Comprehensive side effect and adverse reaction information. Read information now.

 50. Jamesmok

  Commonly Used Drugs Charts. Learn about the side effects, dosages, and interactions. can i buy amoxicillin over the counter
  drug information and news for professionals and consumers. What side effects can this medication cause?

 51. DennistrelD

  Get warning information here. Drugs information sheet. buy amoxicillin
  Best and news about drug. What side effects can this medication cause?

 52. DavidRop

  Drug information. All trends of medicament.
  https://clomiphenes.online cheap clomid without a prescription
  safe and effective drugs are available. safe and effective drugs are available.

 53. DennistrelD

  safe and effective drugs are available. Get information now.
  cost propecia without rx
  Read now. Everything about medicine.

 54. AaronBup

  п»їMedicament prescribing information. All trends of medicament.
  propecia for sale
  Read information now. п»їMedicament prescribing information.

 55. JamesDog

  Drugs information sheet. Read information now.
  https://mobic.store/# cost of generic mobic no prescription
  Best and news about drug. Commonly Used Drugs Charts.

 56. DonaldTam

  Everything information about medication. Read information now.
  https://nexium.top/# can you buy cheap nexium tablets
  Everything about medicine. Read here.

 57. DavidJaw

  Everything about medicine. drug information and news for professionals and consumers.
  https://lisinopril.science/# zestril cost
  Top 100 Searched Drugs. Long-Term Effects.

 58. DonaldTam

  Everything about medicine. Everything information about medication. https://avodart.science/# where to buy avodart pills
  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Commonly Used Drugs Charts.

 59. JamesduS

  Everything information about medication. Drugs information sheet.
  get generic mobic pill
  Read now. drug information and news for professionals and consumers.

 60. JamesDog

  Top 100 Searched Drugs. drug information and news for professionals and consumers.
  how to buy cheap nexium prices
  Everything what you want to know about pills. What side effects can this medication cause?

 61. DavidJaw

  Read information now. Generic Name.
  https://levaquin.science/# buying levaquin without rx
  Prescription Drug Information, Interactions & Side. Long-Term Effects.

 62. DonaldTam

  Medicament prescribing information. safe and effective drugs are available.
  can i order levaquin pills
  Get information now. Definitive journal of drugs and therapeutics.

 63. DavidJaw

  safe and effective drugs are available. Read now.
  https://lisinopril.science/# lisinopril 2.15 mg
  Medscape Drugs & Diseases. Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 64. JamesduS

  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Read here.
  https://nexium.top/# can i get generic nexium pill
  Long-Term Effects. Commonly Used Drugs Charts.

 65. Ronalddonia

  Prescription Drug Information, Interactions & Side. Get warning information here.
  purchase oral ivermectin
  Drugs information sheet. п»їMedicament prescribing information.

 66. Zacharyfek

  Actual trends of drug. Some are medicines that help people when doctors prescribe.
  can you buy stromectol over the counter
  drug information and news for professionals and consumers. Everything information about medication.

 67. KevinDEn

  Everything information about medication. Read now.
  ivermectin 1 cream 45gm
  Some trends of drugs. Medscape Drugs & Diseases.

 68. Ronalddonia

  Commonly Used Drugs Charts. Top 100 Searched Drugs.
  https://stromectolst.com/# ivermectin price
  Get information now. Everything what you want to know about pills.

 69. KevinDEn

  drug information and news for professionals and consumers. earch our drug database.
  generic ivermectin
  Read information now. Commonly Used Drugs Charts.

 70. Jessehoine

  earch our drug database. earch our drug database.
  price of ivermectin
  What side effects can this medication cause? Read here.

 71. Ronalddonia

  Long-Term Effects. drug information and news for professionals and consumers.
  ivermectin 8 mg
  Learn about the side effects, dosages, and interactions. п»їMedicament prescribing information.

 72. KevinDEn

  Comprehensive side effect and adverse reaction information. Drugs information sheet.
  ivermectin 50 mg
  Get warning information here. Everything information about medication.

 73. Zacharyfek

  Comprehensive side effect and adverse reaction information. Definitive journal of drugs and therapeutics.
  buy stromectol uk
  Read now. Learn about the side effects, dosages, and interactions.

 74. Ronalddonia

  Everything about medicine. Read information now.
  stromectol 3 mg dosage
  п»їMedicament prescribing information. Long-Term Effects.

 75. KevinDEn

  Medscape Drugs & Diseases. Prescription Drug Information, Interactions & Side.
  https://stromectolst.com/# ivermectin 500mg
  Get here. Everything what you want to know about pills.

 76. JamesVex

  What side effects can this medication cause? Read information now.
  ivermectin cost canada
  Drugs information sheet. Generic Name.

 77. Ronalddonia

  Read information now. Medscape Drugs & Diseases.
  https://stromectolst.com/# ivermectin cost uk
  Everything what you want to know about pills. Read information now.

 78. KevinDEn

  All trends of medicament. Definitive journal of drugs and therapeutics.
  https://stromectolst.com/# buy liquid ivermectin
  Get here. Get information now.

Parašykite komentarą