Visai neseniai kvietėme prisijungti prie Kūrybos kampas 360 rengiamo 30 DIENŲ IŠŠŪKIO BE VIENKARTINIŲ INDŲ 👏. O štai užvakar patys iškeliavome į gamtą pasidžiaugti gražiu oru ir atšvęsti saule nubarstytos vasaros pradžios. Kadangi šiuo metu labai intensyviai ruošiamės Vegfest LT vasaros festivalis 2018, poilsio pertraukėlę sugalvojome įsiterpti visai spontaniškai, nepasiruošę. Visgi įsitikinome, kad, norint surengti atsakingą iškylą, tereikia apgalvoti keletą dalykų, ir tai tikrai paprasta! 🌿
Kartais pastebime, kad žmonės pavargsta nuo apribojimų ir sako: negi dar ir šito negalima?!.. Mes patys laikomės sutarimo, kad galvojame ne apie tai, ko negalima, bet iš kitos pusės – kas iš tiesų reikalinga, kas naudinga ir sveika mus supančiai aplinkai bei mums patiems. Tai šiek tiek kitas požiūrio kampas, kuris ilgainiui išlaisvina ir suteikia gyvenimui paprastumo. Svarbiausia viską daryti mažais žingsneliais ir džiaugtis mažomis pergalėmis. 🌞👍 Taigi, kuo atsakinga iškyla skiriasi nuo įprastos? Vienu labai paprastu dalyku – reikia nedidelio pasiruošimo. Toks planavimas padeda išvengti ir nereikalingų pirkinių, nes iš anksto žinome, ką ir kur dėsime, ko ir kiek pirksime. Šį sykį, kai susirengėme į gamtą netikėtai, teko greitai susidėlioti prioritetus, ką pasiimti su savimi, kad netektų parduotuvėje sukti galvos. Žemyna surinko keletą stiklinių ir užkaitė termosiuką arbatos. 🥛🌼Aš žinojau, kad norėsiu atsigerti paprasto vandens iš čiaupo (jis man pats skaniausias – juk Lietuva gali didžiuotis vandens kokybe! ; )), tad susipyliau jo į stiklinį butelaitį, nes kitaip būtų tekę pirkti vandenį plastikiniame, ko visai nenorėčiau.
Jurgis pasirūpino, kad turėtume savo patiesalą bei žinodamas, kad jam labai norėsis braškių, pasiėmė metalinę tarą. Pirkdamas paprašė vietoj plastikinio indelio braškes suberti į nuosavą taip išvengiant vienkartinio daikto. Pardavėja maloniai sutiko – ačiū jai už šypseną ir išsakytą palaikymą!
Kadangi Jurgelis vis dar šiek tiek susipykęs su sveika mityba, kartais perka mėgstamas kopūstų ir morkų salotas iš prekybos centro. Tad šiam tikslui jis prigriebė iš namų nedidelį panaudotą stiklainiuką, kad pardavėja salotas įdėtų būtent į jį prieš tai atėmusi indelio svorį 🥗🍴.
Gali atrodyti, kad tai tik vienas kartas, vienas plastikinis indelis, vienas nekaltas patingėjimas, bet atidžiau pažvelgus suprantame, kad būtent reguliaraus naudojimo vienkartinių daiktų atsisakymas ir didžiosios dalies žmonių atsakingi įpročiai gali duoti pokyti mūsų Žemei, dūstančiai nuo plastiko ir daiktų pertekliaus. Stiprūs esame būdami vieningi, tad kviečiam visus prisijungti prie mus supančios aplinkos gerbūvio kūrimo! 🌍💚
Taigi, norint surengti atsakingą iškylą, reikia laikytis vos kelių taisyklių:
- Naudoti daugkartinius indus bei įrankius: stiklinius, keramikinius, metalinius arba bent jau rinktis suyrančius ir draugiškus aplinkai (medinius stalo įrankius, kviečių sėlenų lėkštes, iš kokoso pagamintus dubenėlius ir t.t.). Kuo ilgaamžiškesnis daiktas – tuo geriau!
- Perkant iškylai maistą ir gėrimus išsinešimui parduotuvėje ar kavinėje, pasiimti iš namų taros jiems sudėti. Ir, žinoma, turėti nuosavų daugkartinių maišelių sveriamiems produktams!
- Gerti gėrimus be šiaudelių, o, be jų neištveriant, naudoti tik daugkartinius – stiklinius, metalinius arba bent jau suyrančius popierinius.
- Pasiimti iš namų medžiaginių šluosčių, daugkartinių servetėlių, kad netektų naudoti vienkartinių. Taip pat maistą maistą vynioti į audinio gabalėlius, o ne plėvelę. Tam tikslui puikiai tinka ir mūsų lietuviškas produktas – Vaškainis (maisto vyniojimo drobelė).
- Turėti savo patiesalėlius, kad netektų pirkti plastikinės klijuotės ar staltiesės. Taip, tai patogu, bet tokio patogumo kaina labai didelė…
- Ilsintis prie ežero ar jūros, mažinti chemizuotų kremų nuo saulės naudojimą arba visai atsisakyti, nes viską nuplauname į vandens telkinius, o ir naujausi mokslo tyrimai rodo, kad tokie kremai neapsaugo nuo vėžinių susirgimų, o galimai juos skatina. Labiausiai su saulės voniomis pasitarnaus saikas. Tepkime odą nerafinuotais aliejais ir apsiginkluokime kepurėmis bei nevenkime pavėsio. Kviečiame paskaityti “Kvapų namų” išsamų straipsnį šia tema.
- Vykstant šventėms, vengti balionų, plastikinių konfeti bei vienkartinių dekoracijų, o visgi panaudojus, kruopščiai po šventės jas susirinkti, kad neliktų gamtoje. Smulkios plastiko atplaišos itin pražūtingos gyvūnams!
- Atsivežtas plastiko pakuotes ir kitas šiukšles parsivežti namo ir išrūšiuoti – nemesti į gamtoje esančias atviras šiukšlines, nes vėjas bei paukščiai jas išnešioja ir taip atliekos patenka į aplinką, vandenis.
- Sutvarkyti aplinką, kurioje iškylavome – surinkti šiukšles, sutvarkyti laužavietę. Trumpiau tariant – palikti savo plotelį tokį, kokį norėtumėme rasti patys :).
- Būti besišypsančiu pavyzdžiu aplinkiniams, kurie atsakingos iškylos ypatumų dar neperkando! 🌞🌷
Su šilčiausiais linkėjimais,
Žurnalistas Genius